×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
5. jūlijs, 2016
Drukāt

Jaunā 50 eiro banknote apgrozībā nonāks nākamā gada aprīlī (3)

Jaunās Eiropas sērijas 50 eiro banknotes, ko plānots laist apgrozībā 2017.gada pavasarī.Jaunās Eiropas sērijas 50 eiro banknotes, ko plānots laist apgrozībā 2017.gada pavasarī.

LETA

Jaunā Eiropas sērijas 50 eiro banknote apgrozībā nonāks nākamā gada 4.aprīlī, informē Eiropas Centrālā banka (ECB).

Jaunās banknotes ieviešana ir pēdējais solis eiro banknošu drošības uzlabošanā. 50 eiro banknote, pirms kuras jau ieviesta piecu eiro, 10 eiro un 20 eiro banknote, ir ceturtā banknote eiro banknošu otrajā izlaidumā, ko dēvē arī par Eiropas sēriju.

“Jaunās 50 eiro banknotes ieviešanas rezultātā mūsu nauda kļūs vēl drošāka,” paziņojumā medijiem informē ECB valdes loceklis Īvs Meršs. Banknotes modernie pretviltošanas elementi palīdz aizsargāt Eiropas vienoto naudu. “Tā ir daļa no mūsu nerimstošajiem centieniem saglabāt eiro kā stabilu valūtu, valūtu, kurai 338 miljoni iedzīvotāju visā eirozonā uzticas katru dienu. Pakāpeniski ieviešot jaunās eiro banknotes ar jauniem un uzlabotiem pretviltošanas elementiem, arī tiek uzsvērta Eirosistēmas apņemšanās saglabāt skaidro naudu kā uzticamu un efektīvu maksāšanas līdzekli,” informē Meršs.

50 eiro banknote ir visbiežāk izmantotā eiro banknote – tā veido 45% no visām apgrozībā esošajām banknotēm. Apgrozībā esošo 50 eiro banknošu skaits pārsniedz visu piecu eiro, 10 eiro un 20 eiro banknošu kopskaitu. Apgrozībā esošo 50 eiro banknošu skaits arī ir gandrīz vienāds ar visu 2002.gada beigās (šajā gadā tika ieviestas eiro banknotes un monētas) apgrozībā esošo nominālvērtību banknošu skaitu.

Uz jaunās 50 eiro banknotes redzams logs ar portretu – jauns un inovatīvs pretviltošanas elements, kuru pirmoreiz izmantoja Eiropas sērijas 20 eiro banknotē. Aplūkojot banknoti pret gaismu, tās augšējā malā hologrammā ietvertais logs kļūst caurskatāms un tajā banknotes abās pusēs redzams grieķu mitoloģijas tēla Eiropas portrets. Šis portrets redzams arī ūdenszīmē. Banknotes aversā redzams smaragdzaļš skaitlis – spīdošs skaitlis, kas, banknoti pagrozot, maina krāsu no smaragdzaļas uz tumši zilu un uz kura saskatāms kustīgas gaismas efekts. Šo pretviltošanas elementu dēļ ir viegli noteikt jaunās 50 eiro banknotes autentiskumu, banknoti aptaustot, apskatot un pagrozot, informē ECB.

Lai palīdzētu nodrošināt banknošu apstrādes iekārtu un autentiskuma noteikšanas iekārtu savlaicīgu sagatavošanu jaunās 50 eiro banknotes laišanai apgrozībā, Eirosistēma sākusi Partnerības programmu. Tā ietver vairāk nekā 500 industriālo partneru visā Eiropā un piedāvā plašu izglītojošu rīku un citu materiālu klāstu saistībā ar jauno banknoti. Vairāk nekā 50 industriālo partneru arī parakstījuši saprašanās memorandu par banknošu iekārtu pielāgošanu jaunajai 50 eiro banknotei, lai uzsvērtu savu apņemšanos nodrošināt raitu jaunās banknotes ieviešanu.

Latvijas Bankas naudas zīmju eksperts Aleksandrs Antiņš iepriekš informēja, ka uzņēmējiem ir dots pietiekami ilgs laiks, lai sagatavotos jaunās banknotes laišanai apgrozībā. Tomēr Latvijas Banka aicina neatlikt naudas apstrādes iekārtu pielāgošanu uz pēdējo brīdi. Lai arī iepriekšējo Eiropas sērijas banknošu ieviešana notika raiti un bez lieliem sarežģījumiem, priekšdarbus nepieciešams veikt laicīgi, lai nerastos problēmas ar naudas apstrādes iekārtām un klientu apkalpošanu.

Savukārt iedzīvotājiem nekas speciāli nav jādara – nav jāiet uz bankām un banknotes nav jāmaina. Eiropas sērijas 50 eiro banknotes apgrozībā nonāks pakāpeniski – ar Latvijas Bankas un komercbanku starpniecību. Pirmā izlaiduma banknotes būs apgrozībā kopā ar jaunajām banknotēm un saglabās savu vērtību bez laika ierobežojuma.

Pirmā Eiropas sērijas banknote ar piecu eiro nominālu pie vairāk nekā 332 miljoniem eirozonas dalībvalstu iedzīvotāju nonāca 2013.gada maijā, otrās sērijas 10 eiro banknote – 2014.gada septembrī, bet jaunā 20 eiro banknote – 2015.gada novembrī.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Atceros, ka veca cionistu imperija CCCP, tiesi tapat pirms izbeigšanās mainīja naudas dizainu. Jauna cionistu imperija EU iet vecas pēdās 😀

  2. Esmu priecīgs!

  3. Kāda jēga uzlabot banknoti, kura drīz, iespējams, būs mazvērtīga?

Draugiem Facebook Twitter Google+