×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
21. jūlijs, 2014
Drukāt

Agris Liepiņš: Krievijas kultūras pasākumiem vienmēr ir zināma pēcgarša (22)

Foto-LETAFoto-LETA

Konkursa "Jaunais vilnis 2012" atklāšanas koncerts Dzintaru koncertzālē.

Tūlīt mums pāri gāzīsies gadskārtējais “Jaunais vilnis”. Sākumā Raimonds Pauls šo festivālu bija iecerējis kā skatuvi, no kuras mūsu dziedātāji kļūtu pazīstami plašajā kaimiņval­stī, bet nu jau vairākus gadus “Jaunais vilnis” ir vienīgi Krievijas šovbiznesa pasākums un krievu naudasmaisu “burziņa” vieta.

Sabiedrībā aizvien biežāk tiek uzdots jautājums – kāds mūsu kultūrai ar to sakars, kāds labums? Pamazām samierināmies ar domu, ka vasaras mēnešos jāpiecieš krievu šovmeņu invāzija, jo viņi Jūrmalas pilsētā atstāj lielu naudu. Un tikai.

Šobrīd jautājums par «Jaunā viļņa» lietderību aktualizējies pavisam citā griezumā. Saistībā ar Ukrainas notikumiem Krievija kā agresorvalsts ir nonākusi starptautiskā politiskā izolācijā, un Eiropā nav palicis daudz atklātu Putina režīma draugu. Tikmēr Kremlim uzticamie plašsaziņas līdzekļi dullina krievu tautu ar propagandas meliem par “fašistu huntas” apvērsumu Ukrainā. Putinam lojālie televīzijas kanāli rāda ainas ar krievu karaspēka pastrādātajiem varasdarbiem Čečenijas kara laikā, bet apgalvo, ka tas ir ukraiņu “banderoviešu” roku darbs. Nesen vēroju Krievijas telekanāla pārraidi, kurā krievu tautai tika skaidrots, ka Vācijas kanclere Merkele turpinot Trešā reiha tradīcijas un veidojot Ceturto reihu. Nacisti sapņojuši par vācu kundzību pasaulē, bet šodienas Vācijā Merkele vēloties to pašu – ar ekonomiskām svirām iegūt varu pār pasauli, sagrābt Ukrainas gāzes atradnes vietas un ar sankciju palīdzību nospiest Krieviju uz ceļiem. Diez vai šāda rakstura pārraides vairos Putina draugus Vācijā un Eiropas Savienībā.

Rīkojot Jūrmalā “Jauno vilni”, mēs riskējam izskatīties pēc Eiropas Savienības dalībvalsts, kura ir ļoti draudzīga šodienas Krievijas politikai. Jācer, ka vismaz prezidents apdomāsies un neuzaicinās festivāla dalībniekus pie sevis uz pieņemšanu. Arguments, ka Krievijas šovmeņi atdzīvina kūrortpilsētas ekonomiku un izpērk visu šampanieti par tūkstoti eiro pudelē, protams, ir ļoti pārliecinošs, bet tikpat pārliecinoši un mums neglaimojoši skan joks, ka Putinam esot trīs kūrorti – Krima, Soči un Jūrmala. Kāda ir mūsu pārdošanās cena – simt vai divsimt šampanieša pudeles?

Der atcerēties vēl vienu lietu. Krievijas kultūras pasākumi nekad nav nevainīgi, tiem vienmēr ir zināma pēcgarša. Festivāli, kinoforumi un citas aktivitātes ir to darbarīku sarakstā, kurus saucam par Krievijas maigās varas izplatīšanas instrumentiem. Raugoties “Jaunā viļņa” reportāžās, visai pamatoti radīsies iespaids, ka Jūrmala ir daļa no Putina pasludinātās “krievu pasaules”. Tās dižās krievu civilizācijas, kuru, aizbildinoties ar tautiešu aizsardzību ārvalstīs, Krievija grasās aizstāvēt visiem pieejamajiem līdzekļiem.

Mums vajadzētu būt daudz ieturētākiem draudzības apliecinājumos. Tautas paruna māca – parādi man savus draugus, un es pateikšu, kas tu esi.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. neviens jurmalnieks to lielo naudu nav aciis redzeejis.

 2. “Jaunajam vilnim”, atbilstoši pasākuma specifikai, šobrīd ir tikai viena vieta, kur to ir jēga rīkot – Krimnaš.

 3. Sēlis Mūsu bāleliņiem galvenais -nauda,kaut no slepkavas rokām.

 4. Tas ir traģiski, bet latviešus pazudinās viņu kangarisms un nenormālā ALKATĪBA , kad par pārdesmit eiro var pārdot VISU —-latvietību ,pārliecību, savu pašcieņu un vēl piedevām savu māti un valodu !!!

 5. Vislabākais variants, krievu naudu savākt, pašu pasākumu– ignorēt!

  • Tas mūs neglābs…. Dusmas, ka gadu no gada ir bijuši latvieši, kuri ir diezgan konkrēti ir pauduši savu nepatiku pret šo pasākumu – kā tik par to neesam tikuši pelti…. Ceru, ka ballīte Rīgas centrā izpaliks. Ja ne, tad… kauns.

 6. Pārliekā Putina un Merkeles draudzība sāk likties aizdomīga. Bez Krievijas gāzes, tā varētu būt sena “draudzība” vērtējot to, ar kādiem mērķiem Putins savulaik uzturējās Vācijā.

 7. Sliktākais ir tas, ka visu laiku runā par milzu naudu, ko te atstāj jaunie krievi, bet nekad no VID Jūrmalas nodaļas nav redzēta statistika kā jūlija beigu notikums projecējas uz nodokļu ieņemumu palielinājumu gan IIE, gan PVN, gan Jūrmalas uzņēmumu peļņas nodokli.

  Varbūt ka tā nemaz nav?

 8. Diemžēl mūsu politiķu lielākā daļa redz tikai naudu un gatavi tās dēļ pārdot visu valsti ,jo Jūrmala un Rīga jau pārdotas.Ļoti ,ļoti skumji.

 9. Interesanti ko no aizsaules teiktu ģenerālis Džohars Dudajevs un pulkvedis Aslans Mashadovs redzot savu tautieti Kadirovu krievijas armijas ģenerāļa formas tērpā un būt gatavam karot pret ukraiņu ,,fašistiem,,.
  Putins māk savus ienaidniekus iznīcināt,nopirkt vai pakļaut un padarīt par vasaļiem .

 10. Nauda valda pār pasauli. Man arī ļoti nepatīk Jaunā viļņa formāts. Tās pašas Eiropas valstis attiecībā pret Putinu izturas ļoti piesardzīgi jo tam pamatā ir ekonomika. Obama par Krieviju var izteikties drošāk jo viņiem nav ekonomiskās saistības ar mūsu Austrumu kaimiņu.

 11. NĀVI rossijas NOLĀDĒTAJIEM FAŠISTIEM …. !!!!

  • Сдохни сам, придурок!

   • Nav labi lamāties.

    • Zinu ka nav labi, bet kāpēc viņam ir drīkst, a man ne?

     • Ļoti vienkārši, grafist: Ilara komentārs ir lozungs/uzsaukums un to var pieņemt vai nepieņemt zināšanai. Jūsu komentārs ir tieši vērsts pret vienu cilvēku, konkrēti komentētāju. Ne jau tautība vai valoda mūs atšķir, bet attieksme, kā runājam. Arī Jūs un es. Sveši cilvēki vienmēr spēs sarunāties par visu, viedokļi atšķiras. Vai šāda atbilde Jums ir saprotama un pieņemama?

     • Vai tiešam tas ir tikai lozungs?! Samainiet šajā „lozunga” tikai vienu vardu un uzrakstiet „latvijas” vai „latviešu”. Nu un ka izskatās tāds „lozungs” tagad? Kāda būs Jūsu attieksme? Vai tas būs priekš jums pieņemams? Es domāju ka ne.

     • Protams, grafist, Jūs pareizi redzat. Šādi lozungi jau ir bijuši neskaitāmas reizes – pēc vajadzības ieliekot tautību, kāda tanī brīdī izdevīgāka provokācijai. Šādi lozungi tiek attiecināti uz daudzām tautām – bet seguma tam visam nav. Tās ir tikai provokatīvas pļāpas līdz brīdim, kad viens nogalina otru. Sakiet, ko noziegušies bija tie cilvēki, kuri atradās lidmašīnā, grafist? Es Jums arī atbildēšu – ļaunums ir netaustāms un nedarbojas līdz brīdim, kad to vazā pa lozungiem, bet bīstams, kad Jūs esat gatavs otru nogalināt izteikto vārdu dēļ un attiecināt uz konkrētu cilvēku. Vai jums neizraisa dusmas cilvēki, kuri stāv ar ieročiem un maskām, stāv starp mirušo cilvēku mantām un vienaldzīgi lūkojas uz tām. vai Jums nerodas naids un vēlme atriebt citu cilvēku dzīves? Jūs neesat ļauns, bet dusmīgs. Un dusmīgi kļūst visi, jo šo ļaunumu grūti savaldīt. ja mūsu mentalitātes atšķiras, tas ir ļoti labi, bet izpratnei ar mentalitāti nav nekāda sakara. Sāp visiem vienādi.

     • Ar to varu piekrist ar jums. Tie cilvēki, kas atradās lidmašīnā, ne bija vainīgi ne pār ko, tapāt kā tie parastie cilvēki, kas gāja boja Luganska un Donecka ielas. Un jā, es kļuvu dusmīgs, pat ļoti dusmīgs. Bet kam un kāpēc tik vajadzīgs lai mēs visi kļuvu cik dusmīgi, ko saka nogalināt viens otru izteikto vārdu dēļ, vai par to ka viņiem ir cita tautība un viņi runa cita valoda?!
      Mēs visi cilvēki, mums visiem sāp vienādi.

     • Sāp vienādi. Bet sāp neizturami brīžos, kad nāve skar tuvos un negaidīti. Jūsu niks, grafist, norāda, ka pats vēlaties būt dižciltīgs un godājams cilvēks. Kurš to nevēlas? Tas, kas notiek Jūrmalā, ir ilūzija par neapdraudētu vidi, sakoptu vietu, brīnišķīgu publiku. Atbraucēji to zina- viņus uzņem viesmīlīgi, aprūpē, tāda civilizēta valsts Latvija. Un neviens nevēlas, lai ar dūri izgāž sienas vai nolamā un nosit… Tiešām, Krima ir skaista vieta, tā ir sapostīta. Cilvēku prātos iegāzta tā lidmašīna… Un analoģiski tas ir tā: daudzi Latvijā svin uzvaru pār fašismu maijā un neviens nedomā, cik sāpju karš izraisījis šogad jūlijā. Tad jautājums, grafist, ir šāds, kāpēc skatīties atpakaļ, svarīgs ir tikai lidmašīnas fakts. Vēsturei ir izdevīgi grozīties līdzi naudai un varai.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mācību sezona

Nacionālie bruņotie spēki pagājšnedēļ informēja žurnālistus par vasarā un rudenī Latvijā paredzētajām trim vērienīgām mācībām, kurās piedalīšoties vairāki tūkstoši sabiedroto karavīru, kā arī lidmašīnas un bruņutehnika. Tuvākās mācības Latvijas teritorijā – ASV organizētas sauszemes un gaisa spēku mācības “Saber Strike 18” – sāksies 3. jūnijā. Atbildīgās iestādes sabiedrību brīdinājušas arī par šovasar jau sāktajiem un vēl gaidāmajiem remontdarbiem uz Latvijas un galvaspilsētas ceļiem un ielām. Gan autovadītāji, gan gājēji Rīgā pērn sūrojās par neērtībām, ko radīja nepārdomāta darbu organizācija un nenorobežotas remontdarbu vietas. Šosezon redzēsim, vai pašvaldība mācījusies no pagājušās vasaras kļūdām.

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+