Mobilā versija
+11.5°C
Viesturs, Viestards, Kitija
Trešdiena, 28. jūnijs, 2017
17. jūnijs, 2017
Drukāt

Franks Gordons: Pomori – jauna etniskā brīvdomība Krievijā (23)

Foto - wikipedia.org. Pomori pirmsrevolūcijas Krievijā.Foto - wikipedia.org. Pomori pirmsrevolūcijas Krievijā.

Samērā nesen no tīmekļa dzīlēm iznira vietne “bditelnost.info”. “Bditelnost” latviskojas kā “modrība”. Portāla iniciatori gaužām norūpējušies, jo, viņuprāt, “rusofobija” apdraud Krievijas “valsti un dvēseli” no visām pusēm, arī no iekšienes. Nu viņu redzeslokā nonācis fundamentālas zinātniskas izpētes rezultāts – “Pomoru enciklopēdija” piecos sējumos, un viņi baidās, ka šīs enciklopēdijas piektā sējuma atvēršana ir solis ceļā uz “otru valsts sadalīšanu” pēc PSRS sabrukuma.

Jautāsiet: pomori – kas tie tādi? Tie ir krievi, kas nu jau daudzus gadsimtus mīt Barenca un Baltās (ne jau Baltijas) jūras krastos, no Kolas pussalas lidz Pečoras upes grīvai, kur nelabā atmiņā palicis gulags. Izsenis šī “pomoru novada”, var teikt, galvaspilsēta ir Arhangeļska – osta un kādreizējais guberņas, tagad apgabala centrs. Pomori runā mazliet arhaiskā krievu valodā – tā ir drīzāk reģionāla izloksne. Pomori ir cieši saistīti ar jūru, no kuras nāk viņu etnonīms – “piejūrieši”. Viņu dzīves izpratne ir tuvu rada norvēģiem, ar kuriem viņu senči uzturējuši ciešus saimnieciskus sakarus jau pirms daudziem gadsimtiem.

Pomoru centieni saglabāt vēsturiski izveidojušos patību uzduras Maskavas impēriskajām interesēm, kuru degpunkts ir Murmanska un tās apkārtne, kur bāzējas Krievijas ziemeļu karaflote un kara aviācija, raķetes, elektroniskās novērošanas ierīces. Tā ir cita, līdz zobiem apbruņota pasaule ar “tiešu vadu no Kremļa”, tāpat kā Pļeseckas kosmodroms, kas atrodas 180 kilometrus dienvidos no Arhangeļskas.

Var saprast, kāpēc impēristus no “Modrības” vietnes tracina “Pomoru enciklopēdija”, kuras pieci sējumi ir triju Arhangeļskas profesoru, triju pētnieku – Vldimira Bulatova, Tatjanas Butorskas un Rudolfa Hantaļina – ilggadēja darba rezultāts. “Modrības” impēristus sevišķi kaitina tie enciklopēdijas šķirkļi, no kuriem izriet, ka pomori ir īpaša etniska kopiena, kas izveidojusies 12. gadsimtā un kuras areāls pleties no Vologdas līdz Urālu grēdai. Tie pirmatnēji bijuši somugri, kas asimilējušies, kļūstot par krievu atzaru ar savu izloksni.

“Modrības” impēristiem omu bojā arī enciklopēdijā pieminētais fakts, ka no 1810. līdz 1917. gadam plaukusi “bezmuitas” tirdzniecība starp pomoriem un norvēģiem: Krievijas maize (labība) pret Norvēģijas zivīm.

Impēristu satraukumu līdz baltkvēlei kāpina fakts, ka Norvēģija – NATO dalībvalsts – jau 1993. gadā, kad Arhangeļskā dzima “Pomoru enciklopēdijas” ideja, nāca klajā ar iniciatīvu – sadarboties Barenca-Eiroarktikas reģiona (BEAR) ietvaros. Norvēģija šo sadarbību ar Pomoru novada ļaudīm joprojām veicina, un pomoru identitātes entuziasti nemaz neslēpj simpātijas pret norvēģiem. Impēristi secina: tas ir trauksmes zvans – neļausim Krievijai sabrukt.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Mūs pašlaik apdraud E.S. imperistu tieksme izšķaidīt tautas.

 2. par krievijas identitāti Atbildēt

  par politisko veidojumu, kurš ir mūsu kaimiņiem valsts austrumos, var teikt, ka tas ir pagātnes dinozurs. Tas ir kropls veidojums, kur nav nekādas identitātes 🙂 izņemot melīgo 9. maija mīta identitāti, kura kaut kā vēl satur kopā nāciju. 🙂 superšoviniskā “ruskij mir politika” arī irst pa šuvēm – gan iekšzemē, gan ārzemēs, jo nespēj apmierināt impērijas etnisko, reliģisko daudzveidību. Palasiet par neizdevušos mēģinājumu (uzsākts 2016 gada 31 oktobrī) izveidot likumu par krievijas nāciju (закон «О единстве российской нации и управлении межэтническими отношениями»). Šī likuma izveides mēģinājums parādīja krievijas stulbumu, vājumu, impērisko šovinismu visā krāšņumā 🙂

  • Сам ты динозавр, убогое зрелище. Живёщь одними пережитками прошлого. Ты сам яркий пример латышской глупости и национализма во всей красе.

 3. ES ESMU RUDIMENTĀRS !!!!

 4. Tas kirilicā skribelējošais vates kušķis,nu viens absolūts plānprātiņš,riktīgs pusrublis!

  • Заткнись уже, хорёк вонючий, падаль. Да когда же ты угомонишься то, а?! Прекрати воровать чужие ники, падаль!

 5. Kā viens utains krievs,spēj izraisīt diskusiju tukšā vietā.
  Bet pats bēdīgākais ir kā visādi citādi normāli cilvēki var nodarboties ar pretīga,smirdoša troļļa “barošanu”.

  • А ты земноводное, начни с автора! Вот он точно троль, как впрочем и ты сам.

 6. Krievvalodīgiem komentētājiem Atbildēt

  Gordons nav krievu ēbrejs, bet rietumeiropas izcelsmes žīds (judas, džidas, kā nu kurā Eiropas valodā to izrunā, latviki – žīds), inteliģents, talantīgs žurnālists, kas nav aizmirsis savu dzimteni, Rīgas žīds, tāds, kādi bija pirmskara Latvijā, talantīgi, cienījami, savas valsts pilsoņi. Tā ir pavisam cita cilts, atšķirībā no krievēbrejiem – bastarda Ļeņina, Žirinovska un pēc kara Latvijā sabraukušajiem Saskaņas līderiem, Lindermaņiem, Ždanokai u.c., kas Latvijā ir tie krievvalodīgo interešu aizstāvji un vadoņi. Gordons neraksta krieviem, bet Latvijai, lai mēs nezaudētu modrību.

  • Как будто мы этого не знаем. Но, вообще, сравнивать автора с Лениным – это круто. На мой взгляд, для автора это слишком комплиментарно.

 7. Krieveliski krievs -russkij ir īpašības vārds un vislielākās bailes krievnieku šovinistiem ir no etniskās pašapziņas,viņi ir varen laimīgi ja izdodas pārkrieveļot! Te viens aunapiere uztraucas kāpēc Gordons raksta par krieveliju.. tādi pukina dibenlaižas Latvijā diemžēl ir ne mazums!

  • А вот только не тебе судить, урод. Сам ты кто?! Кому лижешь задницу? Какое дело тебе и твоему Гордону до чисто российской истории?! Заняться больше нечем, да? Кроме того, чтобы воровать чужие ники, ничего не умеешь больше?!
   Прекрати воровать чужие ники, сука!

  • Krievs,ar nelieliem izņēmumiem,ir nevis tautība ,bet diagnoze.

 8. Tās ir pasakas lai novērstu uzmanību no problēmām valsts varā.

 9. Agrāk Impērijas savu agresivitāti pamatoja ar civilizācijas nešanu, bet tatāriem (krieviem) nav tādas pasakas, tādēļ loģiskas bažas par sabrukumu.

 10. Просто маниакальное увлечение старого еврея Российскими проблемами. Огромное желание хоть через историю, но насолить хоть чем нибудь. Почему Гордон не пишет про своих ближайших соседей, про арабов, про палестинцев?

  • Viņš vienkārši seko ebreju tradīcijām un perina Krievijas galu…

   PS Ebreji ir kaimiņos visiem

   • Хороша традиция, однако. Как будто в самом Израиле нет никаких своих проблем, о которых стоит писать. Я понимаю это так, что мнение автора об этих проблемах, никого внутри его страны не не интересует.

  • skat tekstā: “Pomoru enciklopēdija”, kuras pieci sējumi ir triju Arhangeļskas profesoru, triju pētnieku – Vladimira Bulatova, Tatjanas Butorskas un Rudolfa Hantaļina – ilggadēja darba rezultāts”

   • И что? И пусть себе исследуют на здоровье. Гордон то здесь причём со своими интерпретациями, а?! Не забыли, Ломоносов то тоже из поморов. И вся история русского севера вовсе не такая уж радужная, как это трактует автор. Думаете зря все монастыри там скорее крепости напоминают? Кого туда только не несло за лёгкой добычей.

Māris Antonevičs: Pirmais eksāmens KNAB vadītājam. Pagaidām teorētisks... (11)Par "oligarhu sarunām" vairāk taisnošanās nekā pārliecības par rīcību.
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pie domes durvīm manītas lāča pēdas

Vakar Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja amatā ievēlēts partijas “Saskaņa” saraksta līderis Andrejs Elksniņš. Arī Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētāja amatā atkārtoti ievēlēts “Saskaņas” saraksta līderis Aleksandrs Bartaševičs. Līdz ar to šobrīd “Saskaņa” nonākusi pie abu Latvijas lielāko pilsētu – Rīgas un Daugavpils, kā arī Rēzeknes vadības grožiem. Jūrmalā “Saskaņa” veido koalīciju ar ZZS.

Partija “Saskaņa” maksimāli izmantojusi to, ka atrodas opozīcijā un nepiedalās valsts pārvaldē, tādēļ partijas nākšana pie varas lielākajās Latvijas pilsētās ir likumsakarīga, šādu viedokli aģentūrai LETA paudis politologs Filips Rajevskis. Viņš gan to neuztver kā nopietnu atspēriena punktu gaidāmajās Saeimas vēlēšanās: “”Saskaņa” ir bijusi ļoti konsekventa, jo nelauž līgumu ar partiju “Vienotā Krievija”, aktīvi uzstāj uz attiecībām ar Krieviju un nemainīgi negatīvi attiecas pret Latvijas līdzdalību NATO. Šī būs tā robeža, kas “Saskaņai” kā kreisajiem neļaus pilnīgi izpausties, jo, lai gan cilvēkiem varētu patikt kaut kādi ideoloģiski punkti viņu programmā, tomēr nedomāju, ka vairākums cilvēku ir tik prokrieviski orientēti.”

Ko sagaidāt pēc noklausīto oligarhu sarunu publicēšanas?
Juris Jansons: Valodu lielu dara cilvēki (4)Man ir patiess gods būt starp tiem dažiem miljoniem, kuri var domāt, runāt un klausīties latviešu valodā.
Juris Lorencs: Globālo sasilšanu gaidot (6)Cīņā par zaļajām idejām aktīvi līdzdarbojas arī dažādu interešu lobiji
Draugiem Facebook Twitter Google+