×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
21. janvāris, 2017
Drukāt

Uldis Šmits: Janvāra nozīmība (4)

Foto no arhīvaFoto no arhīva

Mēs, protams, labi atceramies apgalvojumus par 1991. gada janvāra barikāžu maznozīmīgumu vai vispār nenozīmīgumu. Jo, kā tika klāstīts, visaptveroša mērķtiecīga uzbrukuma gadījumā nekādas barikādes nespētu ilgi aizkavēt Latvijas Republikas Augstākās padomes vai valdības ēku ieņemšanu. Un arī lietuvieši, aizsargādami Viļņas televīzijas torni, rīkojās neapdomīgi. Vai bezatbildīgi.

Tālaika notikumi ir ierakstīti Baltijas valstu vēsturē. Der piezīmēt, ka dažu politiķu uztverē baltiešiem nekā īpaši kopīga nav. Proti, esam tikai konkurenti. Tiem, kas to apgalvo, no svara ir viens apstāklis – Rīgai laikus jāpaspēj iemantot lielāku Kremļa labvēlību nekā Tallinai vai Viļņai.

Tomēr Baltijas valstis vienojošās norises – “Baltijas ceļš”, nevardarbīgā pretestība 1991. gada janvārī un pārējās – ir atstājušas neizdzēšamas pēdas. Tās būs grūti izdzēst pat jo­projām jebkurā brīdī “pārņemt varu” gatavajai “Saskaņai”.

Noteikti var vilkt zināmas paralēles ar mūsdienām. Galvenā, iespējams, ir tā, ka droši jārīkojas pašiem. Nav jāgaida, ko teiks Tramps, Putins vai vēl kāds. Galu galā baltiešu iespējas ir plašākas nekā politiski tālajā 1991. gada janvārī. Bet tas nav iemesls aizmirst toreizējos sabiedrotos, pirmām kārtām sabiedrotos Maskavā, kuri organizēja grandiozu protesta demonstrāciju pret vardarbību Baltijas “republikās”, tas nav iemesls aizmirst Džohara Dudajeva nostāju Igaunijā, Eiropas Padomes paziņojumu saistībā ar Lietuvu, kā arī Čehoslovākijas prezidenta Vāc­lava Havela telefonzvanu Gorbačovam, lai pieprasītu pārtraukt asins izliešanu Latvijā. Tas nav iemesls aizmirst “mazo valstu” Islandes un Dānijas pozīciju.

Mums vienmēr ir bijuši un būs sabiedrotie, bet ir svarīgi neaizmirst arī viņus. Ukrainā un citur Eiropā.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. ”Mēs, protams, labi atceramies apgalvojumus par 1991. gada janvāra barikāžu maznozīmīgumu vai vispār nenozīmīgumu. Jo, kā tika klāstīts, visaptveroša mērķtiecīga uzbrukuma gadījumā nekādas barikādes nespētu ilgi aizkavēt Latvijas Republikas Augstākās padomes vai valdības ēku ieņemšanu. Un arī lietuvieši, aizsargādami Viļņas televīzijas torni, rīkojās neapdomīgi. Vai bezatbildīgi.”
  Tikai piezīme – tajā laikā ap 20. janvāri Godmanis ļoti uzstājās par šo barikāžu lietas izbeigšanu, nojaukšanu, došanos uz mājām… un sekoja pirmais nopietnais uzbrukums – sīkums? Man tas neliekas , ka ”tādas” sakarības ir nejaušas… Pat to liecina arī šodienas varnešu ņirdzīgā attieksme pret barikāžu dalībniekiem – iesākumā pat medaļa bija privāts apbalvojums un tad spiedu kārtā un tad slēgts un dots kāds papīrītis. Tāda ir valsts attieksme pret tās sākuma aizstāvjiem. Lielākā daļa jau neatkarības aiztāvju piepensijas, pensijas vecumā, daļa jau miruši un ne jau no to šodienas ”biezāko” kārtas. Varēja jau kā balvu uz tiem barikāžu 25. gadiem un vel iedot nelielu pabalstu kaut 100 Eu. Nu nē – jāizpūš Latvijas simtgades 20 % burbulos tie 60 miljoni. Nu tiks kaut kas tautai – parāde, salūts un kāds smalks koncerts – tālāk burbuļi…
  Kāpēc tāds skats uz barikāžu dalībniekiem – tad jautās – kur tu pats biji barikāžu laikā – uz barikādēm, vai taisīji sarakstus iesniegšanai vai nolīdis klusu…

  • Man ieteica papildināt no otrās puses : kā tas bija PSRS karā ar Vāciju un kara dalībniekiem-

   Медаль «За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941—1945 гг.» учреждена Указом Президиума ВС СССР от 9 мая 1945 года. Авторы медали — художники Е. М. Романов и И. К. Андрианов.

   Медалью «За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941—1945 гг.» награждались:

   все военнослужащие и лица вольнонаёмного штатного состава, принимавшие непосредственное участие в рядах Красной Армии, Военно-Морского Флота и войск НКВД на фронтах Отечественной войны или обеспечивавшие победу своей работой в военных округах;
   все военнослужащие и лица вольнонаёмного штатного состава, служившие в период Великой Отечественной войны в рядах действующей Красной Армии, Военно-Морского Флота и войск НКВД, но выбывшие из них по ранению, болезни и увечью, а также переведённые по решению государственных и партийных организаций на другую работу вне армии.
   Neapspriežot to, kā gāja tajā karā, tika apbalvoti ap 15 miljoni. Bet šodienas Latvijā … kur cieņa pret šodienas Brīvibas cīnītājiem. Deputāts Ražuks kaut ko mēģina darit, bet kad citiem sile un ausis aizliktas , un pašu dalība nav pat manāma – laikam tā būs tā īstenība. Sāks kaut ko darīt = pamanīs pašus – ko tu tad darīji – sēdēji barikādēs vai klusu gaidīji, kad vērsies prihvatizācijas vārti?

   • Ļoti veiksmīgs hibridkara gājiens – atsist latviešu vēlmi aizstāvēt savu valsti. Parādot, ka valsts varneši – tas ir latviskās partijas noliedz savus aizstāvjus barikādēs – te privātmedaļa – te valsts – te kāds papīrītis te nekā… Labs Kremļa aģentu darbs.
    Secība :1996. gadā “1991.gada barikāžu dalībnieku atklātais sabiedriskais fonds” sāka piešķirt 1991.gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmes.
    1999. gada 29. aprīlī LR Saeima pieņēma likumu “Par 1991.gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi”, kas regulēja par 1991.gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmju piešķiršanu un noteica, ka tā ir Latvijas Republikas valsts apbalvojums. Un tā līdz 2008. gada 31.decembrim .
    Puča laikā saraksti tika iznīcināti, lai netiktu komunistu aktivistiem un labs iemesls nepiešķirt valstiskā darbošanās līmenī ( valsts noskaidro barikāžu dalībniekus ).
    Ļoti veiksmīgi izgāzts pretošanās pasākums arī nākotnē ar NA , ZZS un Vienotības kopdarbošanos !!!
    Skumīgi, un tad vēl skapji, zaķiši, lapsiņas un ZZS premjera 3 kārtīga cūkošana ( es nesaku, ka darba spējīgs, bet tā cūkot …).

 2. “Mēs” visi labi saprotam šmitiņu, taivānu, laizānu u.c. slīpēto zeļļu paveikto pēc Latviešu strēlnieku muzeja likvidēšanas. Ar nolūku jau parādījās Okupācijas, nevis kāds Atmodas-Barikāžu muzejs. Vara jau reāli zaudēja tikai pāris augstākie komisāri-cekisti, bet vidējais slānis veikli iekortelējās Jēkaba ielas Augstajā namā.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Kurš te varens?

ASV prezidents Donalds Tramps saņēmis daudz kritikas par pirmdienas tikšanos ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu. Trampam tiek pārmests par izteikumiem, ka Krievija ASV prezidenta vēlēšanās nav iejaukusies, – par spīti tam, ka ASV slepenie dienesti izmeklējumos pierāda pretējo. Tāpat ASV prezidents nav aizstāvējis Ukrainu un nav nosodījis Krievijas agresiju tajā, īpaši tādēļ, ka šodien ir ceturtā gadadiena kopš Malaizijas lidmašīnas MH17 notriekšanas virs Austrumukrainas. Tiek apspriestas arī Trampa ārpolitikas īpatnības, jo pēdējā laikā viņam lielāku sapratni izdodas atrast ar dažādiem diktatoriem, kamēr attiecības ar partneriem NATO pārsvarā raksturo strīdi un apvainojumi.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+