×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
6. janvāris, 2015
Drukāt

Jānokāpj no čīkstēšanas takas. Saruna ar Janīnu Kursīti-Pakuli (26)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Saeimas deputāte Janīna Kursīte-Pakule pirms vēlēšanām nonāca Nacionālajā apvienībā. Jaunajā Saeimā profesore un habilitētā filoloģijas zinātņu doktore uzņēmusies vadīt svarīgo Valstiskās audzināšanas un jaunatnes lietu apakškomisiju. Par komisijas mērķiem un nodomiem ar J. Kursīti-Pakuli sarunājas Voldemārs Krustiņš un Ilze Kuzmina.

V. Krustiņš: – Ko val­stiskā audzināšana jūsu izpratnē nozīmē? Vai mūsu modernajā sabiedrībā vispār pieļaujama valstiskā audzināšana? Vai tā nenomāks cilvēka tiesības, viņa brīvību? Par to ir daudz strīdu un viedokļu.

J. Kursīte-Pakule: – Kamēr ir valsts, jābūt arī valstiskai audzināšanai. Vienu brīdi bija tāda sajūta, ka valsts ir tikai tādēļ, lai no tās ko prasītu sev. Bet ko pats dod valstij un kas būtu jādod valstij, par to nerunājam, tas tiek attēlots kā kaut kas novecojis, gandrīz vai aplams.

Kad iepriekšējā Saeimā izveidoja Valstiskās audzināšanas apakškomisiju, neslēpšu, man arī bija zināmas bažas, kā tiksim galā. Mēs taču, Krustiņa kungs, labi atceramies, kāda patriotiskā audzināšana bija padomju laikos, ar obligātajām politinformācijām, kurās vieni tēloja, ka klausās, otri, ka runā politiski pareizas lietas, bet visiem tas bija līdz kaklam. Tāpēc vēl joprojām ir zināma alerģija pret val­stisko un patriotisko audzināšanu. Man ļoti patika, ka sākotnēji Valstiskās audzināšanas apakškomisijas vadību uzņēmās jaunās paaudzes spilgts pārstāvis Raivis Dzintars, ka pirms valstiskās audzināšanas programmas izstrādes bija diskusija, ko darīt, lai jaunieši un bērni zinātu, kas ir Latvijas svētumi, kā vēsturi iepazīt emocionāli, caur dzīvesstāstiem. Ir jāapzinās, lai pie kādas tautības piederam, mēs visi dzīvojam vienā valstī, Latvijā. Taču, ja valstī nav pamatu, var sagāzties arī jumts un visa ēka. Ceru, ka drīzumā Saeimā nonāks grozījumi Izglītības likumā ar papildinājumiem, kur noteiktas izglītojamo valstiskās audzināšanas vadlīnijas. Bet Ministru kabineta noteikumos starp valstiskās audzināšanas uzdevumiem būs gan skolu jaunatnes val­stiskās pašapziņas stiprināšana, gan skolu jaunatnes izpratnes veicināšana par Satversmē nostiprinātajām vērtībām un citas it kā pašsaprotamas, bet vienlaikus svarīgas lietas.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Vēlētājs>NA balsotāja Atbildēt

  Jāpiesaista ir “Visu Latvijai” rosinātā 12% PVN likme pārtikai un VL programmā ierakstītais progresīvais ienākuma nodoklis! Ar “Vienotības” sociālajiem pabalstiem tie nav aizvietojami nekādā mērā!

 2. Tiešām! Kāda gan jēga no tautas vēlēta prezidenta,ja Saeimas deputātus (atkal tos pašus!) izvirzīs tikai partijas? Jāmaina ir pati vēlēšanu sistēma!

 3. Leopolds>self hating jew Atbildēt

  Lai Latvija ātrāk izjuktu,gribi Saeimu pārvērst par Babilonas torni,kurā katrs runās savā mēlē,sākot no latgaļiem un beidzot ar ventiņiem? Un ar ko tad sliktāki,tavuprāt ir lībieši?

 4. Atrast un saukt pie atbildības to personu, kas ar aizskarošiem, naidīgiem un ļauniem izteicieniem vērsās pret cienījamo profesori.( 2015.g.6.01.plkst. 16.43)

  • sveiciens stukačiem Atbildēt

   Pēc komentāra var saprast, ka nevēršas tieši pret profesori Kursīti. Policija tikai varēs pateikt: “nav pieklājīgi lamāties. Izmeklēšanu beidzam, jo nav nozieguma sastāva”.

 5. kamēr nebūs tiesiskuma, tukši teksti

 6. Lūdzam saukt pie atbildības tos, kas savos komentāros lamājas un apsaukājas!

 7. Kā NA veicas ar partijas rindu stiprināšanu un paplašināšanu Latgalē? Laizānei un Korņilovam palīgos jāpiesaista tautā zināmā, mīļotā un populārā latgaliete Kursīti. Latgaliete Kursīte panāks, ka Latgalē par NA nobalsos 25%.

 8. Valstisko audzināšanu kūrē latgaliete, kas noliedz latgaliešu valodu un kultūru, cilvēks – niecība. Kārtējais Latvijas veiksmes stāsts, būs kārtējā skolēnu paaudze ar sačakātu galvu.

 9. Ja jau tu noliedz latgaliešu valodu (vienīgā aktīvi iestājies pret Viļuma zvērestu latgaliski), tad nelien televīzijā par ekspertu visos Latgales jautājumos. Latgalieši iztiks bez tevis, nebaidies.

 10. Lele,nateira civka,nudavus savu Latgolas zemi,ar sudainu kuku valnam par golu,nakai deputatuus sjadjat Reigaa,valna oda! Tev jau kauvna nav ni viina acii,nusabarovus,gjeims,kai rasnai civkai ar bordu apaudzss,britvai naudis nav a vjalj audinos tuu Reigis puishkinu,kurs ciinos par atkloteibu. Tu naverna sjan nav sista civka,ka tav vjalj gribiss malot i skaraidet pa partejom.Korteigs latloliits nikod nanuuduss savu zjameiti.Paduumoj tikai cik godus tu jau sjad Seimaa,a tolks kaids?Padzevoj ar 200 eiriki, ploni bjazdeesi,nabis viss toids rasns purns,Janina?!

 11. Uzmanīgi ieskatoties fotogrāfijā ir redzama kundzes…bārda?!?

 12. Aizbraucat uz Salaspili 9. maijā un paskataties kas tur notiek pie pieminekļa ar skolu jaunatni, un tās patriotisko audzināšanu komunistu garā!

  • 9. bailīgi sēdēs mājā Atbildēt

   Kursīte ir suitu pētniece un suiti ir viņas elektorāts.

  • nu cerams, ka ar latviešu jaunatni tas nenotiek, bet krievu jauniešu politiskie uzskati ir tādi paši, kā vecajiem; tie ir padomiski un savai krievu impērijai uzticami un patriotiski.
   Bet nekad tie nebūs pieņemami eiropeiskas un nacionālas valsts patriotiem – latviešiem.

   • Tas taču skaidrs, ka no PSRS salīdušajiem okupantiem turpina dzimt jauni okupanti un nevis latviskas Latvijas patrioti. Tikai žēl, ka daudzi latvieši neatbalsta deokupāciju un dekolonizāciju, jo daudzi latvieši…okupantus mīl un bez viņiem nespēj dzīvot (piem. Berjozkins, Straujuma, Āboltiņa, Lembergs, Brigmanis, Sudraba, Kūtris, Bondars un daudzi citi).

 13. Par to čīkatēšanu Kursītes kundzei 100% taisnība. Arī par prezidenta vēlēšanu. Kamēr sabiedriskās domas aptaujas kā personu prima prezentē tiesājamo personu, kamēr par deputāta kandidātu ( nerunājot par ievēlēšanu) , var izvirzīt un pieņemt suņu būdas trubadūru – nav ko grābstīties ap prezidenta ievēlēšanas statusa kārtību. Ja atklāti – otrā neatkarības laikā mums visi prezidenti bija un ir savā vietā. Te gan var uzdot jautājumu Krustiņa kungam – kāpēc viņa lolojums – Latvijas Avīze – nav nevienas rindiņas veltījusi divsimtgadu prāvas būtībai un norisei, kur apsūdzētais it kā rēgojas ar augstāko reitingu. Ja mēs tik briesmīgi par tautas vēlētu – vai te nav domāts viņš – tiesājamais?

 14. Interesanti, par kādu jaunatnes audzināšanu var atbildēt cilvēks, kas sabiedrībai nav atskaitījies, kā tērējis zinātnei paredzēto naudu! Kas ne ar vārdu nav bildis, kā tapušas ar viņas vārdu parakstītās grāmatas, cik liela daļa no šo grāmatu teksta ir citu cilvēku darbs! Kāpēc Kursīte sevi uzrādījusi par autori grāmatām, kurām faktiski viņa ir sastādītāja? Un galu galā, kāpēc pensionārei vēl jāskrien uz citu partiju, lai liktos ievēlēties? Kāpēc Kursīte aizgāja no Vienotības? Lai pasakas godīgi! Ne jau principu dēļ, bet tāpēc, ka nestrādāja komisijās un izpelnījās kritiku, nelika vairs arī velēšanu listēs ar pirmajiem numuriem! Kursītei interesē tikai nauda. Vai tāda “jaunatnes audzinātāja”Latvijai vajadzīga?

 15. Vai tomēr valstiskai audzināšanai un valstiskam un vietējam patriotismam nav vistiešākais sakars ar saprātīgu ekonomiku? Tādēļ ainas Kursītes piebilde 11.59 ir loģiska.

 16. Diez ko Kursītes madāma pati čīkst pa A.Kaimiņa pasākto filmēšanu Saeimā?!

 17. Politiskā prostitūta Atbildēt

  man viņa nekad nav patikusi! Un kāpēc dižā “Latgales patriote” atkal kandidēja no Kurzemes? Vai saprata, ka 1) NA partija Latgalē dabūs tikai 0,6 vietas un deputāta amatu dabūs “mūžīgais Nr.1” Laizāne; 2) saprata, ka latgalieši nebalsos par mazlatgalisko Kursīti, jo Kursīte vairākkārt ir iestājusies pret Latgales novada latviešu valodu jeb latgaliešu valodu (piemēram viņa komisijā nosodīja Jura Viļuma zvēresta došanu latgaliski).

  • Tas bija izdevīgi. Deputāta alga ar visādām piemaksām uz ilgāku laiku. Jo tad bija pārliecība, ka kurzemnieki pievilks ķeksīšus.

 18. Janīna, es Jums piekristu, ja jūs dzīvotu savos gados ar ienākumiem līdz 300 eiro mēnesī, Tā kā pamēģiniet tā kādu gadu izdzīvot un tad rakstiet šos rakstiņus……

 19. Paldies Kursītes k-dze !Piekrītu par visiem 100%.

 20. Kurseite – tu esi sovu ļaužu, volūdys i sovys zemis nūdevieja. Nabrauc vaira iz Latgolu, lyudzama, bučojīs ar čyuļim i dzeivoj ar jim.

Draugiem Facebook Twitter Google+