×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
27. janvāris, 2016
Drukāt

Seksualitāte mostas jau bērnudārzā. Kā mācīt, lai nerastos pārpratumi? (8)

Gata Šļūkas zīmējumsGata Šļūkas zīmējums
Uzziņa

Kā Somijā samazinājies grūtniecību skaits 15 līdz 19 gadu veco meiteņu vidū

1975. gadā aptuveni 20 no katrām 1000 abortu veicējām bija pusaudzes, no katrām 1000 dzemdētājām teju 30 arī bija pusaudzes.

1985. gadā dzemdību skaits pusaudžu vidū bija samazinājies teju uz pusi, bet uz katrām 1000 abortu veicējām joprojām nedaudz vairāk kā 15 bija pusaudzes. 
2014. gadā starp katrām 1000 abortus veikušajām sievietēm vien deviņas bija pusaudzes un starp katrām 1000 dzemdētājām tikai aptuveni septiņas bija pusaudzes.

Seksuāli izglītoti skolēni intīmās attiecībās iesaistās vēlāk nekā neizglītotie, tāpēc seksuālā audzināšana nevis veicina agru dzimumdzīvi, bet gluži otrādi.

Vismaz tāda ir Somijas pieredze, par ko seminārā “Par izglītotu izvēli” stāstīja Somijas eksperts jauniešu seksualitātes jautājumos, ginekologs Dans Apters. Somu jaunieši seksuālās attiecībās vidēji iesaistās aptuveni 17 gadu vecumā.

Laikā, kad bērniem ir plašas iespējas gūt informāciju par seksuālām tēmām gan internetā, gan no citiem bērniem un jauniešiem, nebūtu pareizi skolā šo tematiku neskart, piekrita arī Pasaules veselības organizācijas (PVO) eksperte, PVO Seksuālās izglītības standartu Eiropā līdzautore, bērnu psihiatre Raisa Kačiatore. Jāpiebilst, ka viņa arī ir no Somijas.

R. Kačiatore skaidroja, ka seksuālā izglītība skolēnus pasargā no inficēšanās ar HIV, no izkropļotas, nepatiesas un bērniem nepiemērotas informācijas gūšanas. Būtiski, ka tā palīdz sargāt bērnus arī no pedofiliem, jo sniedz informāciju par to, ko pieaugušie nedrīkst darīt ar bērniem, ka jāsargā savs ķermenis, jāsaka nē un jāmeklē palīdzība pie pieaugušā, kam bērns uzticas. Seksuālā izglītība ļauj bērniem uzzināt, kas ir pareizs un kas ne. Tajā pašā laikā saprotams, ka vecāki var uztraukties par to, kāda ir kvalitāte skolā sniegtajai seksuālajai izglītībai, ka tā varētu tikt sniegta par agru vai varētu neatbilst vecāku uzskatiem. Tieši tāpēc, lai bažas kaut nedaudz remdētu, ir nepieciešami vienoti seksuālās izglītības standarti.

Tā kā Latvijā bieži dzirdēts, ka PVO iesaka bērnudārzniekiem mācīt masturbēt, R. Kačiatorei tika jautāts, vai tiešām tā ir. Eksperte apmulsa un atteica: “Es patiešām nesaprotu, par ko jūs runājat.” Patiesībā bērniem būtu jāmāca publiskās vietās neaizskart savus dzimumorgānus. Eksperti savulaik jautājuši bērnudārzu audzinātājiem: kādu ar seksualitāti saistītu uzvedību jūs esat redzējuši bērnudārzos? Pat 71 procents pedagogu saskārušies ar to, ka bērni bērnudārzā masturbē, bet 48 procenti novērojuši, ka mazuļi spēlē seksuāla rakstura spēles. 82 procenti pedagogu redzējuši, ka bērni rāda citiem savas ģenitālijas, bet 79 procenti pedagogu bijuši liecinieki tam, ka mazuļi apskata citu ģenitālijas. Tāpēc jau bērnudārzniekiem jāmāca manieres, kas saistās arī ar seksuālo izglītošanu. Pilnībā bez seksuālās audzināšanas nav iespējams iztikt pat bērnudārzā arī tāpēc, ka bērni bieži vien pedagogiem uzdod jautājumus, piemēram, par savu ķermeni.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Nav viss tik ideāli kā gribētos tanīs Skandināvijas valstīs!

  2. Noskaidrojiet, kas ir Estrellas rezolūcija
    un cik EP deputātu ir balsojuši

  3. Kurš putniņš agri ceļas, agri slauka deguntiņu!

  4. vecpilsētas dakters Atbildēt

    Cinikim, ka redzams ,vienigais alternativais informacijas avots ir Krievijas tv( visur esoshajam reanimatologam Klavam ar angleni ta pashvakak)- Ziemelvalstis pederastijas ir mazak ka viena Imantaa.Grutniechu skaits latvijaa samazunajies krasak ka Ziemelvalatis, jo Ir augsta idiotu populacija viriesu dzimuma grupaa un zeltenem vienkarshi sirdsapzinja nelauj kajas atplest.

  5. “Kopš tā ieviesta, ziemeļvalstī būtiski samazinājies pusaudžu grūtniecību skaits” – tas tāpēc, ka tur ļoti popularizē pederastiju un viendzimuma laulības.

  6. Bet varbut to maca pedagogi bernu darza audzekniem ,jo mums tacu tagad viss ir SEKSIGS TIK SEKSIGS tadel berni ta dara .

Draugiem Facebook Twitter Google+