×
Mobilā versija
+14.0°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
15. janvāris, 2016
Drukāt

Jauna likuma dēļ veikalos trūkst maize (17)

Foto - LETAFoto - LETA

Saistībā ar Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likuma stāšanos spēkā daļā mazo pārtikas veikalu ir samazinājies preču sortiments, tostarp trūkst pat tādas preces kā maize.

“Latvijas Tirgotāju savienības”, kas apvienojusi mazos un vidējos Latvijas pārtikas mazumtirdzniecības uzņēmumus mazumtirdzniecības tīklā “LaTs”, valdes priekšsēdētājs Raimonds Okmanis norādīja, ka likuma dēļ atsevišķos mazajos veikalos, piemēram, Kurzemē ir samazinājies vietējās svaigās pārtikas preču sortiments. “Ne konkrēti “LaTs” veikalos, bet mazajos veikalos vakarā vairāk nav maizes. Ja agrāk, piemēram, tu varēji aiziet desmit minūtes pirms veikala slēgšanas un vienmēr bija kāds kukulītis, tagad šīs maizes nav, jo preces ir aizliegts atgriezt atpakaļ piegādātājiem. Agrāk pirmās nepieciešamības precēm bija ļoti laba sistēma, ka preces tika mainītas, līdz ar to veikalnieks dienas beigās varēja turēt lielāku atlikumu, zinādams, ka nākamajā dienā piegādātājs atvedīs jauno maizi un veco aizvedīs prom,” sacīja Okmanis.

Viņš piebilda, ka Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likumā ietverto nosacījumu dēļ nākotnē cietīs gan mazumtirgotāji, gan piegādātāji, gan arī patērētāji. “Galu galā cietīs pircējs – veikalnieks vairs nepasūtīs preci, piegādātājs vairs nesaražos tik daudz preču, kā bija gribējis, līdz ar to ražošanas līnijas nebūs pilnībā noslogotas, pašizmaksa kāps, un beigās būs iemesls paaugstināt visam cenu,” pauda Okmanis.

Savukārt Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs teica, ka tirgotājiem 19.janvārī ir sapulce un pēc tās viņš varēs komentēt, vai mazajās mazumtirdzniecības ķēdēs ir samazinājies svaigās pārtikas sortiments.

Vienlaikus viņš piebilda, ka izmaiņas preču sortimentā ir ļoti iespējamas un, visticamāk, kādā no veikaliem jau ir novērojamas.

Arī Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas (LPTA) izpilddirektors Noris Krūzītis prognozēja, ka saistībā ar Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likuma stāšanos spēkā vietējo preču sortiments Latvijas mazumtirdzniecības tīklos varētu samazināties, jo, ja vienai pusei ir nesamērīgi nosacījumi un izteikti riski, tāda varbūtība pastāv.

Pēc viņa teiktā, LPTA kopīgi ar Zemkopības ministriju ir strādājusi pie tā, lai paplašinātos vietējo vidēju ražotāju/piegādātu skaits, līdz ar to likuma ietekme neiepriecina.

Vienlaikus viņš piebilda, ka patlaban vēl ir pāragri izvērtēt likuma ietekmi, jo tas stājās spēkā tikai pirms nepilnām divām nedēļām, tāpēc to, vai veikalos ir mainījis preču sortiments, būs iespējams izvērtēt pēc apmēram trim mēnešiem.

Latvijas lielākojos mazumtirdzniecības tīklos “Rimi Latvia” un “Maxima Latvija” aģentūrai BNS sacīja, ka līdz šim izmaiņas Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likumā nav ietekmējušas vietējo svaigo pārtikas preču sortimentu mazumtirgotāju veikalos.

Arī mazumtirgotāja “Elvi Latvija” komercdirektore Laila Vārtukapteine aģentūrai BNS sacīja, ka “Elvi” nav samazinājies vietējo svaigo pārtikas preču sortiments saistībā ar Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likumu.

Aģentūra jau vēstīja, ka šā gada 1.janvārī stājās spēkā Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likums, kas ir izstrādāts, lai līdzsvarotu tirgotāju un piegādātāju intereses preču mazumtirdzniecībā un tas mazumtirgotājiem aizliegs piemērot virkni prasību preču piegādātājiem. Tostarp, regulējums nosaka, ka mazumtirgotājs par piegādātajām precēm nevarēs noteikt nepamatoti ilgu norēķināšanās termiņu, kā arī mainīt pārtikas preču pasūtījumu divas dienas pirms preces piegādes vai vēlāk.

Likumā arī paredzēts, ka turpmāk mazumtirgotājs piegādātājam nevar likt maksāt par līguma slēgšanu, piemēram, par to maksājot tirgotājam tā saucamo ieejas maksu vai plauktu maksu par preču atrašanos veikalā. Tāpat mazumtirgotājs nevar likt piegādātājam kompensēt tirgotāja negūto peļņu pret pārdotajām precēm un izmaksas, kas saistītas ar jaunu veikalu iekārtošanu vai veco veikalu atjaunošanu, kā arī ierobežot piegādātāja brīvību vienoties ar citu tirgotāju par zemāku cenu.

Tāpat likums aizliedz kompensēt mazumtirgotāja izmaksas, kas saistītas ar mazumtirgotāja loģistikas pakalpojumu izmaksām, izņemot gadījumus, kad mazumtirgotājs ar piegādātāju būs noslēguši rakstveida vienošanos par preču izplatīšanu. Likums arī paredz atbildību par pārkāpumiem, un par to izdarīšanu Konkurences padome mazumtirgotājam varēs piemērot naudas sodu līdz 0,2% no apgrozījuma pēdējā pārskata gadā, bet ne mazāku kā 70 eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. mazākiem Veikaliem ir jaapgādājas ar maizes cepšanas krāsniņām.

 2. Viņi paši saprot KĀDUS LIKUMUS VIŅI PIEŅEM?!..
  Mīļā pasaulīt!Kaut ko tādu es nēesmu dzirdējusi nekad-progress -izskatās gan pēc -regresa!
  .Ilgi diezin domāja,lai ko tādu izdomātu ,un vēl pie'[nemtu:)) Un no kuras valsts tad tagad ņemts peimērs?KUR vēl tādsa likums pasaulē IR?!Un galvenais-kā tas darbojas???

 3. ieskaidrojiet idiotam ! Atbildēt

  kāpēc šāsdienas nenopirktā maize rīt jāved atpakaļ ?
  Kārtīga maize nedēļu nezaudē kvalitāti !
  Padomijas laikos pat mediķi ieteica lietot
  nobriedušu, nevis svaigu maizi, lai gan
  nobriedušu bija grūti dabūt !
  Kad pieveda pat to štruntīgākos kieģelīšus,
  visā ielā bija maizes smarža pus dienu.
  Varbūt tagad problēma tajā, ka cep no tiem
  saķīmizētajiem “lopbarības graudiem” ?

 4. Bet tas ir tikai normāli! Kur tad to veco maizi tas piegādātājs lika? Tā mēs tērējam resursus, nu nebūs 5 minūtes pirms veikala slēgšanas maize, nebūs, atnāks nākamajā dienā vai ņems to maizi, kas būs. Nevis atbrauks un kaut kur veco maizi izgāzīs.

 5. Kārtējais likumdevēju sifiliss.

 6. Cepiet taču maizi paši, ja veikali piedāvā uzpūstos maizei līdzīgos izstrādājumus.

  • miltus var dabūt tikai no ar ķīmiju piedzītajien graudiem !

   • Ne jau graudi un milti “piedzīti” ar ķīmiju, bet gan cepēji pievieno mīklai irdinātājus, koagulantus uzputotājus un vēl virkni dažādus dranķus. Jocīgi, bet igauņi vienā mierā vakaros pirms veikalu slēgšanas pazemiina cenas maizei. Dažreiz var nopirkt arī nākošajā rītā. Ir gadijies pirkt maizi ar vairākām uzlīmēm uz iepakojuma. Piemēram, 25%, blakus50% unvēlpapildus75%. Nav gdijies dzirdēt par nāves gadijumiem dēļ saidēšanos ar maizi. Bet igauņiem jau vēders visu pretīm ņemot! Mūsu birokrāti jau ļoti slaveni ar savu stulbumu, tomēr esam viena augoša stulbeņu zeme!

 7. Lauku avīzei trūkst korektora.
  Un tomēr, izlabojiet lūdzu virsrakstu. Veikalos trūkst (kā?) maizes (ģenitīvs).

 8. ko tik deputati neizdoma, aiz nemacesanas,veikt realus darbus kas uzlabotu labklajibu tautas,visadaas mulkibas pienem,protams iznemot algas paaugstinasanu pasi sev,ta visi zabaki,zabaks uz zabaka ka saka,vieni idini sed kreslos,vienreiz kautkas mainisies vai ta ari bus aunu bars salasijies Latvijas saema…

 9. nu traki sanāk ar tām pārtikas precēm -no vienas puses krievu sankcijas,bet no otras pašu valdības aizliegumi mazajam Latvijas ražotājam un galvenais ka no pašmāju izejvielām te -Latvijā ar nodarbinātiem Latvijas cilvēkiem un lobē citu valstu lielveikalus ,pat cūkgaļa pirkta vakar Superneto grezo lepni ,,razots Vācijā no Vācijā audzētām cūkām vakumiepakojums kuram sūcas cauri skaidrs vācu ūdens un cena pāri 5 euro nerunāt par ,,brāliem leišiem un igauņiem un te nav latviešu slinkums ,bet sau valdošo liegumi /skolu ēstuves / gan nodokļi gan vietejo blondiņu izgudrojumi un ES likumi

 10. Jau tā lauku veikalu pārdevējas baidījās pasūtīt maizi,tad tagad viņas to pasūta pavisam maz.Ja neesi līdz kādam veikalam nokļuvis līdz 10:00 no rīta,maizes vairs nav.Sāksies laukos atkal padomju laiki,kad bija no paša rīta jāstāv pie veikala un jāgaida maize,kuru arī pat nevarēja nopirkt cik vēlējāmies,bet bija limits.Tagad pēcpusdienā esam spiesti braukt 20 km uz tuvējo mazpilsētu,lai lielveikalu ķēdes veikalā nopirktu kaut kādu maizi,nav izvēles,jāpērk HANZAS maiznīcas uzpūsto salmu maizi.

 11. Man atkal ir jautájums,kápéc Top veikalá ir tikai Hanzas maize?Kápéc nav izvéles?

 12. Skaidrs kāpēc mūsu ciema veikalos pēc jauna gada kā izslaucīts..

Draugiem Facebook Twitter Google+