×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
1. jūlijs, 2013
Drukāt

Jauna invaliditātes pensiju pārrēķināšana

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Tuvākajā laikā nolemts pilnveidot invaliditātes pensijas pārrēķināšanas kārtību cilvēkiem, kuri pēc tās piešķiršanas (pārrēķināšanas) veikuši sociālās apdrošināšanas iemaksas invaliditātes apdrošināšanai. To paredz grozījumi likumā “Par valsts pensijām”.

 

No šā gada 1. oktobra plānots, ka I un II grupas invaliditātes pensijas, kas bija piešķirtas līdz 1997. gada 1. janvārim, piešķirs no jauna. To darīs, ja persona 36 mēnešus būs veikusi iemaksas invaliditātes apdrošināšanai, un aprēķinātā pensija būs lielāka par iepriekš saņemto. Lai pieprasītu invaliditātes pensijas piešķiršanu no jauna, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) būs jāiesniedz iesniegums.

Ja personai pēc 1. oktobra mainīsies invaliditātes grupa uz pirmo vai otro un pēdējo piecu gadu laikā līdz šīs maiņas dienai 36 mēnešus būs veiktas iemaksas invaliditātes apdrošināšanai, arī tad pensiju piešķirs no jauna. To darīs no invaliditātes grupas maiņas dienas, pamatojoties uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas sniegto informāciju.

Ja invaliditātes grupa mainīsies no zemākas uz augstāku, piešķirtās pensijas apmērs nedrīkstēs būs mazāks par iepriekš saņemto – tātad šajā gadījumā VSAA invaliditātes pensiju piešķirs automātiski, bez cilvēka iesnieguma.

Grozījumi paredz noteikt arī jaunu pārrēķināšanas kārtību I un II grupas invaliditātes pensijām neatkarīgi no to piešķiršanas laika gadījumos, ja pēc pensijas piešķiršanas (pārrēķināšanas) cilvēks turpinājis strādāt. Mainot šo kārtību, invaliditātes pensijas pārrēķins būs atkarīgs no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas papildus nostrādātajos mēnešos.

Tādējādi būs nodrošināts taisnīgāks invaliditātes pensijas apmēra pieaugums nekā pašlaik, kad ņem vērā tikai papildus nostrādātus pilnus apdrošināšanas stāža gadus. Paredzēts, ka invaliditātes pensiju varēs pārrēķināt reizi gadā neatkarīgi no nostrādāto mēnešu skaita.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+