×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
17. decembris, 2013
Drukāt

Voldemārs Krustiņš: Jansons iekāpa skudru pūznī (17)

Foto - LETAFoto - LETA

“Vai pirms desmit gadiem kāds spētu iedomāties, ka Maskavas skolās būs klases, kurās bērni slikti runās krievu valodā vai pat nepratīs valsts valodu? Šodien tā ir īstenība. Ja šo plūsmu neapturēs, tad pēc neilga laika parādīsies skolas un rajoni, kur būs grūti saklausīt krievu valodu.” Šis ir izvilkums no Maskavā 2013. gadā izdotā K. Poltoraņina un A. Čelnokova sacerējuma, kura nosaukums latviski lasāms šādi: “Uz redzēšanos! Kā glābties no migrantiem. Aziopa nāk!” Tādu sacerējumu netrūkst, tādus varat nopirkt arī Rīgas grāmatnīcu veikalos. Bet ne jau tāpēc šis rakstiņš, bet gan tāpēc, ka tas sasaucas ar kādu pagājušās nedēļas notikumu Rīgā. Tiesībsargs Juris Jansons, kurš, kā būsiet ievērojuši, pēdējā laikā aktualizējis vairākas svarīgas izglītības problēmas, sarīkojis preses konferenci, kurā Tiesībsarga birojs izklāstīja, manuprāt, plašā un ticamā pētījumā iegūtos secinājumus par latviešu valodu krievvalodīgajās skolās. Atzīdams pozitīvus rezultātus, no vienas puses, birojs rosina šajās krievvalodīgajās vidusskolās pāriet uz mācībām valsts, tātad latviešu valodā. No otras puses, stingrāku kontroli rosina valsts iestādes. Pilnīgi pamatotas ir tiesībsarga bažas par notiekošo, jo 75% aptaujāto audzēkņu iestājušies pret latviešu kā mācību valodu šajās – krievvalodīgajās – skolās, bet 50% pieprasījuši latviešu valodas “pilnīgu izslēgšanu” no skolām. (“Vesti segodņa” 13. decembrī). Redz, cik tālu “mēs” esam nonākuši. Gluži kā Maskavā?! Tiesībsarga secinājumi attiecīgās aprindās un “Vestos” izraisījuši organizētu histēriju.

Priekšdziedātāja lomu šajā pasākumā veic Rīgas krievu avīze “Vesti segodņa” ar galveno redaktoru priekšgalā, bet pati redakcija pamāca, kas jādara Urbanoviča vadītajiem “Saskaņas centra” frakcijas deputātiem: jāpadzen J. Jansons, kura secinājumi pēc pārbaudes krievvalodīgajās skolās izskanēja nepierasti nenotušēti un asi, arī priekš Zinātnes un izglītības ministrijas un, protams, priekš Latkovska k-ga vadītās komisijas Saeimā. Mūsu lasītājam skaidras lietu sapratnes dēļ atgādinu, ka J. Jansona k-gu tiesībsarga amatam atbalstīja “Saskaņas centrs”. Tas notiekošo zināmām aprindām dara divtik nepatīkamu. Ja V. Dombrovska vai cita vadītajā valdībā valdītu jel kāda loģika, tad nu būtu jādibina sabiedriskās izmeklēšanas komisija. Turklāt nevilcinoties, kamēr esošie un bijušie līdzatbildīgie izglītības ministri nav aizlaidušies uz Eiroparlamentu.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Te nu būtu jādara viss, lai darītu galu okupācijas instrumenta attīstībai Latvijā.

  Te b’;utu jānodibina Valsts komisija krievu skolu pārbaidei – sevišķi kas attiecas uz pedagfogu satāvu un viņu valodas parasmes pārbaudei, Viņi ir vieni no tiem, kuri baidās pazaudēt darbu. Tā it viena nelaime.

 2. NO Delfi komentārs:
  Beidziet vicināt sarkanu lupau
  23.12.2013 18:45
  Vicināt “latviskas Latvijas” lozungu ir tas pats, kas Spānijas vēršiem vicināt sarkanu lupatu.

  Vajag darīt, lai tā būtu latviska. Un latviska nav vajadzīga priekš latviskās nabadzības un savstarpējā naida, bet priekš cilvēku labklājības. Ar to arī sāksim.. Cilvēku labklājību nevar sasniegt plātoties ar “sarkanu lupatu”.

  Darīt, darīt, darīt un tieši cilvēku labā. Man vienalga, kādā valodā es sazinos ar otru cilvēku, bet man nav vienalga, kā šis cilvēks jūtas Latvijā. Mēs visi gribam būt savstarpēju labestīgi, bet viens pret otru vicinām „sarkanas lupatas”, vieni – latvisku Latviju, otri – atjaunot vai uzturēt okupācijas laika valodu politiku.
  Pašlaik valsts vara uztur krievu skolu diskrimināciju vistiešākā nozīmē – uztur apmācību ar okupācijas laika instrumentu – krievu valodu, ar ko krievu bērni tiek izolēti no Latvijas kultūrvides telpas, no pilnvērtīgas iesaistes valsts procesos, darba tirgū un no iesaistes valsts amatos. Apbrīnojami, ka okupācijas atjaunošanas tīkotāji arī uztur šo valsts piekopto krievu bērnu diskrimināciju pretojas pārejai uz vienādu attieksmi bērnu izglītībā, jēdzienus apgriež otrādi un plivina savu “sarkano lupatu”. baida tautu un šķeļ.
  Valsts varai nekavējoties jāpārtrauc atšķirīgas attieksmes uzturēšana izglītībā. Valsts pienākums dot krievu bērniem vienāda līmeņa izglītības pieeju visiem bērniem, lai viņi justos brīvi, droši un spētu iesaistīties visās Latvijas dzīves jomās.
  Portālā ManaBalss jāizveido iniciatīva „ Novērsīsim atšķirīgu attieksmi krievu bērnu izglītībā”

 3. Paldies Jansona kungam, ka nosauca lietas īstajos vārdos. Diemžēl Latvijā vis notiek ar pārdesmit gadu nobīdi – ja Latvija būtu patiešām neatkarīga, tad jau kopš neatkarības pasludināšanas valsts financētu tikai un vienīgi skolas, kur mācību valoda ir latviešu. Nu nav valstij jāfinancē skolas, kur producē valsts ienaidniekus!

 4. Latviešu politiķi un valdība tiešām NEKO nedara, lai beidzot skolās ar valsts finansējumu mācības notiktu valsts valodā!?? Galvenie vainīgie VISI VALDĪBAS MINISTRI, KUR NEGRIB SAKĀRTOT ŠO SFĒRU TĀPAT KĀ VĒSTURES MĀČĪŠANU!!! Mūsu Saeimām un visām valdibām ĻOTI PATĪK ŠI SITUĀCIJA, KAD notiek ņemšanāš ap valodu nu jau 23 gadu garumā un NAV ZINĀMS, cik vēl ilgi “STIEPSIES” šī neziņas gumija!??? Patīk, ka latviešu tautu pazemo, izsmej, apspļauda un visi laikraksti ar šīm tēmām vien noņemas…(man mājās ir LA abonētie numuri gadu garumā, kur šī tēma par un ap valsts valodu tiek daudzināta jau 23 gadus…NEKAS VĒL NAV MAINĪJIES!??). VAI TO VAR SAUKT PAR NORMĀLU VALDĪBU RĪCĪBU VISU ŠO GADU GARUMĀ!?? Domāju, ka NĒ!!! Arī referendums par valodu NEKO NAV MAINĪJIS, TIKAI IZSVIESTA VALSTS NAUDA VĒJĀ – VISS RIT IEASTO GAITU TĀLĀK TĀDĀ PAŠĀ GARĀ…Laikam ir vajadzīgs fons, zem kura risināt dažādas nesankcionētas un valstij pat kaitīgas darbības… Tā dzivojot, var nonākt neatgriezeniskā procesā… CERU UZ TIESĪSARGU UN TICU, KA ŠIS NEBŪS VIEN KĀRTĒJAIS TUKŠAIS IZGĀJIENS UN JANSONA KUNGS NEPALIKS VIENS PRET VIENU AR SAVIEM PRETINIEKĪEM UN GĀNĪTĀJIEM…

 5. Valsts driikst finanseet tikai maaciibas skolaas valsts valodaa. Latvieshus maldina staavoklis piem. Somijaa un Belgjijaa. Bet Somijaa ir 2 valsts valodas, Belgjijaa 3: Franchu, flamu un vaacu. Somijaa : somu un zviedru. Arii shajaas valstiis maaciibas notiek tikai valsts valodaas!

 6. SC patiesā seja, šķiet, ir nevis kopā dzīvot un strādāt, bet visā konfrontēt un graut mūsu kopējo māju Latvijas valstiskumu. Droši vien jāpilda arī sadarbības līguma nosacījumi ar valdošo partiju Krievijā. Nav dzirdēts, ka SC politiķi skaidri un motivēti aicinātu savus vēlētājus kļūt par neatkarīgās Latvijas valsts pilsoņiem, naturalizējoties. Toties nostāšanās pret valsts valodu, visādu ieganstu meklēšana pret naturalizāciju, redzama visā pilnībā. Pārsteidz, ka vēl pēc divdesmit neatkarības gadiem skolās var pat ignorēt valsts valodas mācīšanu, jo pāreja uz latviešu valodas mācībām, lūk, graujot krievu pašcieņu. Brīnums gan, ka valodu zināšana grautu cilvēka pašcieņu. Līdz tam tiešām vajag aizdomāties.
  Nostāšanās pret neatkarīgas valsts pamatiem tiek iedrošināta arī no ārienes. Kā lai izskaidro to, ka SC politiķi nevis virza savus vēlētājus darboties valsts interesēs, bet iedrošina pretdarboties, dodot tiem skaidrus signālus ”mēs izpildām vienīgi savu vēlētāju gribu”. Par SC sadarbību ar Lindermani un Osipovu saistībā ar kampaņu par Satversmes grozījumiem, liecina arī Urbanovičs, kurš tos nosaucis par „cieņas un goda bruņiniekiem”. Viņš priecājas par abu krievu radikāļu akciju kā atbalstu SC. Uz kurieni grib vest mūs partija, kura pastāvīgi blefo, piekopj laipošanas politiku un darbojas pret Latvijas valsti?

 7. God. tiesībsarga kgs atklāti un īstajiem vardiem aprakstīja skandalozo un valstiski nepieņemamo situāciju, kas jau sen izveidojusēs un nostiprinājusēs Latvijas (pārsvarā – Rīgas) skolās ar krievu mācību valodu. Par šo absurdo situāciju varam pateikties valdošās koalīcijas gļēvajai politiskajai elitei un prezidentam.

 8. Cepuri nost par viedokli un drosmi!

 9. vai anglija ir kada skola kur maca krievu un cittautiesu valoda un kuru finanse no valsts finansejuma?

 10. Pat latviskākajās pilsētās mūsu deputāti ir mazdūšīgāki par krietni kreviskāko pilsētu un novadu deputātiem. Preiļos, kur ap 45% runā krieviski, krievu vidusskolā vidusskolas klasēs pārgājuši uz apmācību latviešu valodā, Aizkrauklē šogad beidzot 10. klase mācās latviski. Salienā Baltkrievijas pierobežā, kur latviešu nav pat 10%, vidusskola pāriet uz apmācību valsts valodā. Bet Valmierā, kur latviski runā gandrīz visa pilsēta (93%!), deputāti tik gļēvi, ka vienīgajā krievu skolā saglabā izglītību krievu valodā. Kaut Valmierā reāli gandrīz visi, kam nav vairāk par 30 gadiem (arī bērni), valsts valodā sazinās bez problēmām. Kāpēc Valmieras pašvaldība nespēj saņemties un ir tik gļēva, kamēr daudz krieviskākajās pašvaldībās pāreja vidusskolās uz apmācību valsts valodā reāli jau tiek realizēta? Kalnciemā, kur latviski runā 38%, skolā no 1. līdz 12. klasei jau sen mācības notiek valsts valodā. Valmiera patiesi izskatās nez no kā sabijusies uz šī fona.

 11. Visu cieņu par drosmi .

  • Tā nu absolūta taisnība ,tikai izglītojamo ir palikuši tik maz ,ja visās skolās mācību valoda būs latviešu ,tad viena vidusskola ir jāslēdz ciet un kur liks visus tos skolotājus? Ja skolotājs zaudē darbu skolā ,tad nekur citur viņš neder kā menstrādnieks ,bet pilsēta tāpat jau ir pilna ar “simtlatniekie”.

 12. Jansona kungs ir viens no nedaudziem,kurš pasaka taisnību,kuram ir skaidra domāšana,bez politiskās piegaršas! Prieks,ka vismaz ir viens ko var uzklausīt un cienīt! Otrais aiz prezidenta,kaut viņiem izdotos pārveidot mūsu Latviju,lai varētu veikt izmaiņas ir jānomaina visa saeima un ministri un jāsāk no gala,jāsāk ar to, kāpēc mēs gājām uz barikādēm,varbūt jāiet atkal?

 13. Ta ari negribam un neprotam izmantot valodas referenduma rezultatus…

Draugiem Facebook Twitter Google+