Foto – AFP

Japānas premjers izrāda Ķīnai labas gribas žestu 0

Japānas premjerministrs Sindzo Abe (attēlā) izrādījis labas gribas žestu Ķīnai, nosūtot vēstuli Ķīnas topošajam prezidentam Sji Dzjiņpinam.

Reklāma
Reklāma
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 23
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Lasīt citas ziņas

Vēstuli Sji nodos Japānas partijas “New Komeito” vadītājs Nacuo Jamaguči, kurš devies vizītē uz Pekinu, kur plāno palikt četras dienas, vēsta Ķīnas mediji.

Tokijas attiecības ar Pekinu ir jūtami pasliktinājušās, kopš Japānas valdība septembrī no privātiem īpašniekiem iegādājās Senkaku salas, uz kurām pretenzijas ir arī Ķīnai un Taivānai. Ķīnieši Senkaku arhipelāgu dēvē par Djaoju salām. Tās atrodas 400 kilometru attālumā no Japānai piederošās Okinavas salas galvaspilsētas Nahas un 200 kilometru attālumā no Taivānas. “Japānas un Ķīnas attiecības saskārušās ar dažādām domstarpībām, un politiskais dialogs nav noturēts jau ilgu laiku,” pirms došanās uz Ķīnu norādīja Jamaguči. “Es vēlētos spert soli pretī durvju atvēršanai uz mūsu attiecību normalizēšanu.” Tomēr Jamaguči, kuram nav dots oficiāls valdības uzdevums, arī uzsvēra, ka Tokija neplāno piekrist kompromisam salu jautājumā. “Mūsu nostāja ir, ka nekādas teritoriālas problēmas nav,” uzsvēra Jamaguči.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ķīna vairākkārt iesūtījusi kuģus Senkaku salu ūdeņos, kas vēl vairāk saasinājis attiecības ar Japānu, kā arī izraisījis pret Japānu vērstas demonstrācijas Ķīnā. Analītiķi norāda, ka Ķīna vēlas mainīt esošo kārtību, nodemonstrējot, ka Ķīnas kuģi var ieiet Senkaku salu ūdeņos, kad vien to vēlas. Pekina ir arī nosūtījusi gaisa patruļas uz salu teritoriju un noraidīja ASV valsts sekretāres brīdinājumu neizaicināt Tokiju salu jautājumā.

Atbilstoši Pekinas versijai šīs salas ķīnieši atklājuši vēl XIV gadsimtā, bet Japāna tās ieguvusi 1885. gadā noslēgtā “netaisnīgā” Šimonoseki līguma rezultātā. Pēc Otrā pasaules kara Japāna zaudēja visas teritorijas, ko tā bija ieguvusi kopš XIX gadsimta beigām, un Senkaku salas tad nokļuva ASV jurisdikcijā. 1972. gadā ASV atdeva salas Japānai, bet Ķīna šo lēmumu atteicās atzīt. Interese par salām pieaugusi pēc tam, kad šelfā tika uzietas lielas dabasgāzes rezerves.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.