×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
20. septembris, 2017
Drukāt

Anda Līce: Jānis Rainis, galvā – spainis? (3)

Foto - Lita Krone/LETAFoto - Lita Krone/LETA

Ik septembri mani apņem Dzejas dienu noskaņa – savāds nemiers un smeldze. Līdzīgi staļļos mīņājas veci sacīkšu un cirka zirgi, sadzirdot savā laikā skanējušu mūziku. Man un, jādomā, daudziem ir bijusi tā laime, pateicoties tieši Dzejas dienām, iepazīt daudzus nu jau aizsaulē mītošus dzejniekus un krāšņu dzejas sarīkojumu rīkotājus. Bez tā visa es šodien justos diezgan apdalīta.

Kopš pirmajām Dzejas dienām, kad 1965. gada 11. septembrī par godu Raiņa simtgadei Esplanādē (toreizējā Komunāru laukumā) atklāja viņam pieminekli, ir aiztecējis daudz ūdeņu. Tie ir aiznesuši prom mītus par Raini kā nobalsinātu proletariāta dzejnieku un obligāto padomju ideoloģijas klātbūtni. Diemžēl tie ir aiznesuši arī tādu vērtīgu lietu kā tam laikam raksturīgo ļoti spēcīgo dzejas vilkmi, kas pati no sevis parasti nerodas. Tā kā Dzejas dienām skolās piemita zināms obligātums un ar dzejas sarīkojumu plānošanu un daļēji arī organizēšanu gadiem ilgi nodarbojās Latvijas Rakstnieku savienība un Literatūras propagandas birojs, kaut kas no dzejas vēja bija jaušams pat mazajās Latvijas lauku skoliņās. Tur bērni pirmo reizi mūžā redzēja un dzirdēja dzīvus dzejniekus. Dzejas dienas nozīmēja arī dažādus literāros konkursus, dzejnieku kapa vietu sakopšanu, ekskursijas pa viņu dzīves vietām un rudens ziedu izstādes. Baidos, ka vēl pēc laika dažs labs, iespējams, dzejoļus pirmo reizi klausīsies (ja dzirdēs), tikai zārkā guļot, jo izvadītājiem tādās reizēs traki patīk runāt dzeju.

Smieklīgais: “Jānis Rainis, galvā spainis” var izrādīties pravietisks. Jo īpaši tāpēc, ka tiek apgalvots – dzeju tagad neesot vērts izdot, to neviens nelasot, to nevarot saprast, tā esot elitāra lieta. Klāt nāk arī kāds pilnīgi aplams apgalvojums, ka dzejas rakstīšanai nekāda īpaša sagatavotība nav nepieciešama. Kad sakāpināta pašapziņa nomāc paškritiku, sakuplo atviegloto pantu lauks – katrs dziesmu tekstu autors piesaka sevi kā dzejnieku, grafomānu bari sāk spietot ap reģionālo laikrakstu redakcijām, un, ja vien var sagrabināt naudu, izdod sēnalu krājumus. Kultūras kritēriji izskalojas kā zemes ceļi rudens lietavās.

Pie ļoti blīvi ar tēliem un emocijām apdzīvotajām dzejoļu grāmatām katra paaudze ir jāradina no jauna. Tas ir tāpat kā ar jaunu ēdienu – kamēr nav iegaršojies, mēs ar neuzticību izturamies pret to, ko mūsu garšas kārpiņas nepazīst. Tagad daudzās mājās grāmatu vietā plauktos stāv pavisam citas lietas. Bet dzeja tur atkal var atgriezties. Viss sākas no galvas, ja runa ir par dzeju – galvenokārt no literatūras skolotāja.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Jā, jā… laidīsim tādas zvaigznes kā karjeriste skolotāja Ratinīka pie stūres un viņa jums uzrīkos tādas dzejas dienas pie Raiņa pieminekļa, ka nemetas…
    Lasīs savus savārstījumus ar dažkārt no Hūtes aizgūtas leksikas, gaidot sajūsmināto skolnieciņu aplausus. Tur tiešām Rainim jāuzliek galvā spainis un jāaizbāž vēl ausis, lai ko tādu dzirdētu no jaunās dzejas gigantiem.

  2. Es jūs piespiedīšu mīlēt Raini!

  3. Apkārt bleķis, iekšā speķis,
    Skrien pa dēli un rāda mēli.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai viņš nelika iedarbināt piekto pantu?

Piektdien, 15.jūnijā, svētku rīkotāji informēja par drošības pasākumiem gaidāmajos XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkos. Papildu finansējums kārtības un drošības uzturēšanai tiekot atvēlēts katros svētkos, un šogad tiem novirzīti 790 750 eiro. No kopējās dotācijas vislielākā daļa – 308 276 eiro – novirzīta Iekšlietu ministrijai.

Svētku laikā darbosies arī Operatīvās vadības grupa, kuras pienākums būs rīkotāja vārdā nodrošināt pasākumu nepārtrauktu un preventīvu drošības vadību un, ja nepieciešams, arī ārkārtas situācijas vadību. Svētku pasākumos iesaistīšot arī Nacionālos bruņotos spēkus, jo, pastāvot aizliegumam par dronu izmantošanu svētku koncertos, armijas speciālistiem atbilstoši likumam būs tiesības lidaparātus neitralizēt vai notriekt.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+