×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
3. janvāris, 2012
Drukāt

Janvārī bankām būs jauns uzraugs 


Foto no "Lattelecom" arhīvaFoto no "Lattelecom" arhīva

Pēc Latvijas Bankas prezidenta un finanšu ministra ieteikuma Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētāja amatam izvirzīts elektronisko pakalpojumu uzņēmuma “Lattelecom” drošības nodaļas vadītājs Kristaps Zakulis. 


Par šo cilvēku sabiedrībā līdz šim zināms diezgan maz. Viens no iemesliem ir tas, ka viņa līdzšinējā darbība lielākoties bijusi saistīta ar jomu, kurā notiekošais publiskajā telpā netiek pārlieku izplatīts un apspriests. No 1995. līdz 2000. gadam Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētāja amatam virzītais kandidāts strādājis Satversmes aizsardzības birojā (SAB), 2000. gadā Kristaps Zakulis kļuvis par Hansabankas (tagad – “Swedbank”) drošības nodaļas vadītāju, bet kopš 2009. gada viņš strādā “Lattelecom”.

Latvijas Universitātē studējis ekonomisko kibernētiku, iegūdams ekonomikas maģistra grādu, pēc tam mācījies tieslietas.

Banku aprindās viņa uzvārds gan nav gluži svešs. Kristapa dzīvesbiedre Natālija strādā Hipotēku un zemes bankā par Pārdošanas un mārketinga departamenta vadītāju. Pašlaik viņa ir bērna kopšanas atvaļinājumā, Zakuļu ģimenē aug divi bērni. Savukārt Kristapa brālis Elmārs ir Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītāja vietnieks.

Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs izteicies, ka viņam šķietot simpātiski tas, ka Kristaps Zakulis pats par varītēm nelaužas uz FKTK vadītāja krēslu. Šo piedāvājumu trīsdesmit deviņus gadus vecais kungs esot uzņēmis ar pienākuma apziņu – strādāt tur, kur tas nepieciešams valsts interesēs.

 

Šā cilvēka izvirzīšana dažiem gan ir pārsteigums, tāpēc ka, viņuprāt, ar finanšu uzraudzību līdz šim viņš bijis saistīts vien pastarpināti. Citi ir neizpratnē par lielo steigu, kā sabiedrībā līdz šim mazpazīstamu cilvēku bīda augstā valsts amatā.

 

“Zakuļa kungam ir nozīmīga līdzšinējā starptautiskā darba pieredze, kā arī ir vajadzīgā pieredze sadarbībā ar valsts drošības iestādēm. Turklāt ir ļoti svarīgi, ka Zakulim ir jauns skatījums uz sektora turpmāko pārraudzību,” pēc tikšanās ar kandidātu sacījis finanšu ministrs Andris Vilks. Vakar Finanšu ministrijas komunikācijas nodaļas vadītājs Aleksis Jarockis papildināja, ka viens no iemesliem, kāpēc uz banku galvenā uzrauga amatu virza Kristapu Zakuli, esot viņa lielā pieredze drošības lietās, kas valstī ir kļuvusi sevišķi pieprasīta pēc krāpšanās Latvijas Krājbankā un tās sabrukuma, kā arī sabiedrībā paklīdušajām baumām par līdzīgu notikumu attīstību citās bankās.

Kristaps Zakulis atzīst “LA”, ka Latvijas Bankas vadītāja piedāvājums viņam bijis pārsteigums. Pašlaik viņš to vērtē kā jaunu izaicinājumu, ņemot vērā nesenos notikumus Latvijas Krājbankā un sabiedrībā valdošo sa-
traukumu par naudas noguldījumu drošību. Viņš uzsver nepieciešamību nostiprināt banku vadītāju atbildību, kā arī aizliegt banku valdes locekļiem vienpersoniski parakstīt banku darbībai svarīgus dokumentus.

 

“Kapitāla pietiekamība un likviditātes rādītāji man nav sveša lieta. Domāju, ka arī sabiedrība ir vairāk jāinformē par banku finanšu rādītājiem, iespējams, daļai sabiedrības tas palīdzēs nenoticēt kādām baumām. Viens no tuvākā laika uzdevumiem noteikti būs komunikācijas uzlabošana ar sabiedrību, jo ir jāpanāk, lai sabiedrībā atgriežas ticība vadošo darbinieku teiktajam,” sola Zakulis.

 

Bet vairāk par savu iespējamo darbību FKTK vadītāja krēslā viņš sola izklāstīt šonedēļ.

Viņa pašreizējā darba vietā stāsta, ka Kristaps esot ļoti prasīgs, jauns inteliģents cilvēks ar saviem uzskatiem un vēlēšanos pašam pārbaudīt visu līdz pēdējam sīkumam, kuru nevar tik viegli apvest ap stūri. “Lattelecom” sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Linda Štokmane kolēģi vērtē augstu – ar viņu esot patīkami strādāt kopā. Kristaps daudz zinot ne tikai par darba lietām, bet arī par to, kas notiek valstī un sabiedrībā.

Kā zināms, brūkot Latvijas Krājbankai, pagājušā gada decembrī no FKTK vadītājas amata atkāpās Irēna Krūmane, kura vadīja šo iestādi kopš 2008. gada. Viņas pienākumus pašlaik pilda FKTK vadītāja vietnieks Jānis Brazovskis, kurš šajā amatā strādā vienpadsmit gadus. Jānis Brazovskis atklāj, ka viņam esot piedāvāts kandidēt, taču viņš šo krēslu nekārojot, tāpēc no šā piedāvājuma atteicies.

Gan FKTK vadītāja pienākumu veicējs Jānis Brazovskis, gan Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs atzīst, ka par Kristapu Zakuli vairāk neko nezinot. Taču no baņķieru aprindām par viņu nākot tikai labas atsauksmes. Pēc tām spriežot, Saeimas deputātam izvirzītais šķietot cerīgs kandidāts. Kristapa Zakuļa piemērotību komisijā apspriedīšot 10. janvārī, pēc tam Saeimā pārstāvēto partiju frakcijās. Jānis Reirs atzīst, ka pagaidām neredzot iemeslu, kuru dēļ kāds varētu izšūpot cauri šo kandidātu. Tāpēc, visticamāk, jaunā FKTK priekšsēdētāja vārds būšot zināms jau šomēnes. Kandidāta virzīšanas steiga esot izskaidrojama ar sākto Latvijas Krājbankas maksātnespējas procedūru, kurai no valsts puses vajadzīgs lietpratīgs uzraugs.

 

Uzziņa

FKTK ir patstāvīga valsts iestāde, kas pārrauga Latvijas banku, krājaizdevu sabiedrību, apdrošināšanas sabiedrību un apdrošināšanas starpnieku, finanšu instrumentu tirgus dalībnieku un privāto pensiju fondu darbību.

FKTK veicina finanšu un kapitāla tirgus stabilitāti, konkurētspēju un attīstību, kā arī nodrošina ieguldītāju, noguldītāju un apdrošināto personu interešu aizsardzību.

Pēc likuma kandidātus uz FKTK priekšsēdētāja un viņa vietnieka amatiem izvirza Latvijas Bankas prezidents un finanšu ministrs, bet apstiprina Saeima uz sešiem gadiem.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+