×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
19. jūnijs, 2015
Drukāt

Jauna metode migrēnas ārstēšanai

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Tipiska migrēnas lēkme ir vienpusējas, pulsējošas, stipras galvassāpes, kuras pastiprina fiziska slodze un kurām var pievienoties slikta dūša, vemšana, nepatika pret gaismu, trokšņiem.

Parasti sāpes lokalizējas pierē, deniņos, bet tikpat labi tās var būt arī pakausī. Migrēnas lēkme var ilgt no četrām stundām līdz trim diennaktīm. Migrēna var būt ar auru un bez tās. Aura – tas nozīmē, ka lēkmei ir priekšvēstneši, piemēram, ņirboņa acu priekšā, notirpst vai kļūst vāja roka, kāja, uz brīdi zūd runas spējas.

Ilgu laiku uzskatīja, ka spēcīgās pulsējošās galvassāpes izraisa secīga galvas asinsvadu saraušanās un strauja izplešanās. Tā kā šie asinsvadi atrodas tuvu trīszaru nervam, tad, to kairinot, tiek provocēta migrēnas lēkme. Neiroloģe Daina Jēgere stāsta, ka mūsdienās migrēna tiek uzskatīta ne tikai par neirovaskulāru, bet arī pat smadzeņu vielas slimību, kuras izcelsmē tomēr vēl daudz nezināmā. Pētījumi liecina, ka katram piektajam cilvēkam kādā dzīves periodā bijušas vismaz divas migrēnas lēkmes ar auru vai piecas bez tās. Galvassāpes iekļautas arī 10 visvairāk traucējošo slimību sarakstā, sievietes to ierindo pat piektajā vietā.

Migrēnas ārstēšanā tiek izmantoti medikamenti, taču tie palīdz ne visiem, zālēm ir blaknes, bet daļa migrēnas pacientu tās nevar lietot citu saslimšanu dēļ. “Radīta pilnīgi jauna pieeja migrēnas ārstēšanai – neinvazīva neiromodulācija, kuras laikā ar precīziem elektroimpulsiem tiek pārmainīta trijzaru nerva aktivitāte,” skaidro Daina Jēgere. Procedūras laikā izmanto nelielu ierīci, kas ērti lietojama arī mājās. Uz pacienta pieres uzliek elektrodu, virs tā ir neirostimulācijas iekārta, kas ģenerē zemas frekvences elektriskos impulsus, tā novēršot vai mazinot galvassāpes.

Neiroloģe stāsta, ka šī metode izmantojama ne tikai migrēnas, bet arī saspringuma vai tensijas tipa galvassāpju ārstēšanai.

Iekārtai ir trīs režīmi. Pirmajā elektroimpulsi ir visspēcīgākie, tas paredzēts akūtu sāpju vai migrēnas lēkmes novēršanai, otrais režīms – migrēnas ārstēšanai vai profilaksei. Šajā režīmā ārstēšanas kurss ilgst vismaz trīs mēnešus, veicot 20 minūšu ilgo procedūru ik dienas. Trešais režīms domāts ilgstoša stresa mazināšanai.

“Trijzaru nerva neiromodulācijas metode ir ieguvums gan tiem migrēnas pacientiem, kuri dzer ļoti daudz medikamentu, gan tiem, kuri tos blakņu dēļ nespēj lietot,” norāda Latvijas Galvassāpju biedrības vadītāja Aija Freimane, piebilstot, ka tas ļauj ievērojami samazināt zāļu lietošanu.

Plānots, ka neirostimulācijas iekārtu, kas maksā 295 eiro, varēs iegādāties internetā. Taču to, vai šī metode tiešām var efektīvi palīdzēt cīņā ar galvassāpēm, var pateikt tikai ārsts.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+