×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
20. augusts, 2014
Drukāt

Kas un cik šajās vēlēšanās augstu kāps? Saruna ar politologu Jāni Peniķi (17)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Politologs, ASV Indiānas universitātes profesors Jānis Peniķis šovasar atkal viesojās Latvijā, un viņam ir trāpīgi vērojumi gan par Latvijas iekšpolitiku, gan reaģēšanu uz procesiem pasaulē. Ar saviem secinājumiem profesors dalījās sarunā ar “LA” žurnālistiem Voldemāru Krustiņu un Daci Kokareviču.

V. Krustiņš: – Saeimas vēlēšanām nu ir publicēti visi 13 partiju sarak­sti. Kādi jums iespaidi par tiem?


Jānis Peniķis: – Šīs nebūs ļoti interesantas vēlēšanas.

– Viss ir iepriekš paredzams?


– Nepilnu divu mēnešu laikā šis tas var grozīties, bet, spriežot pēc sabiedriskās domas aptaujām, lielu pārsteigumu nebūs. “Saskaņa” un tās satelīti ap 30 procentiem droši vien dabūs.

Krievijas rīcība Ukrainā varbūt šoreiz drusku “Saskaņai” iegrieza un balsotāju par to būs nedaudz mazāk, bet starp ceturtdaļu un 30 procentiem būs. Tā vienmēr ir noticis, un “Saskaņas” elektorāts ir bijis tai uzticīgs; gandrīz vai jāsaka, ka “Saskaņa” ir vienīgā tāda partija.

Tāpat “Vienotība”– varbūt saņems drusku vairāk vai mazāk nekā iepriekš, bet kopumā savu daļu noturēs.

Gandrīz vai kā uzjautrinājuma dēļ radusies tā “jaunā vecā” partija ar Šle­seru priekšgalā, kur sapulcējušies teju visi “bijušie”. Varbūt ir labi, ka visi “bijušie” savākti vienkopus. Ja nu cilvēki grib balsot par kādu no viņiem, tad – lūdzu.

– Vai viņiem paredzat ko reālu?


– Nē. Vairs nav tie laiki, kad vienkārši varēja ie­smērēt acīs un ļaudis balsoja. Ja aptauju rezultāti ir kaut cik pareizi, tad spriežu – kādus divus trīs procentus viņi dabūs.

Interesanti vērot, vai Sudrabas partija tiks pāri piecu procentu slieksnim. Izskatās, ka no jaunajām tai ir gandrīz visreālākās izredzes tikt pāri piecu procentu slieksnim. Nav gan skaidrs, kādēļ. Sudraba bija sekmīga valsts kontroliere, savu darbu darīja apzinīgi. Cilvēkiem ir svarīgi zināt, ka ir viena iestāde, kas skatās citiem uz pirkstiem, pārbauda papīrus, lai viss saskan ar grāmatvedības likumiem utt. Bet, kad Sudraba aizgāja prom no Valsts kontroles, sākās šaudīšanās: nevarēja izgudrot, ko īsti dibinās, partiju ne, kustību; un, kas būs reāls no visa, ko solījās darīt… Pēc tam tomēr izrādījās, ka dibina partiju. Amerikāņiem ir pazīstami teicieni jeb “Mērfija likumi”par paradoksālām situācijām. Viens no ‘”Mērfija likumiem” teic, ka cilvēks kāpj pa karjeras kāpnēm, līdz sasniedz savu nekompetences līmeni. Var būt, ka Sudrabas gadījumā tā ir noticis. Valsts kontrolē galvenais bija darboties, vadoties pēc zināmiem likumu rāmjiem, bet radošā politikā vajag kaut ko citu, nevis tik sekot noteikumiem un rāmjiem. Šajā gadījumā gribēšana ir, bet varēšanu lāgā nesaskatu.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. tomēr ir politolog iar galvu,kuus ir vērts paklausīties, nav vis itādi muldētāji par kuriem nevar saprast kāpēc viņiem maksā algu.

 2. sudrabas ‘darbs’ bija cirks, jo čekas interesēs nav ārstēt Latvijas slimības………………………………..Ja es gribu kādam sliktu, tad nekad nesaku, ka viņš rīkojas nepareizi…………….. vai, ja saku, tad vismaz neko nedaru, lai stulbumu novērstu. Atnāca krūmiņa vk un atrada vēl vairāk, ko nu???????????
  NEKAS JAU NEMAINĀS?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. NU, NU!!!>komentari no serijas Atbildēt

  KĀPEC NO VIŅIEM NĀK VISS SLIKTS?!! KĀPĒC OKUPANTU LĪDZSKRĒJĒJI???
  1) Nezinu personīgi, kuri ir okupantu līdzskrējēji un nerunāju šajā kategorijā,
  2) Peniķa kungs dzīvojis, skolojies ASV un 50 gadus NAV BIJIS LATVIJĀ!!!!!!!!!! Nonsenss, dodot PADOMUS no viņa puses!!! Kurš NORMĀLS cilvēks viņu ieskaitot, klausītos mūsu padomos zinot, ka 50 gadus ASV NEESAM dzīvojuši un NĀKAM NO DZELZS priekškara bijušās valsts???? PAR KO RUNĀJAM???
  3) ne jau viss PILNĪGI ir slikts, bet mūsu APSTĀKĻIEM NEPIEMĒROTS GAN…
  4) vai esat aizmirsuši mūsu prezidenti, kurai vēl līdz šai dienai NAV KOMFORTS MŪSU VIDŪ, JO VIENKĀRŠI MŪS NESAPROT un NEKAD NESAPRATĪS!!! Zināšanas ir viena lieta, bet SIRDS IZGLĪTĪBA pavisam kas cits,
  5) tie ārzemju laivieši, kuri padzīvojuši mūsu vidū, tādas runas NERUNĀ, jo nu kaut cik IR lietas kursā par 50 okupācijas gadiem un to atstātām pēdām gan uz LATVIJU, gan uz latviešiem!!!

 4. … ‘ … Sis nebus interesants velesanas …’ !!!??? Var jau but, ka si persona, ka visi diasporas profesorini, kurus seit kadi interve nezinamu iemeslu del, cies no parak sausam un seklam statistikas analizes raditiem lipigo akademisko specializesanas slimibu sindroniem, vai ari ta cies no kadas semantikas problemas – latviesu parangliskotas valodas vajadziga leksikas dziluma iztrukuma, lai publicetos sini kritiska bridi, Bezabrene, bet tada gadijuma, nu vajadzetu tacu japacensties runat ka eruditam profesorinam … ne ka kadam diasporas mierpilsonim ar vidus izglitibu … nu varbut ta, apmeram ka to speja VVF … bet pasakot ko specifiski attiecigu un patiesu par situaciju – nu, kaut ko ‘the state of the union’ lidzigu !

  … Uzkritosi ari sagaidamas patriotisma degsmes iztrukums no aizjuras letina … ne varda par NA cinu pret valsts uzmetejiem – laikam si intervija notikusi ar kadu prieksnoteikumu, vai ari sis personas lojalitate pieder kur citur … kuram partijam ir interese saglabat status quo …un turpinat gremdet so toposas krizes vienigo glabeju NA … ar katru iespeju zombet latviesu elektoratu ar sadam viduvejibam un mierpilsonibas gara izpilditiem spriedelejumiem un kritiskas situacijas patiesibas mulejumiem !!!

  … Si nav ne interesanta ne erudita cilveka situacijas analize, ne interesanta un kompetenta cilveka politiskas istenibas un toposas situacijas dzila izpratne … un to nodod politologa atzinums … ka nav verts iedzilinaties nianses … jo tai trukst nakamais solis … redzejums un ieteikumi nacionalas valsts politiskas krizes situacijas atrisinajumam … !!!

  • Var jau daudz kam nepiekrist un visu noliegt, bet tomēr der ieklausīties pozitīvās atziņās. Ko paši esam darījuši, lai būtu labāk???Daudzkārt noklusējuši par negācijām!!! Nāk veci vēži jaunās kulītēs- Repše, Kalvītis, Godmanis…nu nebalsos par viņiem, jo tas laiks ir pagājis, kad piekrāpto tautu varēja muļķot tālāk.Kaut kur taisnība prezidentam – jābalso par tiem, kas REĀLI kaut ko labu tautai ir izdarījuši.

   • “jābalso par tiem, kas REĀLI kaut ko labu tautai ir izdarījuši” un kas nepieļautu tās “globalizāciju” ar rusifikācijas starpniecību!

 5. komentari no serijas Atbildēt

  viss kas nak no rietumu latviesiem slikts.. jo tas nesaskan ar okupantu lidzskrejeju pratiem.

 6. Ja tas ir profesors – dikti vājš, neinteresants. Mūs pašu Ijabs un Rajevskis būtu pateikuši ko jēdzīgāku.

 7. Profesors-tuksu salmu kulejs,ka visi aizjuras noverotaji un spriedeletaji.

 8. šādus liepiņus komandē aaesvē politoloģi ,jo pašiem jenotiem nav galvas uz pleciem ,tādēl jāklausa visādi asvpeņķi

 9. malacis profesors, tik konkrētas frāzes sen nebija dzirdētas, lai veicas.

  • Te Latvijā šitenie profesori var bāleliņiem padomus sniegt, bet ne jau savā mīnes zemē! Fergusonā afro-amerikāņi tādus padomu sniedzējus ātri vien pie vietas noliktu…..

  • Arī izlasīju un sasmējos! Vot jāiemācas no viņa, kā var runāt un neko konkrēti nepateikt!
   Diezzin cik minūšu gara bija intervija.

 10. Labi rūkts.

Draugiem Facebook Twitter Google+