×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
12. jūlijs, 2012
Drukāt

Jātnieka tērps (1)

Foto no www.zirgam.lvFoto no www.zirgam.lv

Lielākoties sportošanai nepieciešamo tērpu var iegādāties jebkurā attiecīgo preču veikalā, turpretim jāšanas apģērbs jāmeklē īpaši, un tas nav lēts. Kā rīkoties un ko vilkt mugurā, pirmo reizi dodoties ciemos pie zirgiem?

 

Apģērbs un aksesuāri

Mārupes zirgu nomas “Zirg­zandales” saimniece Sandra Zaiceva uzskata, ka visvairāk jāstāsta par to, kas vasarā piemērots kāpšanai zirga mugurā. Viņa novērojusi, ka siltā laikā cilvēki reizumis atbrauc iešļūcenēs un šortos, kas šoreiz galīgi neder. Nepieciešamas ir ērtas garās bikses, lai viegli pacelt kāju un uzkāpt zirgā. Tāpat – slēgti apavi ar stingru zoli un bez papēžiem.

 

Zirgs ir dzīvnieks un, lai cik pieredzējis izjādēs, var rīkoties arī neprognozējami. Tāpēc visiem jātniekiem Sandra piedāvā ķiveres.

 

– Pieaugušie drīkst atteikties, bet bērniem ķivere jāliek noteikti. Mēs dodam savas, bet, ja braucat uz nomu un nezināt, vai tur būs, ņemiet līdzi kaut vai riteņbraukšanai domātās,– iesaka Sandra. Tāpat bērniem nepieciešamas aizsargvestes.

Meitenēm vēlams ņemt līdzi arī plānus cimdus, jo no karstuma un uztraukuma, pirmo reizi sēžot zirga mugurā, rokas svīst un pavada noberž pirkstus.

– Par cimdiem īpaši piekodinu ziemā, jo vasarā tos nedodu. Diemžēl daudzi nesaprot, ka zirga mugurā ir savādāk nekā pilsētas dzīvē – pārskrienot no vienas vietas uz otru, rokas var iebāzt kabatās. Jājot tās visu laiku ir ārā, tāpēc rokas un kājas nosalst pirmās. Aukstā laikā var pat ģērbties kā slēpošanai. Straujākai izjādei šīs bikses gan neder, bet mierīgai soļošanai pa mežu slēpošanas kombinezons ir ļoti piemērots, – skaidro “Zirgzandaļu” saimniece. Ja grib izjāt regulāri, vēlams iegādāties īstās bridžas, tad zirga mugurā cilvēks uzreiz saprot, kāda ir atšķirība salīdzinājumā ar džinsiem vai neilona sporta biksēm. Patiesībā minimālais komplekts ir jāšanas bikses un kragas – zābaku stulmi, ko velk kopā ar slēgtiem apaviem un kas palīdz stabilāk noturēties zirgā.

 

Komplekta izmaksas

Ir divu veidu jāšanas bikses – ar ādas uzšuvēm un bez tām. Ar uzšuvēm ir nedaudz dārgākas, taču āda seglos mazāk slīd, tāpēc jātniekam ir nedaudz vieglāk noturēties. Bikšu cenas ir ļoti dažādas – no dažiem desmitiem latu līdz pat pāris simtiem. Līdzīgi ar kragām un pārējo inventāru. Jāšanai ziemā var iegādāties termobikses, kas ir siltas un attiecīgi piemērotas tieši šai nodarbei.

– Iesācējiem vienmēr iesakām kaut ko lētāku, jo apģērbs neatkarīgi no cenas veic vienu un to pašu funkciju, tikai ātrāk vai vēlāk novalkājas. Kvalitāte ir aktuāla sportistiem, kuri jāj ar vairākiem zirgiem dienā, nevis cilvēkiem, kas sava prieka reizi nedēļā dodas pastaigās pa mežu, – domā veikala “Zirgu stallis” īpašniece Ilona Miezīte.

Šajā veikalā bikses maksā, sākot no 17 latiem, zābaku stulmi – no 20 latiem, par lētāko aizsargķiveri arī jāizdod ap 20 latiem. Tātad minimālais komplekts, ja vēlas izjāt vismaz reizi nedēļā un darīt to droši, izmaksā vismaz 57 latus. Protams, viss atkarīgs no iespējām. Dārgākais apģērbs ir komfortablāks un ilgāk kalpo – iztur lielākas slodzes. Tas piemērots cilvēkiem, kas jau nopietni nolēmuši nodarboties ar šo sportu. Katrā ziņā labāk ir izšķirties par lētākām bridžām, nevis krāt naudu dārgākam zīmolam un tikmēr jāt džinsās – to vīles neganti berž kājas…

 

 

Uzziņa

Jāšanas inventāra cenas:

• Jāšanas bikses – no Ls 17;

• Zābaku stulmi – no Ls 20;

• Īsie zābaki – no Ls 28;

• Ķivere – no Ls 20;

• Aizsargveste bērniem – no Ls 30;

• Cimdi – no Ls 15.

 

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ķivere tevi nepasargā pat no mušas. Tā ir tikai metafora lai kompānijas pelnītu naudu. Tas pats atiecas uz trenzi zirga mutē nav tā nekāda kontakta ierīce starp jātnieku un zirgu tas ir metāla gabals kas briesmīgi spiez uz zirga mēli kur atrodas visi jūtīgie nervi. Cilvēki neklausaties visu šito fufeli.

Draugiem Facebook Twitter Google+