×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
26. decembris, 2013
Drukāt

ASV: apmeklējot Jasukuni memoriālu, Japānas premjers aizskar ķīniešus un korejiešus

Foto- LETA/EPAFoto- LETA/EPA

Japānas premjerministrs Sindzo Abe ceturtdien, tieši gadu pēc stāšanās amatā, apmeklējis pretrunīgi vērtēto Tokijas Jasukuni memoriālu, kurā godināti japāņu karotāji, kas saskaņā ar vispārpieņemtu uzskatu pastrādājuši smagus kara noziegumus.

Šis viņa solis izpelnījies asu reakciju no Ķīnas un Dienvidkorejas puses, savukārt ASV Valsts departaments paudis bažas, ka tas var saasināt spriedzi reģionā.

Tomēr pats Abe šo kritiku noraidījis, uzsverot, ka viņa nolūks nebūt nav aizskart ķīniešu vai korejiešu jūtas un šo memoriālu viņš apmeklē, lai paustu gluži pretēju domu – Japāna noskaņota vairs nekad nekarot.

“68 gadus pēc kara Japāna, kas izveidojusi brīvu un demokrātisku valsti, konsekventi iet miera ceļu, un nav iemesla šaubīties, ka mēs turpināsim ieturēt šo kursu,” viņš paziņojis.

Tikmēr mediji atzīmē, ka šā gada laikā Abe nav ticies nedz ar Ķīnas, nedz Dienvidkorejas līderiem, un Tokijas attiecības ar Pekinu saasinājušās, īpaši jautājumā par Japānas nacionalizētajām Senkaku salām, uz kurām pretenzijas ir arī Ķīnai.

“Japānu mēs vērtējam kā sabiedroto un draugu. Tomēr ASV ir vīlušās par Japānas rīcību, kas saasinās spriedzi [attiecībās] ar Japānas kaimiņvalstīm,” teikts ASV Valsts departamenta izplatītajā paziņojumā.

Jasukuni memoriāls veltīts 2,5 miljoniem karā kritušo japāņu, tostarp 14 militārpersonām, kas pēc Otrā pasaules kara tika apsūdzētas kara noziegumos.

Ķīna, Dienvidkoreja, Ziemeļkoreja un citas valstis, kas savulaik krita par upuriem Japānas agresīvajai ekspansijai, šo memoriālu uzskata par Japānas militārās pagātnes simbolu un Japānas valdības ministru došanos uz turieni uztver saasināti.

Parlamenta deputāti tradicionāli apmeklē memoriālu pavasara un rudens svētku laikā un 15.augustā, kad tiek pieminēta Japānas sakāve Otrā pasaules kara laikā.

Abe kopš stāšanās premjerministra amatā ir izvairījies apmeklēt Jasukuni memoriālu. Viņš netika to darījis arī tolaik, kad pirmoreiz vadīja Japānas valdību 2006. un 2007.gadā, tomēr vēlāk izteicās, ka to ļoti nožēlo. Pēdējo reizi Abe tur bija pagājušajā gadā, kad vēl nebija premjerministrs un pārstāvēja opozīciju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+