×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
21. augusts, 2014
Drukāt

Tomāti nepadodas skaisti… (1)

Tomats

“Kāpēc hibrīdajiem tomātiem stikla siltumnīcā veidojas šādi augļi?” 
INESE TUKUMĀ

– Ja augi ir veseli, tās ir apputeksnēšanās pro­blēmas. Ziedi jāpakustina, – iesaka SIA “Getliņi EKO” agronoms Guntars Strauts.

Pārāk augstas vai zemas gaisa temperatūras, kā arī nevienmērīga mitruma režīma dēļ ziedi var neapputeksnēties. Dažām šķirnēm augļu laba aizmešanās ir raksturīga iezīme, bet drošībai tomēr ieteicams priekšpusdienā pāris reižu pakustināt augu rindas, uzsitot pa atbalsta siepli, lai izbirtu putekšņi. Šāda palīdzība īpaši nepieciešama lielaugļu šķirnēm. Tā kā putekšņi labāk birst sausākā gaisā, siltumnīcu der laistīt tikai ap pusdienas laiku, lai augi pagūtu līdz vakaram nožūt.

Tomāti vislabāk ražo, ja ir nodrošināti optimāli ap­stākļi. Vēlamā gaisa temperatūra dienā ir +22…+25 °C, naktī – +16…+18 °C. Ja tā pārsniedz +25 °C, sāk birt ziedi. Vēdināt sāk, kad gaiss sasilis līdz +24…+26 °C. Svarīgi uzturēt arī 60–70% gaisa mitrumu, kas ir daudz zemāks nekā gurķiem. Ja gaisa mitrums ir mazāks par 50%, ziedputekšņi nedīgst, bet, ja virs 70%, ziedputekšņi salīp un nebirst. Ja apputeksnēšanās tiek traucēta, veidojas kropli augļi. Nelielā siltumnīcā ievērot visus šos nosacījumus nav viegli, tomēr jācenšas.

Getliņu siltumnīcā vidējā temperatūra ir +21 °C un nekad netiek pieļauts, ka tomāti noraso. Gaiss visu laiku tiek žāvēts, šo procesu kontrolē dators, un nav iespēju attīstīties sēnēm. Mājas apstākļos ieteicams izmantot elektronisko gaisa temperatūras un mitruma mērītāju (tāds nopērkams veikalos).

Prakse rāda, ka vislabāk tomātus apputeksnē kamenes, tās strādā no agra rīta līdz vēlam vakaram. Getliņu siltumnīcā kameņu saimes izvieto, kad izplaucis pirmais ziedķekars. To pašu var darīt mazdārznieks, jo ne jau vienmēr bites un kamenes pašas atrod ceļu uz siltumnīcu. Kamenes ne tikai palielina ražu, veicinot apputeksnēšanos (pat karstā, vēsā un mitrā laikā), bet arī uzlabo tās kvalitāti – augļiem veidojas pareiza forma.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Pilnīgi bezjēdzīga “atbilde”. Attēlā redzamais tomāts taču ir aizmeties – kāpēc runā par apputeksnēšanas problēmām? Šis teikums “Tā kā putekšņi labāk birst sausākā gaisā, siltumnīcu der laistīt tikai ap pusdienas laiku, lai augi pagūtu līdz vakaram nožūt” vispār nav saprotams. Skaidrs, ka vissausākais gaiss ir dienā, pie tam pēcpusdienā – tad kāpēc jālaista, lai līdz vakaram var nožūt? Tad jau pēc loģikas, labāk laistīt vakarā.
    Neesmu jautājuma autore, bet arī audzēja tomātus, tāpēc esmu sašutusi par to, ka nav atbildēts pēc būtības.

Draugiem Facebook Twitter Google+