Pasaulē
Baltija

Jāsadarbojas naudas atmazgāšanas gadījumu izmeklēšanā0

Foto: LETA/Edijs Pālēns

Lietuvas Centrālā banka aktīvi sadarbosies ar ārvalstu uzraudzības iestādēm, izmeklējot iespējamus naudas atmazgāšanas gadījumus, kuros piedalījušās arī Baltijas valstīs darbojošās bankas, norādījis Lietuvas Centrālās bankas valdes priekšsēdētājs Vits Vasiļausks.

“Mēs saprotam – ja Baltijas valstu banku sistēmā ieplūst lielas naudas summas (..), ņemot vērā, ka visās trijās valstīs darbojas tās pašas banku grupas, būtu naivi ticēt, ka šī nauda nebūtu tranzītā plūdusi caur kontiem [Lietuvā],” teica Vasiļausks.

“Runājot par “Swedbank”, mēs esam skaidri pateikuši, ka pievienosimies zviedru un igauņu veiktajai izmeklēšanai. (..) Ja tiks sākta izmeklēšana par “Nordea”, mēs tajā iesaistīsimies,” viņš norādījis. “Mēs tikai palīdzēsim Zviedrijas, Somijas un Igaunijas finanšu uzraudzības institūcijām izmeklēšanā par iespējamiem naudas atmazgāšanas faktiem. Uzskatām, ka izmeklēšana būtu jāierosina mātesbankām.” Zviedrijas finanšu uzraudzības institūcijas pārstāvji paziņoja, ka, izmeklējot iespējamo naudas atmazgāšanu caur “Swedbank”, būtu vajadzīga labāka koordinācija starp dažādu valstu uzraudzības dienestiem, un vienlaikus pauda viedokli, ka galvenā atbildība par naudas atmazgāšanu gulst uz to valstu uzraudzības iestādēm, kurās darbojas Skandināvijas banku filiāles, – citiem vārdiem runājot, to var uzskatīt par tiešu kritiku Baltijas valstu centrālajām bankām.

Pēc Vasiļauska teiktā, mēģinājumi novelt atbildību vienam uz otru nav labākais veids, kā risināt problēmas. “Baltijas valstīs un Ziemeļvalstīs strādājošās banku grupas visu laiku uzskatītas par efektīvas un caurskatāmas banku darbības paraugu, un tagad visiem ir zināms šoks. Tādēļ mums jāreaģē kolektīvi, jo runa ir par jurisdikcijas reputāciju,” uzsvēris Lietuvas bankas vadītājs.

LA.lv