Ekonomika
Bizness

Jauna augsnes rūpnīca 16


SIA “Pindstrup Latvia” finanšu un administratīvais direktors Edijs Ločmelis (no kreisās) un valdes priekšsēdētājs Simons Soe.
SIA “Pindstrup Latvia” finanšu un administratīvais direktors Edijs Ločmelis (no kreisās) un valdes priekšsēdētājs Simons Soe.
Foto – Karīna Miezāja

Latvijā lielākais, dāņiem piederošais kūdras substrātu ražošanas uzņēmums “Pindstrup Latvia” Ķekavas novada Baložos uzbūvējis jaunu rūpnīcu, kurā oktobrī sāks ražot kokšķiedru. Sajaucot to kopā ar kūdru, iegūto substrātu var izmantot dārzeņu, ziedu, ogulāju, augļu koku profesionāli audzētāji.

Dāņi izpētījuši, ka, izmantojot substrātus, kuru sastāvā kūdrai piejaukta kokšķiedra, var iegūt labākas ražas nekā ar tīro kūdras substrātu. Tā kā Latvijā ir lieli kūdras krājumi, tāpat šķelda, kuru var iepirkt no vietējām kokzāģētavām, dāņi ieguldījuši jaunās ražotnes izveidošanā piecus miljonus eiro, tostarp 1,2 miljonus piešķīrusi Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA).

“Jaunā rūpnīca ir ne tikai lielāki Latvijas eksporta apjomi, lielāki nodokļu ieņēmumi budžetā un jauna pievienotā vērtība šķeldai, bet arī jaunas un labi apmaksātas darba vietas mūsu iedzīvotājiem,” tā vakar, piedaloties ražotnes svinīgajā atklāšanā, atzina finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

Uzņēmumā “Pindstrup Latvia” nodarbināti vidēji 500 darbinieku, kūdras ieguves sezonā – ap 800. Savukārt jaunajā Baložu ražotnē būs 25 jaunas darba vietas.

SIA “Pindstrup Latvia” valdes priekšsēdētājs Simons Soe saka, ka Latvijā uzceltā ražotne pašlaik ir vienīgā Baltijā. Bet dāņu uzņēmumam “Pindstrup” tā ir jau otrā. Neliela ražotne pirms aptuveni desmit gadiem uzcelta Ziemeļīrijā. Jaunā Baložu ražotne uzņēmumam ļaušot par 30% palielināt saražotās produkcijas apjomu, saražoto kokšķiedru varēs piedāvāt arī citiem kūdras ražotājiem Latvijā.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

“Šogad uzņēmumā ceram saražot 1,25 miljonus kubikmetru substrāta. Latvijas tirgū, protams, pēc tik lieliem apjomiem nav pieprasījuma, tāpēc praktiski visu uzņēmumā saražoto eksportējam uz Dāniju, Vāciju, Ķīnu un citām pasaules valstīm,” piebilst “Pindstrup Latvia” finanšu un administratīvais direktors Edijs Ločmelis.

“Pašlaik Latvijā nav otras tādas ražotnes, kurā būtu ieguldīta tik prāva summa. Tomēr jārēķinās, ka substrāts, kura sastāvā ir kokšķiedra, patērētājiem maksās dārgāk nekā kūdras substrāts,” spriež uzņēmuma “Peat Export LLC” valdes loceklis, Latvijas nacionālās kūdras biedrības valdes priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Kozlovs, “tāpēc diezin vai Latvijas kūdras ražotājiem būs liela interese par kokšķiedru. Tiesa, pašlaik vēl viena kūdras ražotāja plānos ir uzcelt Latvijā otru kokšķiedras ražotni, taču tai vēl vajadzīgs laiks.”

LA.lv