Praktiski
Rokdarbi

Jāņuzāļu bize. Veidošana soli pa solim fotogrāfijās0

Valērija Miņkova foto 7. Kad pinums jau gana garš sapīts, ir jāpielaiko – vai vainagam jau pietiks. Ja vēl nepietiek, turpina pīšanu. Izskatās glīti!

Līga Lerha, Valērija Miņkova foto

Adelei ir paveicies – viņas mamma ir floriste un var iemācīt viņai gan dažādus ziedu kārtošanas, gan dāvaniņu un telpu noformēšanas knifiņus. šoreiz Adele kopā ar mammu, ziedu galerijas “Elizete” saimnieci Ilzi Plūmi pin ziedu vainadziņu interesantā bizes pinumā. Ilze teic, ka šis, iespējams, ir viens no vecākajiem ziedu viju vai vainagu pīšanas veidiem. Tas vienkāršs – to pin kā klasisku bizi no trim šķipsnām – zāļu buntītēm, un sastiprina tikai sakumu ar beigām.

Materiāli

Mūsu vainagā iepītas: baltā nātre, āboliņa lapu manšete, mārrutks, sinepes un pērkones, vanagzirņi, sīkziedu rozītes un alstromērijas.

Galvenais, kas jāatceras – vainaga pamatā, lai tas nelūztu, ir jābūt ziediem ar gariem kātiem vai smilgām. Lielisks šis vainags izskatās, ja par galveno materiālu izmanto madaras vai sīkstaru smilgas – tās ap galvu veido tādu kā vieglu pūku mākoni.

 

Ilze teic, ka pļavā vainagu darinot pilnīgi brīvā stilā – kādu puķīti ceļā sastop, tādu pin vainagā iekšā, vainaga darināšanai ir vairāk laika, un ir izdomāta kompozīcija, ērtāk ir izvēlētos ziedus pirms tam salikt pa grupām. Tas ir Adeles pirmais darbiņš.

1. Pamatā Ilzes un Adeles darinātajam vainagam ir smilgas un āboliņš. Tos sadala trīs buntītēs – bizes posmos. Pīšanas laikā jāpiedomā, lai kāds no materiāliem neizbeidzas un pinums veidojas līgani.

2. Vietā, kur smilgām sākas skaras, buntītes ar diegu stingri sasien kopā. Jācenšas nepazaudēt buntīšu sadalījums vietā, kur būs jāsāk pīt. Diegam ir jābūt tik garam, lai, vainagu pabeidzot, var piesiet pinuma beigas.

3. Pirms darba sākšanas ir jāizdomā, vai vainags būs simetrisks vai ļoti spurains, un to, kādi materiāli būs gar malām, lai, liekot klāt puķes, ievērotu ritmu. Tā kā mūsu vainagam pinējas divas, tiek sadalīti arī darba pienākumi – mamma pasniegs materiālus, bet Adele pīs bizi.

4. Puķītes un pārējos vainaga materiālus liek klāt pie tās bizes pīnes, kurai nākamo liks pāri. Tādā veidā stingri tiek nostiprināti klāt pieliktie ziedi. Izskatās, ka rotājums visu laiku iet bizei pa vidu.

5. Darba gaitā vērojam, lai vainaga bize nepaliek plānāka. Tas nozīmē, ka materiālu daudzums, ko liekam klāt, ir visu laiku vienmērīgi jāpapildina.
Bizes pinumu redz tikai no vainaga kreisās puses.

6. Vainaga otra puse darba gaitā izskatās nedaudz adataina. Viss liekais un no bizes pinuma ārā izlīdušais, darbu beidzot, tiks nogriezts.

Saistītie raksti

7. Kad pinums jau gana garš sapīts, ir jāpielaiko – vai vainagam jau pietiks. Ja vēl nepietiek, turpina pīšanu. Izskatās glīti!

8. Kad vainags ir sapīts nepieciešamajā garumā, saliek kopā sākumu ar beigām un stingri sasien. Tā kā vainagu pina no tās vietas, kur smilgām sākas skaras, pušķītis nosedz stiprinājuma vietu. Apskatot vainagu no visām pusēm, nevar pateikt, kur tas ir sastiprināts.
9. Ar dārznieku vai parastajām šķērēm nolīdzina asumus vainaga iekšpusē.

 

LA.lv