×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
17. novembris, 2014
Drukāt

Japānas ekonomika trešajā ceturksnī ieslīgst recesijā

Foto: LETA/AFPFoto: LETA/AFP

Customers walk out from an apparel shop in Tokyo on November 17, 2014. Japan's economy sank into recession in the third quarter, making it almost inevitable that Prime Minister Shinzo Abe will delay a fresh sales tax hike and call snap elections to reinvigorate his power against party rivals. AFP PHOTO / Yoshikazu TSUNO

Japānas ekonomika šā gada trešajā ceturksnī ir ieslīdējusi recesijā, tādēļ, visticamāk, premjerministram Sindzo Abem būs jāpieņem lēmums par jaunas pārdošanas nodokļa celšanas atlikšanu un jāizsludina ārkārtas vēlēšanas, lai gūtu apstiprinājumu savai varai.

Pirmdien publicētie statistikas dati liecina, ka jūlijā-septembrī pasaulē trešās lielākās ekonomikas iekšzemes kopprodukts (IKP) saruka par 0,4%, bet gada izteiksmē – par 1,6%.

Analītiķi bija prognozējuši Japānas ekonomikas paplašināšanos par 0,5%.

Ekonomikā ar recesiju tiek saprasts IKP sarukums ceturkšņa izteiksmē vismaz divus ceturkšņus pēc kārtas.

Aprīlī pirmo reizi 17 gadu laikā Japānā tika paaugstināts pārdošanas nodoklis, kura dēļ samazinājās patēriņš, kritās Abes reitings, ko vēl vairāk iedragāja viņa centieni atjaunot kodolenerģētiku un pastiprināt Japānas armijas nozīmi.

Divu gadu laikā, ko Abe ir pavadījis Japānas premjerministra amatā, viņš pārsvarā ir koncentrējies uz Japānas ekonomikas atdzīvināšanu un valsts pieaugošā parāda apslāpēšanu. To viņš centies panākts ar jaunu ieņēmumu valsts budžetā radīšanu, ieviešot jaunas nodevas.

Mājsaimniecību patēriņš trešajā ceturksnī Japānā bija vājš, arī kapitāla uzdevumi bija vāji. Lai gan eksporta tendences bija pozitīvas, automašīnu un televizoru pārdošana ārvalstīs nespēja veicināt IKP pieaugumu.

Statistikas dati publiskoti laikā, kad pieaug spekulācijas par to, ka Abe izlems atlikt nākamgad plānoto pārdošanas nodokļa celšanu līdz 10% pēc tam, kad aprīlī tas tika paaugstināts līdz 8% no 5%.

Aprīlī-jūnijā Japānas ekonomikas apmērs saruka par 1,9%, bet gada izteiksmē sašaurināšanās bija par 7,3%. Šā gada pirmajos trīs mēnešos IKP pieaugums ceturkšņa izteiksmē bija 1,6%.

Gada pirmajos deviņos mēnešos Japānas ekonomikas apmērs palielinājās par 0,5%.

Pagājušajā mēnesī Japānas centrālā banka paplašināja savu jau tā lielo monetārās mīkstināšanas programmu.

Japānas plašsaziņas līdzekļos izskanējis, ka Abe plāno izsludināt ārkārtas parlamenta vēlēšanas 14.decembrī – divus gadus pirms kārtējo vēlēšanu termiņa.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+