×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
16. decembris, 2012
Drukāt

Japānas premjers pēc zaudējuma vēlēšanās atstās partijas līdera amatu

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Japānas premjerministrs Josihiko Noda paziņojis, ka, uzņemoties atbildību par savas kreisi centriskās Japānas Demokrātiskās partijas (JDP) zaudējumu svētdien notikušajās parlamenta apakšpalātas vēlēšanās, atkāpjas no partijas vadītāja amata.

“Es atkāpšos no Japānas Demokrātiskās partijas vadītāja amata, jo es šos rezultātus uztveru ļoti nopietni,” preses konferencē Tokijā svētdienas vakarā sacīja Noda.

“Es vēlos ļoti atvainoties, jo es nespēju panākt rezultātus,” teica Noda.

Atbildot uz jautājumu, kāpēc kopš iepriekšējām vēlēšanām JDP tik strauji zaudējusi popularitāti, Japānas premjers teica: “Mēs nespējām piepildīt cilvēku cerības, kad [2009.gadā] nonācām valdībā. Politiķiem ir jāuzņemas atbildība par rezultātiem. Lielākā atbildība par šādu smagu sakāvi ir jāuzņemas man kā partijas līderim.”

Svētdien notikušajās Japānas parlamenta apakšpalātas vēlēšanās uzvarējusi opozīcijā esošā labēji centriskā Liberāldemokrātiskā partija (LDP), liecina nobalsojušo vēlētāju aptaujas, kuru rezultāti publiskoti pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas.

Tie rāda, ka LDP ieguvusi 275 līdz 310 no 480 parlamenta apakšpalātas vietām. Līdz ar to paredzams, ka premjerministra amatā atgriezīsies LDP līderis Sindzo Abe, kurš jau vadīja valdību 2006.-2007.gadā. Liberāldemokrāti bija pie varas Japānā kopš partijas izveidošanas 1955.gadā līdz sakāvei iepriekšējās parlamenta vēlēšanās 2009.gadā.

Otrajā vietā palikusi pašreizējā premjerministra Josihiko Nodas kreisi centriskā Japānas Demokrātiskā partija (JDP), kurai saskaņā ar aptauju rezultātiem paredzamas 55 līdz 77 vietas.

Trešajā vietā ir liberāldemokrātu potenciālā koalīcijas partnere labēji centriskā Jaunās tīrās politikas (Komeito) partija, kurai prognozē 27 līdz 35 deputātu vietas.

Par parlamenta apakšpalātas vēlēšanu rīkošanu pirms termiņa vasarā vienojās liberāldemokrāti un pašlaik valdošā kreisi centriskā Demokrātiskā partija.

No 480 deputātiem 180 tiek ievēlēti pēc partiju sarakstiem, bet 300 – vienmandāta apgabalos. Deputātu pilnvaru termiņš ir četri gadi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+