×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
21. novembris, 2014
Drukāt

Jānis Joņevs saņēmis ES literatūras balvu

Foto: Edgars JurjānsFoto: Edgars Jurjāns

Šā gada 18. novembrī Briselē Concerte Noble ēkā tika svinīgi pasniegtas Eiropas Savienības literatūras balvas jaunajiem un daudzsološajiem prozas darbu autoriem no trīspadsmit Eiropas valstīm. Starp laureātiem bija arī Latvijas pārstāvis Jānis Joņevs, kurš saņēma balvu par debijas romānu “Jelgava 94”, atgādina Kultūras ministrijas komunikāciju speciāliste Baiba Kauliņa.

Svinīgo ceremoniju atklāja Eiropas Savienības komisārs Izglītības, kultūras, jaunatnes un sporta jautājumos Tibors Navračičs un Eiropas Parlamenta kultūras komitejas vadītāja Silvija Kosta, uzsverot kultūras un valodu daudzveidības nozīmi Eiropas vienotības un valstu attīstības kontekstā.

Literārie darbi tika prezentēti katra autora stāstījumā un arī fragmentu lasījumos oriģinālvalodā, kas veidoja aizraujošu ceļojumu Eiropas valodu pasaulē. Autoriem tika pasniegts ES literatūras balvas veidols un naudas balva 5000 eiro apmērā literārā darba turpināšanai.

ES Literatūras balvas Latvijas Nacionālā žūrija, ko vadīja Latvijas Rakstnieku savienības valdes locekle, literatūrfilosofe Ieva Kolmane, balvai no Latvijas izvirzīja rakstnieku Jāni Joņevu par viņa debijas romānu “Jelgava’ 94” (“Mansards”, 2013). Romāna fragmenta lasījums saņēmis atzinības balvu festivālā “Prozas lasījumi 2012”, savukārt šogad ieguvi Latvijas Literatūras gada balvu nominācijā “Spilgtākā debija”, kā arī atzīts par lasītāju iemīļotāko grāmatu portāla Delfi.lv balsojumā, ieguvis grāmatu tīkla “Jānis Roze” pieprasītākās grāmatas statusu un iekļuvis LTV skatītāju visu laiku mīļāko grāmatu simtniekā.

Par J. Joņeva darba tulkošanu un izdošanu interesi izteikuši vairāk nekā 20 valstu apgādi. Darbs pilnībā iztulkots franču valodā un norit sarunas ar vairākiem Francijas apgādiem par darba izdošanu. Paredzams, ka vēl šogad tiks noslēgti līgumi par grāmatas tulkojuma izdošanu Lietuvā, Igaunijā, Bulgārijā, Polijā, Norvēģijā, Lielbritānijā un Turcijā.

Jānis Joņevs ir dzimis 1980. gadā. “Jelgava 94” ir viņa pirmā grāmata. Romāns stāsta par pusaudžiem pagājušā gadsimta 90. gados, kad jaunieši sevis un atšķirīgā meklējumos pievēršas tā saucamajai alternatīvajai kultūrai. Grāmata ir par jaunību, kad katrs cenšas nostāties pret pasauli, nekļūt tāds kā visi.

2009. gadā dibinātā ES Literatūras balva ir nozīmīga Eiropas līmeņa iniciatīva, kas sniedz iespēju Latvijas un citu Eiropas valstu autoriem tikt pamanītiem, novērtētiem un atzītiem pasaulē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+