Pasaulē
Citur

Japānā svētdien notiks parlamenta vēlēšanas 16

Japānā svētdien notiks parlamenta vēlēšanas, kurās premjerministrs Sindzo Abe, domājams, spēs sev nodrošināt nepieciešamo vairākumu.

Aptaujas liecina, ka Abes vadītā konservatīvā Liberāldemokrātiskā partija (LDP) iegūs pārliecinošu vairākumu, nodrošinot premjeram mandātu stingrās līnijas ieturēšanai pret Ziemeļkoreju un līdzšinējās ekonomiskās politikas turpināšanai.Tiek prognozēts, ka Abes vadītā koalīcija izcīnīs aptuveni 300 no 465 parlamenta apakšnama deputātu vietām.

Ja aptauju prognozes izrādīsies patiesas, Abem ir cerības kļūt par visilgāk amatā bijušo premjerministru visā Japānas pēckara vēsturē.

Katra no lielākajām opozīcijas partijām – Tokijas mēra Juriko Koikes vadītā Cerību partija un jaunizveidotā kreisi centriskā Konstitucionāli demokrātiskā partija – var cerēt uz 50 deputātu vietām.

Opozīcijas vājums un sašķeltība tiek uzskatīta par galveno faktoru Abes gaidāmajai uzvarai, lai gan sabiedrībā pašreizējā valdība bauda visai ierobežotu atbalstu.

Abe izsludināja pirmstermiņa vēlēšanas vairāk nekā gadu pirms paredzētajām kārtējām vēlēšanām, to pamatojot ar dubulto “nacionālo krīzi”, ko izraisījusi Japānas iedzīvotāju novecošanās un arvien saspīlētākās attiecības ar Ziemeļkoreju, kuras komunistiskais režīms draudējis Japānu “nogremdēt” okeānā.

Abe ieņēmis stingru nostāju pret Phenjanu, uzsverot, ka uz ziemeļkorejiešu režīmu jāizdara maksimālais spiediens, lai piespiestu to atteikties no savas kodolprogrammas.

Tokija ir paudusi arī atbalstu ASV kareivīgajai nostājai pret Ziemeļkoreju.
Tajā pašā laikā daudzi vēlētāji par svarīgāko uzskata ekonomiku un dārgās sociālās apdrošināšanas sistēmas reformēšanu, jo Abem līdz šim nav izdevies panākt pilnīgu valsts tautsaimniecības atlabšanu.

Abe uzstāj, ka labākais veids ekonomikas atdzīvināšanai ir galēja kreditēšanas atvieglošana un valsts izdevumu palielināšana, taču tas ievērojami palielinājis valsts parādu un veicinājis deflāciju.

Taču aptaujām solot Abem nepārprotamu uzvaru, galvenais jautājums ir, vai LDP un tās koalīcijas partneriem – partijai “Komeito” -izdosies saglabāt savu konstitucionālo divu trešdaļu vairākumu.
Tas ir nozīmīgi tāpēc, ka Abe vēlas grozīt pēc Otrā pasaules kara ASV uzspiesto pacifistisko konstitūciju, kas ārkārtīgi ierobežo Japānas bruņoto spēku darbību.

Papildus faktors, kas var spēlēt lomu Japānas vēlēšanās, ir taifūns, kas balsošanas dienā gandrīz visā valsts teritorijā var atnest spēcīgas lietusgāzes, kuras var mazināt vēlētāju aktivitāti.
Eksperti uzskata, ka zema balsotāju aktivitāte var nākt par labu Abem, kam ir apņēmīgāks atbalstītāju kodols.

LA.lv