Japānas premjerministrs Sindzo Abe
Japānas premjerministrs Sindzo Abe
Foto – AFP/LETA

Japānai būs rekordliels aizsardzības budžets 0

Japānas premjerministra Sindzo Abes vadītā valdība ceturtdien apstiprināja rekordlielu Japānas aizsardzības budžetu, reaģējot uz Ziemeļkorejas raķešu un kodoldraudiem, kā arī teritoriāliem strīdiem ar Ķīnu.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Nākamajam finanšu gadam, kas sāksies aprīlī, valdība apstiprināja aizsardzības budžetu 5,13 triljonu Japānas jenu (40 miljardi eiro) apmērā. Salīdzinājumā ar šo gadu aizsardzības budžets palielināts par 1,4%.

Tas ir piektais aizsardzības budžeta palielinājums pēc kārtas, atspoguļojot Abes vēlmi stiprināt bruņotos spēkus, kurus pēc Otrā pasaules kara pieņemtā Japānas konstitūcija ierobežo tikai valsts pašaizsardzībai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Abe, kurš ir aicinājis veikt grozījumus konstitūcijā, atbalstīja jaunos aizsardzības likumus, kas stājās spēkā šogad, ļaujot Japānas karavīriem pirmo reizi kopš Otrā pasaules kara beigām piedalīties karadarbībā ārzemēs.

Japānu ir satraukusi Ziemeļkoreja, kas šogad veikusi divus atombumbas izmēģinājumus un vairāk nekā 20 raķešu izmēģinājumus.

Jaunajā budžetā Aizsardzības ministrija ir paredzējusi stiprināt pretraķešu aizsardzību, atvēlot finansējumu jaunām raķetēm, kuras Japāna izstrādājusi kopā ar ASV.

Ministrija arī paredzējusi lielāku finansējumu Austrumķīnas jūras neapdzīvoto salu aizsardzībai, lai pastiprinātu uzraudzības operācijas un saglabātu pārsvaru gaisā un jūrā.
Arī Japānas krasta apsardze pastiprinās Senkaku arhipelāga drošību, nosūtot uz turieni vēl divus patruļkuģus un palielinot personālu par 200 cilvēkiem.

Tokija augustā iesniedza vairākus desmitus protestu, paziņojot, ka Ķīnas krasta apsardzes kuģi ap arhipelāgu, kuru Pekina dēvē par Djaoju salām, vairākkārt ir šķērsojuši Japānas teritoriālos ūdeņus.

Abe augustā par aizsardzības ministri iecēla nacionālistiski noskaņoto Tonomi Inadu, kura iepriekš regulāri apmeklējusi pretrunīgi vērtēto Tokijas Jasukuni svētnīcu, kur tiek godināta kritušo karavīru, tostarp vairāku kara noziedznieku, piemiņa. Dienvidkoreja un Ķīna uzskata, ka svētnīca ir japāņu militārisma simbols.

Japāna ir stiprinājusi sadarbību aizsardzības jomā ar Filipīnām un citām Dienvidaustrumāzijas valstīm, dažām no kurām ir teritoriāli strīdi ar Ķīnu Dienvidķīnas jūrā.
Aizsardzības budžetā paredzēts finansējums personāla sūtīšanai uz Filipīnām un Vjetnamu informācijas vākšanai un apmaiņai.

Reklāma
Reklāma

Aizsardzības izdevumi ietilpst 97.5 triljonus jenu (800 miljardi eiro) lielajā valsts budžeta projektā, kas nākamā gada sākumā tiks iesniegts parlamentam apspriešanai un apstiprināšanai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.