×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.3°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
22. jūnijs, 2017
Drukāt

Jānis Dimants: latviešiem vajadzētu pa pieciem, sešiem bērniem (20)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Jānis Dimants, "Panorāma". Ar šiem vārdiem vairāku gadu desmitu garumā izskanēja TV sižeti par Latvijas lauku dzīvi. Pēc aiziešanas pensijā savu laiku viņš dala starp Rīgas dzīvokli un senču īpašumu Jersikā, skaistā vietā Daugavas krastā.

Savulaik kā TV raidījuma “Panorāma” lauku korespondents Jānis Dimants izbraukāja visus Latvijas nostūrus, bet tagad viņam ir mazliet žēl, ka daudzviet laukos redzams panīkums, gadsimtu laikā iekoptās saimniecības ir pamestas, saimnieki nomiruši vai aizbraukuši uz ārzemēm. “Ja dzīvo laukos, tad nav iespējams nomirt badā, ja vien ir rokas, kājas un galva uz pleciem! Diemžēl tagad nereti ir tā, ka laukos cilvēki vairs netur to gotiņu vai ruksi, jo vieglāk aiziet uz pagastmāju un paprasīt pabalstu. Esam atradināti no darba un pienākuma apziņas. Cilvēki vairs nemāk apieties ar cirvi un zāģi: pagasts viņam atved malku, bet viņš vēl pažēlojas, ka sociālais darbinieks nav atnācis iekurināt krāsni.”

Šogad nosvinējis 80 gadu jubileju un saņēmis Triju Zvaigžņu ordeni, Dimants nevar nosēdēt dīkā, tādēļ teju katrs brīdis viņam ir aizņemts ar dažādiem darbiem. Pēc aiziešanas pensijā viņš kļuvis par aizrautīgu lasītāju. “Tagad prātoju: kā es varēju dzīvot, nezinot tik svarīgas lietas? Piemēram, par Latvijas vēsturi, strēlniekiem, brīvības cīņām.” Vēstures izpētei viņš pievērsies kopā ar mazdēlu, kurš ir students, mācās RTU. “Piemēram, mazdēlam bija interesanti uzzināt, ka Pirmā pasaules kara cīņās viņa vienaudzis Edvīns Mednis 19 gadu vecumā jau bija strēlnieku bataljona komandieris.”

Latvijas neatkarība savulaik tika izcīnīta ar sviedriem un asinīm, bet mūsu valsts simtgades priekšvakarā Dimants ir noraizējies par latviešu tautas nākotni. “Mani ļoti uzrunāja katoļu arhibīskapa Zbigņeva Stankeviča teiktais, ka Latvijā ir vajadzīga Ceturtā atmoda. Es par to domāju jau vairākus gadus. Ja viss turpināsies kā līdz šim, tad ar latviešiem būs cauri.”

“Krišjānis Valdemārs savulaik pareģoja, ka latviešu tauta varētu pastāvēt līdz 2042. gadam, bet akadēmiķis Jānis Stradiņš spriež, ka mēs varētu izvilkt kādu pusgadsimtu ilgāk.” Dimants uzskata, ka būtu jāsauc atpakaļ un jāmudina atgriezties tos simtiem tūkstošu latviešu, kas izklīduši pa visu Eiropu. “Es negribu nevienam kaut ko pārmest, bet jāsaprot, ka vairums aizbraucēju Latvijai ir zuduši.”

Latviešu saukšana atpakaļ uz dzimteni Dimantam būtu jāsāk ar vienu no savām mazmeitām, kas dzīvo un strādā Vācijā. Dimants stāsta, ka Jersikas lauku mājās viņai radusies mīlestība uz zirgiem, kas savulaik izmantoti lauku darbu veikšanai. Tagad mazmeita ir augstas klases iejādes speciāliste, kas pāris minūšu laikā pamanās nomierināt pat visniķīgāko zirgu.

“Viss ir tagadējās paaudzes rokās. Jāsaprot, ka latviešu tautu nevarēs izglābt ar vienu vai diviem bērniem. Būtu vajadzīgi vismaz pieci, seši, varbūt pat deviņi, kā to iespēja mūsu pirmais Valsts prezidents Jānis Čakste ar dzīvesbiedri Justīni. Tas šķiet grūti un pat neiespējami, bet pretējā gadījumā latviešu tautai pienāks gals,” pārdomās par tautas nākotni dalās Dimants. Viņš pats tautas glābšanas misiju izpildījis daļēji, jo Jānim ir divas meitas un četri mazbērni.

Pilnu rakstu par Jāni Dimantu meklējiet žurnālā “Mājas viesis”.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Atceros kā murgu.. Atbildēt

  Sava jaunākā bērna pirmos gadus atceros kā murgu (izņemot pirmo). Tā kā mans bērns nebija piedzimis gada pirmajos mēnešos, bet gan pēdējos, tad pašvaldības bērnu dārzā netikām, tādējādi par vienu bērnu gadiem es maksāju vairāk kā 200 eur mēnesī par privāto bērnu dārzu. Maksājot tādus pašus nodokļus, kā tie, kuri par pašvaldības b/d maksāja 25 eur, bet tiem bija paveicies – bērni bija dzimuši gada pirmajos mēnešos. Pēdējā b/d gadā beidzot sāka maksāt līdzfinansējumu, kur vienalga par privāto es biju spiesta maksāt 3x vairāk nekā tāds pats nodokļu maksātājs par pašvaldības b/d. Valsts politika un ekonomika ir tāda, kas nav pietiekoši labvēlīga vecākiem ar bērniem. Par trešo bērnu mums pat prātā nenāk domāt tieši valsts politikas dēļ.

 2. Teikšu kā ir, man ir 2 bērni, regulāri naktīs murgoju par rēķiniem, maksājumiem utt. Mums darbā tie, kuriem bērnu nav, iet pusdienot uz blakus kafejnīcām, bet tie, kuriem ir skolas vecuma bērni – visi silda mikroviļņus ar līdzpaņemto vai grauž sviestmaizes. Bērns LV ir ekskluzīvs pasākums. Dimanta minētos 5, 6 bērnus droši var atļauties tādi kā Šlesers utt.

 3. Cik bērni pašam ir? Droši vien kādi 7 vai 8, dodot gaisā parautus padomus, pašam vajadzētu rādīt labāku piemēru, Dimantam varētu pat kādi 10 bērni būt.

 4. Nevajag dzīvot pagājušajā gadsimtā un domāt tāpat, tagad ir cits laikmets un prasības pret cilvēku un ģimeni, katram vecākiem būtu jāpelna ap 1000 eiro, lai nodrošinātu tādu bērnu baru, bērnam mūsdienās nepietiks ar pilnu vēderu un istabu dalīt ar 3 brāļiem un māsām. Ir citas prasības,bērnu barus vairo tikai dzīvniekcilvēki, kas nedomā par bērnu nākotni, normālam, domājošam vecākam, ja nevar nodrošināt sīci, tie nedzims. Un kam tos bērnus vajag, valstij vergus un nodokļu maksātājus taisīt? Ko tad pašam tikai 2? Un ko dos tie pilko bērnu bari šajā nabadzībā, ne jau pēkšņi uzpeldēs labklājība. Ja vecāki vēlas bērnus, tie nepaļaujas uz valsti, bet tikai uz sevi, cik spēs uzturēt tik arī dzemdēs, nevis sataisīs un tad domās kā dzīvos. Agrāk arī dzima pa 10-15 bērnu, bet izdzīvoja tikai stiprākie, jo visus tāpat pabarot un izārstēt nevarēja. Katram bērns ir ne tikai jāpiedzemdē, bet jāizaudzina un jāpalīdz, kamēr pats spēs sevi apgādāt.

 5. Dod Dievs muļķus lieliem bariem, tad būs maize dižiem gariem….

 6. Jā, latviešiem vajag 5, 6 un pat 7 bērnus. Bet pie noteikuma, ka valsts politika ir tāda, ka šiem bērniem ir iespējams saņemt vispusīgu attīstību un izglītību – ne tikai obligāto 9 klašu izglītību, bet arī dažādus interešu pulciņus, sporta nodarbības ārpusskolas ietvaros. Un tiem jābūt bezmaksas, vai par tādu naudu, ko ikviens normāli strādājošs vecāks var atļauties samaksāt. Kā arī sekmīgajiem skolu beidzējiem ir iespējas studēt, neuztraucoties par naudu, ko maksā studijas un izdzīvošana tajā laikā. Tad tam visam ir jēga. Ir daudzas zemes un tautas, kur ģimenē ir padsmit bērnu, bet vai valsts no tā ir kaut ko ieguvusi, izņemot iespēju regulāri maksāt pabalstus viņu uzturēšanai. Vai arī iespe’ju nemaksāt neko un skatīties, ka viņi visi mirst badā.

 7. Labvakar Latvija, majas! Atbildēt

  Par sho bija jaruna, jadoma 15-20 gadus atpakalj! Latvieshu cilvekiem tagad bija jabut teiksim tie 2 Milj.! Bet ir sanacis Pilnigi preteji! Diemzjel! Protams 4-5 berni Latvieshu gjimene! Un Obligati! Bet Gailja valdibai, visiem tiem 90 mito gadu Lemejiem, bija jaabuuve augshaa Neatkarigas Latvijas att., speejigu ekonomiku! Lai Latvieshu cilvekiem buutu kur straadaat! Nevis, ka bija vakar! Darbs bija jamekle britu salaas! Kriizei uzliesmojums bija 2008, kura nemaz nav beigusies! Kura pargaaja Tragjedija, kad Latvieshu cilvekiem vairs nedzima berni! Un Diemzjel vairs nepiedzims! Vairak mirst, nekaa dzimst! Latvieshu sievietem vajadzetu Ljoti stabilu, gruntigu finansialu Valsts atbalstu! Lai dzemde Latvieshu bernus (Latvieshu!!!)! Jo vairak, jo Lielaki Valsts Garanteti pabalsti! Un ljoti labs, garantets Ikdienas, Socialais atbalsts! Bet ari stingriiba, lai berni skolojas, macaas, izglitojas!
  Jo nakoshas Latvieshu paaudzi/dzes, vajag/dzetu izglitotas, kulturalas spejiegiem radit labklajigu valsti, ikdienu savai zemei, tautai! (ja diemzjel es sapnjoju! Diemzjel musu dzive, to nav lemts mums piedzivot! Pateicoties izchakaretai Neatkaribai!)

 8. Vienu nevar pabarot!!!

 9. Kā var dzīvot laukos,ja lauku skolas tiek slēgtas?Kā var uzaudzināt 5 bērnus,ja tik milzīgi nodokļi jāmaksā?Mums ir trīs bērni,par ko liels prieks.Bet-knapi varam viniem visu nepieciešamo sagādāt un paši sev gandrīz neko nevaram atļauties.Tā visa ir utopija,ko Jūs tur sakāt un nav savienojama ar reālo dzīvi šodienas Latvijā!

 10. Latvieši vairumā ir skopi,,egoistiski indivīdi,kuriem bērni ir apgrūtinājums,blakus produkts pēc dabīgo iegribu apmierinājuma.Par to liecina lielais bāreņu skaits pie dzīviem vecākiem,lielais alimentu nemaksātāju skaits.Daudz ir bērni invalīdi par ko parūpējušies to radītāji – alkoholiķi ,narkomāni.
  Tauta,sabiedrība ir jāaudzina ,bet šo lomu varturi dod nožēlojamam seriālam ,,ugunsgrēks,, un spirtotam alum 2l. plastmasas pudelēs.,,Tautas druva ir jākopj,tikai nezāles aug vienas pašas ,, teica K. Ulmanis.

 11. Jānīt, Jānīt čukčukbānīt! Rādi piemēru un ražo bērnus! Hahaha!

  • Par bērnu gādāšanu gan nevajadzētu rakstīt ,ir teorija jo vecāks tēvs jo gudrāki bērni ,no vēstures Konfūcija tēvam bija 80 gadi un mātei 16 un sanāca Konfūcijs ,Mendeļējevs bijis 16 vai 18 bērns ģimenē.Taču ar tiem bērniem tagad ir tā ,tēvs ne velna nopelnīt nevar un māte mājās dzīvot un bērnus audzināt negrib ,auklēm nesanāk pat ja abi strādā, pats savā laikā sievai teicu ,”gribu 6 bērnus”,sanāca tikai trīs ,jo kur dzīvot nebija ,alga maza ,bērnudārzus tik par blatu un naudu varēja dabūt.Tas bija padomju laikos ,tagad man tikai viens mazbērns ,lai gan visi trīs bērni ar augstākām izglītībām ,maģistru grādiem strādā Latvijā ,bet algas kā padomju laika sētniekiem.Ekonomika nosaka visu .

 12. latviešiem pa 50 – 60 bērniem ģimenē !
  Būs “eiropai” par kapeikām vergotāju vairāk !
  .
  Man patīk tas sačakarētais EXCELis, kur 9/10 argumenti netiek ņemti vērā… līdz idiotismam pār-optimistisks. ?

 13. Musdienu ta saucamaja globalizacija,mazas tautas netiek lidzi lielajam tautam.Ar jeb bez si kompleksa,tas iet pamazam savu iznicibas celu.Un musu valdiba liela mera pieliek savu roku.

 14. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI

 15. ja varētu izvēlēties, par latvieti otrreiz nepiedzimtu Atbildēt

  Varētu jau arī 15 vai pat 20 bērnus, kā dvieļugalvām, tikai kā viņus visus uzturēt, apģērbt, izskolot šajā bojāejai nolemtajā valstī, vai to cien. jubilārs nepastāstītu? Un kādēļ tik ļoti jāuztraucas, ka latviešiem draud bojāeja? Pasaules vēsturē ir bijis daudz tautu, kuras šodien vairs nava, nu un? Nebūs latvietis, būs vietā kāds cits. Un nav gluži tā, ka pasaule diži iegūs, ja latviešu genofonds pēkšņi sāks asnus dzīt un iet plašumā.

Draugiem Facebook Twitter Google+