×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
3. oktobris, 2012
Drukāt

Jāpastrādā mājās. Bet kur?

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Pētījumi rāda, ka aizvien vairāk cilvēku izvēlas strādāt mājās otru darbu vai arī izmantot savu hobiju papildu peļņas gūšanai. Kā izbrīvēt vietu strādāšanai mājās?


 

Nišās, iebūvētajos 
skapjos

Ja nav nepieciešama plaša darba virsma, vietu darbam ar datoru vai dokumentiem var paredzēt kādā no iebūvētā skapja nodalījumiem. Tam nepieciešama vismaz 40 (labāk 60 cm) × 1000 cm liela darba virsma – plaukts, ko iebūvē skapī 75 cm augstumā. Zem šā plaukta atstāj brīvu vietu, kur vajadzības gadījumā novietot stacionāro datoru un kur, apsēžoties pie virsmas, būtu vieta kājām. Virs virsmas var iekārtot seklākus plauktus, kas netraucē strādāt, bet zem tiem piestiprināt dienasgaismas spuldzi, lai darba vieta tiktu vienmērīgi izgaismota.

 

Kad darbu beidz, nodalījumu aizver – var izmantot gan bīdāmas, gan slēģveida durvis, arī žalūzijas vai aizkarus. Līdzīgi iespējams izmantot jebkuru nišu, arī tad, ja tā šķiet par seklu vai šauru. Galvenais ir izdomāt, kā tajā nostiprināt darba virsmu.

 

Piemēram, nelielā priekšnama nišā (ja apkārt virzienā uz telpas centru ir pietiekami daudz brīvas vietas) darba virsmu var stiprināt ar īsāko galu nišā un ar iespēju to pacelt vai nolaist (līdzīgi kā gludināmo dēli). Tad virsma, to nelietojot, atrodas nišā, bet izvilktā veidā aizņem pārējo telpas platību. Nišā var ierīkot arī izbīdāmu vai atvāžamu sienas gaismekli.

 

Patrepē, verandā

Ja darbam nepieciešams vairāk vietas un kaut kur jāglabā arī piederumi, ideāla vieta ir patrepe, kas bieži vien netiek pienācīgi izmantota. Ekonomiski izvietojot nelielu plauktu sistēmu, kas kombinēta ar darba virsmu, šeit var iekārtot pat mājas biroju vai darbnīcu. Līdzīgi iespējams izmantot plašākus laukumiņus, kas nereti veidojas kāpņu augšgalā vai starp stāviem.

Varbūt mājoklī ir neizmantota veranda, pieliekamais vai cita telpa. Iespējams, ka darba vietas ierīkošana šeit būs darbietilpīgāka, jo vajadzēs nosiltināt sienu vai grīdu, bet tas ir tā vērts, jo tiks iegūta kaut neliela, bet atsevišķa telpa. Ja tajā nav loga, sienā iespējams izbūvēt viltus logu uz līdzās esošo telpu, lai iegūtu kaut nedaudz dienas gaismas.

 

Mobilas virsmas

Ja darbs neaizņem daudz laika vai tas nav regulārs, var izmantot telpā jau esošās mēbeles, kas ar nolūku izvēlētas vairākām funkcijām – pusdiengaldu, ko iespējams izvilkt divreiz lielāku, sekcijas daļu, no kuras var izvilkt darba virsmu, grāmatu skapi, kura durtiņas nolaižas un izveido galda virsmu utt. Galvenais, lai šādu improvizētu darba vietu būtu iespējams arī pienācīgi apgaismot. Šim nolūkam vislabāk derēs stāvlampa ar vairākiem gaismekļiem vai pārnēsājama galda lampa.

 

Arī tad, ja mājoklī nav ne nišu, ne skapju, ne mēbeļu ar iespējām tās variēt, vietu nelielai strādāšanai tomēr var atrast. Ja telpā ir logs ar lielu palodzi – arī to var izmantot kā darba virsmu.

 

Ērtākai sēdēšanai palodzei ar eņģēm iespējams piestiprināt papildu paceļamu virsmu. Var arī ievietot seklu plauktiņu starp vairāku logu palodžu izvirzījumiem un, aizklājot ar pieskaņota stila aizkariem, izveidot romantisku darba vietu.

Improvizētam galdam, iespējams, noder pat glezna masīvā rāmī. Gleznas apakšējo daļu stiprina pie sienas ar eņģēm un, kad nepieciešams strādāt, nolaiž horizontālā līmenī ar attēlu uz leju.

 

 

Padoms

* Iekārtojot darba vietu, ieteicams pievērst uzmanību krēslam un apgaismojumam, uzsver “IKEA” dizainere Šoša Armona.

* Vienalga, cik liela ir darba vieta, svarīgi izvēlēties ērtu krēslu – ar mīkstu sēdekli, ar iespējām regulēt tā augstumu un atzveltni, ar stabilu piecstaru pamatni un gumijas ritenīšiem. Lai taupītu grīdas segumu, zem krēsla der novietot speciālu plastikāta loksnes paliktni.

* Jāpadomā par pietiekamu un labu apgaismojumu – ļoti ergonomiskas ir pie plaukta malām vai sienas stiprināmas izvelkamas lampas, kuru korpusu iespējams grozīt dažādos virzienos, lai gaisma tiktu virzīta tieši tajā virzienā, kur tas nepieciešams.

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+