×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
8. februāris, 2017
Drukāt

Kas sagaida pensionārus? Kā motivēt maksāt socnodokli? Intervija ar Jāni Reiru (46)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

“Tas ir mans pienākums – informēt Ministru prezidentu un sabiedrību par reālo situāciju,” uzskata labklājības ministrs JĀNIS REIRS (“Vienotība”), kurš pēdējās nedēļās nerimst stāstīt, ka 2019. gada sociālajā budžetā esot gaidāms 25 miljonu eiro mīnuss. Bet vai ministram ir arī kāds piedāvājums, lai situāciju uzlabotu? Kādi jaunumi sagaida pensionārus? Un kā motivēt cilvēkus veikt sociālās iemaksas? Par šiem un citiem jautājumiem saruna “LA” redakcijā.

Dzirdēti arī apgalvojumi, ka 2019. gadā gaidāmais 25 miljonu iztrūkums sociālajā budžetā nav nekas briesmīgs, jo tur taču esot izveidojies uzkrājums pusmiljarda eiro apmērā.

J. Reirs: Apstiprinot budžetu, mums plānotais pārpalikums 2019. gada sociālajā budžetā bija 25 miljoni eiro, kas ir ļoti maziņš, bet vismaz pārpalikums. Taču pēc atteikšanās no obligātajām minimālajām sociālajām iemaksām situācija būtiski mainījās. Pat par spīti tam, ka lielākā daļa no pārveidotā mikrouzņēmuma nodokļa tiek novirzīta sociālajās iemaksās. Jāsaprot, ka 100 000 mikrouzņēmumu jomā strādājošie nevar kompensēt 300 000 strādājošo, par kuriem netiek veiktas pat minimālās sociālās iemaksas.

Pēc Finanšu ministrijas (FM) aprēķiniem, 2019. gada sociālajā budžetā redzams 25 miljonu eiro mīnuss. Varētu teikt, ka pie pusmiljarda uzkrājuma tas nav nekas liels, bet problēma ir tā, ka šis mīnuss veidojas situācijā, kad ekonomika augusi sešus gadus pēc kārtas. Augošas ekonomikas apstākļos ir jāveido uzkrājums, lai nākamās krīzes laikā mēs spētu pildīt saistības pret iedzīvotājiem.

Un kāds tad būtu jūsu piedāvātais risinājums, lai arī 2019. gadā sociālais budžets būtu ar plusa zīmi?

Labklājības ministrija (LM) atbild par sociālā budžeta izdevumu daļu. Tie ir mūsu vienīgie instrumenti. Ņemot vērā situāciju ar lielo iedzīvotāju ienākumu atšķirību, ar lielas sabiedrības daļas atrašanos nabadzības riska zonā, mēs neredzam iespējas samazināt kādus pabalstus vai pensijas.

Cilvēki, par kuriem tiek maksātas zemas sociālās iemaksas, slimojot saņem zemu sociālo nodrošinājumu. Pagājušajā gadā bija 26 tūkstoši cilvēku, kam iemaksu alga zemāku par trim centiem dienā. Ko te vēl samazināt?

Lielākā daļa sociālā budžeta, apmēram 70%, tiek izmaksāta pensijās, kas jau tā ir samērā zemas. Ir jāmeklē iespējas tās palielināt, nevis samazināt. Labas ziņas pensionāriem, ka šogad indeksācija notiks pēc jaunās kārtības, ņemot vērā 50% no apdrošināšanas iemaksu algu summas. Turklāt, ja būs inflācija, tad indeksācija būs vēl jūtamāka. Pašlaik strādājam pie mazo pensiju problēmas cilvēkiem ar lielu darba stāžu. Tādēļ saku vēlreiz – risinājums ir jāmeklē ieņēmumu daļā.

Mūsu piedāvājums par obligātajām minimālajām sociālajām iemaksām tika izstrādāts un apstiprināts jau pirms diviem gadiem. Tā tapšanā piedalījās darba grupa, kurā strādāja visi iespējamie valsts pārvaldes pārstāvji, arodbiedrības, darba devēju organizācijas. Tolaik arī uzņēmēju organizāciju pārstāvji Saeimas Budžeta komisijā aizstāvēja šo koncepciju, saprotot, ka tā atrisinās sociālos jautājumus…

Lai vai kas pirms gada notika Saeimas Budžeta komisijā, bet pirms pāris mēnešiem Jēkaba ielā pie Saeimas gana daudz uzņēmēju protestēja un cēla trauksmi par obligātajām minimālajām iemaksām.

Tik tiešām – tie paši uzņēmēji, kas pirms gada aizstāvēja šo sociālo konceptu, pēc tam protestēja. Es nezinu, kas gada laikā ar viņiem notika. Taču vēlreiz vēlos uzsvērt – šis piedāvājums neradās politiķu kabinetos vai ierēdņu galvās, bet gan visaptverošā diskusijā, kur piedalījās ļoti plašs cilvēku loks.

Acīmredzot saskatīja kādas problēmas, ko sākumā nebija pamanījuši. Vai arī jūs tagad būtu gatavs atzīt, ka obligāto minimālo iemaksu piedāvājums bija nepilnīgs? Varbūt izņēmuma kategoriju bija par daudz? Varbūt varēja par nepilna laika nodarbinātajiem sākumā noteikt mazāku maksājumu par 75% no minimālajām iemaksām?

Mēs izskatījām dažādas alternatīvas, bet citu iespēju nebija. Šis koncepts tika pārņemts no Igaunijas pieredzes, kur obligātās minimālās sociālās iemaksas darbojas jau gadiem un nevienam nav jautājumu par to, ka par katru darba vietu jāmaksā sociālais nodoklis vismaz minimālā apjomā. Mēs kaut kā to nevaram un nesaprotam.

Taču vēlos uzsvērt, ka jautājumam par minimālajām sociālajām iemaksām nav pielikts punkts, tas ir tikai komats. Finanšu ministrijā ir izveidota īpaša darba grupa. Tomēr pagaidām grūti prognozēt, kāds varētu būt jaunais piedāvājums un kad tas stātos spēkā.

Pievienot komentāru

Komentāri (46)

 1. Es piemēram neticu, ka man būs pensija. Bankas apkrāps, valdība izsaimniekos. Latvijai vairs nav ne savas naudas, ne bankas, ne tautsaimniecības. Tuvākajā laikā aizvērsies ES, izputēs bankas un paliks tikai mežs ar sēnēm un ogām, bet meži izgriezti un visiem nepietiks.
  Godātais Reiri – Tavs teiktais ir absurds, jo Latvijai vairs nekas nepieder – NEKAS – NEKAS – NEKAS !!!
  Tavam teiktajam nav pamata zem kājām, sakot konkrēti – tas ir BLEFS!

 2. Es gribētu redzēt Valdības atskaiti par budžeta izlietojumu!

  Satversmes 66. pants paredz, ka saeimai ir jāapstiprina Valdības budžeta izlieytojums! Kur ar to var iepazīties?

  Kāpēc kredīta procentos valdība katru dienu maksā 3 miljonu eiro?

  Pesionārs iegādājoties preci avi apmaksājot rēķinus, jau maksā 21% , ko valdība ātri iebāž savā ķešā!

  Ļoti gribētos dzirdēt bijušā finanšu ministra atbildi par Altuma sekmīgo darbu ražošanā un darbvietu radīšanā.
  Tieši Reira laikā Finanšu ministrija izstrādāja MK noteikumus Nr.130, kas 11. pantā paredz visus ES naudu ieskaitīt Valsts ieņēmumos.
  Lai būtu skaidrība, vajadzīga atskaite. Citāti tāda pļāpāšana vien sanāk, nekādas skaidrības!

 3. Tev bikses ir iztrūkums, kad biji finanšu ministrs tad neko nezināji par pensijām,Tagad stāstīs pasakas cilvēkiem.Esi ka labministrs domā par pensionāriem, nonemt iedzīvotāju nodokli no pensijām,vai arī no 225EURO uz 320EURO, tas būs atslogs pensionāriem.Jā nepacel tad pensionāri neies balsot par varas partijām,vispār.

 4. Reiram neticu ne vārda, tāpat kā reizniecei un citiem. pat uz epastiem neatbild. paši laikam veci nebūs, vai arī savāks tik daudz, ka pietiks bērnu bērniem. Velns lai parauj rāvējus!

 5. Nekas nesagaida. Pensionārus nesagaida pilnīgi nekas.

 6. Nesaskatu jēgu vēl tālāk eksistēt. Reiz projektēju rūpnīcu, kvartālu automatizēšanu, pēc nepārtraukti nostrādātiem gadiem saņēmu pensiju 132 rbļ, maksāju visus tā laika nodokļus. Jūtu, ka nesagaidīšu vairs pensiju, lai dzīvotu pilnvērtīgu dzīvi. Pēc komunālo maksājumu nomaksas no pensijas 248 Eur pārpalikums ikdienas tēriņiem 4.75 Eur.
  Derētu ieviest eitanāzijas atļaušanu !

  • Lepnā dzīvoklī dzīvojat, ja tik daudz maksājat par komunālajiem! Jūsu vietā to pārdotu un dzīvotu atlikušo mūžu zaļi.

   • Dzīvokļa apkure vien, piemēram, Ogrē izmaksā šodien ap 160 Eur, kur vēl siltais un aukstais ūdens, arī kādi 30 Eur, koplietošanas elektrība, apsaimniekošana. Un viss!
    Skumji, ka raksta komentos to, ko pats nezina, tukšās mucas!

 7. Ministr Reijer ! Kāpēc Zviedrijā un daudzās citās valstīs nav tāda soc. nodokļa, kurš jāmaksā darba devējam par strādājošo ? Ir tikai IIN un pie tam vēl progresīvais. Teiksiet, ka nav jau no kā ņemt. Tad kāpēc Latvijā, kad tika atjaunota neatkarība, valsts neieviesa monopolu uz akoholiskiem dzērieniem. Kāda nauda nāk Zviedrijas valsts kasē !!! Saprotams- kāpēc ! Visu vajadzēja atdot privāto šeftmaņu rokās. Paldies Godmanītim ( un ne tikai viņam ) ! Un vēl par daudz ko “paldies” !
  P.S Ja būtu politiska griba, vēl tagad daudzas lietas varētu mainīt !

 8. Ir priekšlikums. Atceļam visus maksājumus par dzīvokli, elektribu, telefonu, kredītu uz pensijas vecumu un m,aksājam nodokļus.Cienījamais sabiedrības krējums Valstī ļoti daudzi strādā par algu kas uz rokas nepārsniedz 500eironus. Un pensijas vecums tikai attālinās.JUms tur vajag vēl kādu augstāko izglītību lai aprēķinātu kādam pensijas līmenim varam veikt iemaksas. Nu jā, bet ja nopietni, tad Jums nav laika, jo jāpieņem kāds likums pa kurām ielām drīkst staigāt prastitūtas. Kuras valdības laikā vēl nav veikti kādi grozījumi šajā aktuālajā tēmā nu jā vēl ministru algu jautājumi. Veiksmi darbā cienījamā Valsts valdība. Gan jau pēdējais izslēgs gaismu Latvijā.

 9. Samaziniet ierednu skaitu , neceliet algas Saeimas deputatiem , atnemiet viniem , kompensacijas !!! Latvijas darbalaudis , pasi maksa par degvielu , dzivoklu iri ! Sanemot deputatu lielas algas , iznak , gan irei ( ekskluziviem dzivokliem un jaunakajam automasinam ), gan degvielai ! Vai tiesam , nav kauns , aplaupit , Latvijas TAUTU ???Atteikties , no deputatu kvotam ! Neticu , kad , no sim kvotam , deputatiem netiek , ari SAVS labumins !!!

 10. nesaprotu ministra pļurināšanu. Vai tā būs publiska diskusija ar pensionāriem – ko nu tagad darīsim? Kāda suņa pēc tad valsts maksā algas ierēdņu armijai un ministriem ? Vai arī tas ir kārtējais pirmsvēlēšanu triks ar iebaidīšanas metodēm

 11. Paldies par sakarīgiem komentāriem!

 12. Kad dzirdu vai izlasu vārdu “MOTIVĒT”, nāk smiekli! Ir jomas, kur šo vārdu VISPĀR NEDRĪKST lietot, proti – nodokļu nomaksa, mācīšanās process skolā, braukšanas kultūra uz ceļa, utt. Ko nozīmē ”MOTIVĒT MAKSĀT NODOKĻUS?” Tie viennozīmīgi ir JĀMAKSĀ!!! Ko nozīmē “MOTIVĒT MĀCĪTIES”? Vai tad cilvēkbērns ir tik DUMJŠ nesaprotot, ka mācās taču savai zināšanu bagāžai un nākotnei??? Skolotājam kā zaķim stopuguns tava nemācīšanās, jo viņš jau izmācījies un atrodas darbā!? Vienīgi šādi “motivējamie” skolēni TRAUCĒ darbu skolotājam! KĀ nodokļus nemaksājošs tips VAR ATĻAUTIES PIEPRASĪT PENSIJU??? DIEMŽĒL valdības un Saeimas tik tālu aizlaidušas valsti, kad KATRS DARA KO UN KAD GRIB!

  • Katrs kam ir kada nauda maksa nodoklus PVN kaut ko noperkot, ja perk akcizes preces-akcizes nodokli + pvn. Ja kaut kur dzivo -majokla un zemes nodokli. Vel visadi auto nodokli, pases mainas utt. Tas bez algas nodokliem. Laupa gaisha dienas laika.

 13. Pensijas uzkrajumus maksat darba vietas Nevis bank as,tu maksa savam pensiju fondam un darba devejs,sakt ar mazako un ar katru nostradato gadu palielinas iemaksas.

 14. 1. Garantija – nav garantijas , ka strādājošie saņems cilvēka cienīgu pensiju . Un tāpēc daudzi izvēlas nemaksāt nodokļus , jo labāk dzīvot tikai šodienai ( naudas reformas, inflācija utt.)
  2. Nodokļi ir nesamērīgi lieli . Uzņēmēji ( tirdzniecībā it īpaši) nevar izmaksāt strādājošiem oficiālas PILNAS slodzes algas , lai nestrādātu ar reāliem zaudējumiem .
  3. Investori baidās ieguldīt naudu attīstībā , jo likumi tiek grozīti ne pa gadiem , bet mēnešiem.

 15. Maksāšu tad kad reirs man padracis

 16. Ak,vai,vai! Pasi visu naudu zog valdiba,darba nav,fabrikas necelas.Naudu pieskir ES ,but tad varetu jau uzcelt par to naudu fabrikas,but ne,vajag sabazt savos makos naudu,protams ka nebus un naudas un pensijas.PIPEC!

  • Tikai deģenerāti nezin, ka valsts uzdevums nav celt fabrikas, bet nodrošināt iespēju to uzcelšanai! Ja gribi celt fabriku, lūdzu! Valsts nevienam neliedz celt fabrikas!

   • Pareizi, valstij nav jāceļ fabrikas, bet valstij jārada labvēlīgi apstākļi lai šeit būtu ieinteresētība celt fabrikas. ES lielākās-bagātākās valstis ir visvairāk ieinteresētas lai jaunajās ES valstīs nekas nenotiktu, tādēļ jau tika likvidēta rūpniecība, zvejniecība, kuģniecība, tagad mēģina piebeigt lauksaimniecību, medicīnu, izglītību. Bagātajām valstīm konkurence nav vajadzīga. Tādēļ Latvijai vajadzīga valdība , kas spēj aizstāvēt savas intereses. Reira k-gs, ļoti interesanti skan: es neatbildu par sociālā budžeta ieņēmumiem, bet gan par izdevumu daļu. Lai izdotu vispirms ir jānopelna. Izdevumus taisīt mēs protam visi, un it sevišķi mūsu ierēdņu armija, kas to pieprot sevišķi labi (ar valdības atbalstu).

    • Jā tā nu ir ar to ES ! Kad Eiroskeptiķi nebija sajūsmā par šādu savienību , tad vairums parasto iedzīvotāju par mums paņirgājās ! Tagad nevienam smiekli nenāk ! Tāpat par mani paņirgājās privatizācijas sakjarā , jo es nebiju starā par tik strauju kolhozu likvidāciju un visas ražošanas likvidāciju ! Tagad variet pasmieties par mani , ka man sūdi jau smeļās mutē , bet Jums viņi arī jau ir līdz zodam ! Tā kā iesaku domāt laicīgi nevis “a posļa” ! Tā vajag turpināt dzīvot un saprast , ka bez pašu uzstājības nekas nemainīsies ! Vai esat tik stulbi , ka neatceraties ko darīja zemnieki un arī kaut ko panāca , savā labā ! Ko darīja motociklisti , lai nebūtu lielais ceļa nodoklis jāmaksā ! Redzējāt un tā jārīkojas pārējiem , ja neapmierina kāds jautājums ! Mēs satraucamies par vardarbību pret bērniem , bet nesatraucamies par viņa iespējām paēst un apģērbties ! Pie kādas klasifikācijas vardarbības tas jāpieskaita ! Nav visi dzērāji un sliņķi , bet ir nemaksāšanas upuri ! Darba devējs mierīgi pasaka , ka nemaksās , jo nav naudas un neviens nekādu palīdzību nedos ! Likumi ir darba devēju pusē ! Lūk Jums problēma un risinājums jau izteikts vairākkārtīgi , ka jāmaina darba likums šajā nemaksāšanas aspektā ! To jau vajadzēja darīt uz reizi , kad sākās privātdarbība !

    • Valsts jau nenodarbojas ar uzņēmējdarbību principā, jo tie nejēgas, kuri pārvalda valsti tā jau ved mūs uz iznīcību, kur nu vēl veidot ražošanu.. Man gribētos redzēt cik no sociālā budžeta izlieto ierēdņu atalgojumam?

 17. Ja valsti ir ap 600 tukstoshi pensionaru , 300 tukstoshi valsts darbinieku un tikai 500 tukstoshi pelnitaju, kuru paliek arvien mazak, tad pensiju krahs ir neizbegams.

  • Dīvaini cilvēki esat – nodokļus maksāt negribat, bet pensijas gribat lielas.
   Ar vaimanāšanu – visssslikti, vissizzagts labāk jums nepaliks.
   Reiram ministrijā taču nav naudas koka, no kura paplūkt līdzekļus pensijām un pabalstiem.

 18. VISS IZZAGTS ,,,UN TURPINA ZAGT ,,,,KAD VIENREIZ BEIGS DZIEDĀT TĀS SLAVAS DZIESMAS ,,,,,,????

 19. Pareizi Rungainis teica, ka driz nebus pensijas, bet nelieli pabalsti, lai nenomirtu bada. Valstij jau tagad katastrofali trukst naudas un nav kur panemt.

  • …tik tiešam nezināju ,ka tās ko maksā pensionāriem ir pensijas ! Līdz šim domāju ,ka tie ir pabalsti ,..
   zem …..iztikas minimuma !

 20. Nāksies ieviest progresīvo ienākuma nodokli,diferencētu kapitāla pieauguma (peļņas) nodokli,samazināt ministriju un ierēdņu skaitu. Ar “Vienotības” nodokļu izstrādājumiem un IKP virtuālajiem procentiem vien vairs nepietiek!

 21. Biedrs Reirs labāk būtu palicis kādā rūpnīcā….

 22. piekrītu atskaitiet atpakaļ paņemto un mainiet sociālā nodokļa summu pret ieņēmuma, būs lielāks sociālais, būs normālas pencijas

 23. Kompetents ministrs pieminētu arī veikto neapliekamā minimuma samazināsanu, arī to, kā banku spiediena dēl Valsts kase tika izslēgta no pensiju 2 līmena.

 24. Vajag tikai gribēt Atbildēt

  Līdz 2019.gadam vēl var paspēt atdot sociālajam budžetam,ar visiem procentiem,citiem mērķiem novirzīto miljardu!

 25. Neticu nevienam šī cilvēka teiktam vārdam! Kā jau te ierakstīs – maksājiet, lai varu zagt

 26. Ir vēl viens variants Atbildēt

  Vecuma pensijas kā Austrālijā!

 27. Ar pensiju griestiem,un pakāpeniskās IIN samazināšanas vietā,ieviešot progresīvo ienākuma nodokli,lai 25 miljonu mīnuss vēl nebūtu-ne sociālajā,ne pamatbudžetā!!

  • ļoti vienkārši – ar laiku atpakaļ uz komunismu, proti, visiem vienādi vai esi strādājis un pelnījis vai jautri notrallinājis

 28. Nav vēl dzirdēts ka no socbudžeta izņemtā lielā summa Parex glābšanai būtu atskaitīta atpakaļ!!!
  Varbūt ka Reirs to nezina?
  Ja jau nauda sāk pietrūkt tad jau varai sev nevajadzēja pacelt motivējošo algu un līdz ar to n-to reizi pārsniegt vidējo pensiju

 29. Kā motivēt ministru,prasīt atsevišķu pensiju fondu,kā citās valstīs?

 30. nozimē piedalities primitīvā piramidas shēmā kas beigsies ar pilnigu krahu. šobrid pensijas maksā no naudas ko iemaksā strādājošie, nav uzkrājuma, nav pietiekošas rezerves un iemaksas ar katru mirkli sarūk. pašreizejie valdibas centieni gan par obligātajām sociemaksām minimālā apmērā pat jau tu nestrādā, ir tikai agonejoši mēģinājumi attālināt sistēmas sabrukumu. es teiktu ka pensijas vel gadus 10 izmaksās un tad pienāks gals. daži ekonomisti saka ka 5, citi ka 15 gadus izvilks, bet ka saitema sabruks, neviens nešaubās

 31. maksajiet un lai es varu nozagt

Draugiem Facebook Twitter Google+