Foto – LETA

Janukoviča partija saglabā vairākumu Ukrainas parlamentā 0

Nedēļas nogalē aizvadītajās Ukrainas parlamenta vēlēšanās par uzvaru paziņojusi prezidenta Viktora Janukoviča “Reģionu partija”, taču opozīcijas spēki ieņem nogaidošu nostāju un nesteidzas atzīt savu sakāvi.

Reklāma
Reklāma

 

 

Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Arī Eiropas Drošības un sadarbības organizācija izteikusi šaubas par vēlēšanu godīgumu. “Vēlēšanās nebija nodrošināta godīga konkurence, ko galvenokārt izraisīja administratīvo resursu ļaunprātīga izmantošana, nepietiekams atklātums kampaņu un partiju finansēšanas jomā, kā arī neobjektīvs mediju darbs,” teikts organizācijas paziņojumā, kurā izvērtētas vēlēšanas, kurās piedalījās aptuveni 45 procenti balsstiesīgo ukraiņu.

Vēlēšanu sākotnējie rezultāti apstiprina, ka “Reģionu partija”, kura lielāko popularitāti bauda valsts austrumu un dienvidu apgabalos, kur mīt krieviski runājošie Ukrainas iedzīvotāji, parlamentā ieguvusi lielāko pārstāvniecību – tā saņēmusi teju 36 procentu ukraiņu atbalstu. Otrā ierindojās ieslodzījumā esošās Jūlijas Timošenko partiju apvienība ar aptuveni 24 procentiem balsu, bet trešā ar 14 procentu lielu atbalstu palika pasaules čempiona boksā Vitālija Kļičko partija “UDAR”. Vēl parlamentā iekļuva arī “Reģionu partijas” sabiedrotā Komunistiskā partija (aptuveni 11 procenti) un labējā partija “Brīvība” (6,7 procenti), kura parlamentā iekļuvusi pirmo reizi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc pirmo rezultātu uzzināšanas Kļičko neslēpa vilšanos. Iepriekš sabiedriskās domas aptaujas viņa partijai atvēlēja salīdzinoši lielu vēlētāju atbalstu. “Mums bija liels potenciāls,” sprieda 
Kļičko, piebilstot, ka viņa partija izanalizēs rezultātus, lai secinātu pieļautās kļūdas.

Vienlaikus viņš apstiprināja, ka dosies uz parlamentu, lai cīnītos, informē raidsabiedrība BBC. Kļičko sola stāties pretī Janukoviča politikai, kuru, pēc viņa domām, raksturo korupcija, varas centralizācija, amatpersonu vienaldzība pret iedzīvotājiem, kā arī nevienlīdzība sabiedrībā un nabadzība.

Kaut visi vēlēšanu rezultāti vēl nav apkopoti, “UDAR” un Timošenko partiju blokam, visticamāk, nepietiks balsu, lai izveidotu koalīciju, pat piesaistot partijas “Brīvība” deputātus. Puse no 450 parlamenta deputātiem tiek izraudzīti no partiju sarakstiem pēc proporcionālās vēlēšanu sistēmas, bet otra puse – pēc mažoritārās sistēmas. Paredzams, ka vienmandāta vēlēšanu apgabalos lielākus panākumus arīdzan būs guvuši Janukoviča partijas biedri. “Pagaidu rezultāti runā paši par sevi. “Reģionu partija” guvusi skaidru uzvaru… Šīs vēlēšanas apstiprināja ukraiņu ticību prezidenta īstenotajai politikai,” ārvalstu ziņu aģentūrām sacīja Ukrainas premjerministrs Mikola Azarovs.

Domājams, krasas pārmaiņas Ukrainā nenotiks, un politiskā sašķeltība valstī turpināsies. Par lielāko pārsteigumu vēlēšanās ukraiņi atzīst partijas “Brīvība” startu. Tās līderis Oļegs Tjagņiboks pirms vēlēšanām paziņoja, ka sadarbosies ar Timošenko partiju bloku un citiem Janukoviča opozicionāriem. “”Brīvība” parūpējusies par lielāko sensāciju,” ziņu aģentūrai “Reuters” sacīja Ukrainas politiskais apskatnieks Volodimirs Fesenko. “Ukrainas politiskais borščs kļuvis asāks. Tajā piebērts vairāk piparu, bet – kā tas garšos, tas ir cits jautājums…” Viņaprāt, liela daļa “Brīvības” atbalstītāju partijai pieslējušies protestā pret pašreizējo Ukrainas politisko kultūru.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.