×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
14. marts, 2012
Drukāt

Jauna iespēja precīzi diagnosticēt recēšanas traucējumus

austrumu

Rīgas Austrumu slimnīcā uzstādītas Latvijā unikālas trombocītu funkcionālā stāvokļa izmeklēšanas iekārtas, lai precīzi un padziļināti diagnosticētu asins recēšanas traucējumus.

 

Cilvēka organismā līdzsvarā atrodas divas savstarpēji cieši saistītas – asins recēšanas un pretrecēšanas – sistēmas. Trombocīti ir mazākās asins šūnas, kas organismā nodrošina sarecēšanas procesa pirmo posmu. Trombocītu funkcijas izmeklēšana jāveic divu stundu laikā pēc asins parauga paņemšanas, tādēļ slimniekam pašam jāierodas laboratorijā, lai analīzi veiktu tūlīt. Līdz šim šo analīžu paraugu nebija jēgas sūtīt arī uz ārzemju laboratorijām, jo divās stundās to nogādāt nebija iespējams.

Lielākie ieguvēji būs kardioloģiskie pacienti un tie, kuri lieto medikamentus trombožu profilaksei, piemēram, aspirīnu un klopidogrelu (Plavix). Diemžēl ir cilvēki, kam organisma īpatnību dēļ šīs zāles nedod gaidīto efektu, un tas ir bīstami. Ar jaunās aparatūras ieviešanu klīniskajā praksē paveras iespējas noteikt, vai medikamenti darbojas, vai nepieciešams mainīt terapiju.

Jaunās analīzes izmanto arī dažu retu hematoloģisku slimību un iedzimtu trombocītu izmaiņu diagnostikā. Izmeklējumi ļauj prognozēt un samazināt asiņošanas risku operāciju un invazīvo procedūru laikā, tā samazinot asins komponentu pārliešanas un hospitalizācijas laiku.

Cilvēks, kuram ir samazināts trombocītu skaits, viegli iegūst zilumus vai ir spēcīga asiņošana pat mazākā ievainojuma gadījumā.

Trombocītu funkcijas testu ir iespējams veikt ambulatori Rīgas Austrumu slimnīcas Laboratoriskās medicīnas centrā stacionārā “Gaiļ­ezers”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+