×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
4. augusts, 2014
Drukāt

Jānis Bērziņš: Laiks samazināt PVN svaigiem augļiem un dārzeņiem (3)

Foto-LETAFoto-LETA

Jānis Bērziņš asociācijas “Latvijas dārznieks” valdes priekšsēdētājs, LOSP biedrs: “Krievijas liegums Polijas dārzeņiem neko labu Latvijas ražotājiem nesola. Polijas apjoms ir grandiozs un, palielinoties piedāvājumam, kritīsies cenas. Pagaidām gan vēl grūti paredzēt, kā tas ietekmēs tirgu, par to būtu jārunā pēc kādas nedēļas, jo pagaidām nav skaidrs, vai Krievija Polijas dārzeņus aizliegusi pilnībā vai tikai daļēji. Bet to, ka cenas samazināsies, neapšaubu un tas nozīmē, ka vietējiem ražotājiem būs grūti.

Bažas ir arī par bankām, kas var pieņemt kādus lēmumus, ja situācija tirgū mainās. Es ceru, ka bankas neskries “ar lielo tuteni”, ja kādam ražotājam radīsies grūtības. Jāatceras, ka tā nav rūpnīca, kur štancē detaļas, bet lauksaimniecība ir dzīvā daba, kur daudz atkarīgs no laikapstākļiem un tirgus situācijas. Uzskatu, ka šobrīd valdībai būtu jādomā par PVN samazināšanu svaigiem augļiem un dārzeņiem, kas vietējiem ražotājiem ļautu kļūt konkurētspējīgākiem ar tām valstīm, kur PVN pārtikai ir ievērojami zemāks.

Tirgotāji sola nepadoties spiedienam, bet, ja kāds ienāks ar ļoti lētu preci, tad viņi būs spiesti piekāpties. Jo reizēm cenas piegādes vietās ir aplam zemas un rodas šaubas, vai šis lētums ir objektīvs.

Bet pircējus aicinu sekot dārzeņu un augļu izcelsmei. Ir daži veikali, kur izcelsmes valsts uzrakstīta tik sīkiem burtiem, ka grūti salasīt. Ja kāds veikals baidās norādīt izcel­smi, tas nozīmē, ka ir kāds pamats to darīt. Līdz šim Pārtikas un veterinārajam dienestam ir bijis grūti cīnīties ar nezināmas izcelsmes dārzeņiem, jo aptuveni trešdaļai tirgotāju konstatētas problēmas ar izcelsmi. Tagad gan pieaudzis administratīvais sods par šādiem pārkāpumiem un cerams, ka tas situāciju uzlabos.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Valsts “‘lab’ak sap’ud’es” d’arze’nus ‘nek’a saviem l’idzcilv’ekieM dos s’at’igi pa’est.

  2. “Vienotībai vēlamo rezultātu nedos ne ienākuma nodoklis pēc maksatspējas principa,ne diferencēts kapitāla pieauguma nodoklis,ne slimokases kā Igaunijā un Lietuvā,ne samazināta PVN likme augļiem un dārzeņiem!

  3. Pat Grieķijā pašiem nepieciešamākajiem pārtikas produktiem,tajā skaitā svaigiem augļiem un dārzeņiem,ir noteikta 0% PVN likme. Spānijā,Eiropas savienības valstī ar visaugstāko bezdarba līmeni,šī likme ir 4%! Cik ilgi vēl mēs turpināsim balstīt Polijas ekonomiku (Polijas pierobežas veikalus),saglabādami Latvijā vairāk nekā četras reizes augstāku PVN likmi visai pārtikai? Vai mūsu politiķi uzskata,ka samazināta 6% PVN likme pārtikai (kā Briselē) vai pat 3%,kā Luksemburgā pienākas vienīgi mūsu Eiroparlamenta deputātiem?

Draugiem Facebook Twitter Google+