×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
10. novembris, 2016
Drukāt

Jaunā monēta par 170 eiro gabalā pietikšot visiem gribētājiem

Latvijas Banka laiž apgrozībā 5 eiro zelta kolekcijas monētu "Zelta saktas. Ripsakta". Publicitātes fotoLatvijas Banka laiž apgrozībā 5 eiro zelta kolekcijas monētu "Zelta saktas. Ripsakta". Publicitātes foto

Šodien pārdošanā nonākusī zelta kolekcijas monēta “Zelta saktas. Ripsakta” pietiks visiem interesentiem, prognozē Latvijas Bankā.

Šorīt, monētai nonākot tirdzniecībā, Latvijas Bankas kasēs bija vērojama lielāka rosība nekā ikdienā. No rīta, verot vaļā Latvijas Bankas kases, veidojās nelielas – vairāku desmitu cilvēku – rindas. Pirmie interesenti kasēs tika ielaisti plkst.7, bet tirdzniecība sākta plkst.8, aģentūru LETA informēja Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns. Savukārt pēcpusdienā jauno kolekcijas monētu jau var iegādāties bez gaidīšanas.

Lai iespēja iegādāties monētu būtu pēc iespējas plašākam cilvēku lokam, noteikts piecu monētu limits iegādei kasēs vienam pircējam.

Patlaban izkalta pirmā monētas tirāžas daļa – 2500 monētu. Tuvāko mēnešu laikā pie pircējiem nonāks arī pārējā tirāžas daļa, līdz ar to centrālā banka prognozē, ka monētu pietiks visiem interesentiem.

Monētas cena Latvijas Bankas kasēs ir 170 eiro.

Jau vēstīts, ka zelta monētas aversā izvietoti uzraksti “#Latvija”, “#ripsakta”, “#3_4gs”, “5 euro” un “#2016”, bet reversā – ripsaktas atveids.

Atbilstoši mākslinieces Ingūnas Eleres iecerei saktas atveids uz monētas nes gadsimtiem senas ziņas, savukārt monētas aversā izvietoti tēmturi, iezīmējot laiktelpu, kurā dzīvojam pašlaik. “Sakta stāsta par 3. un 4.gadsimtu, bet monētas otra puse stāsta par šodienu – kā mēs komunicējam virtuālajā vidē, sociālajos tīklos, kā iezīmējam sev svarīgas tēmas,” uzsver māksliniece.

Monēta ar 3.-4.gadsimta ripsaktas atveidojumu ievada Latvijas saktām veltīto eiro zelta kolekcijas monētu sēriju, kas rotās Latviju valsts 100 gadu jubilejā. Šajā sērijā vēl plānotas kolekcijas monētas ar pakavsaktas un burbuļsaktas atveidojumu. Katra nākamā monēta iecerēta izmērā lielāka.

Monētu grafisko dizainu veidojusi Elere, bet plastisko risinājumu izstrādājusi Solvita Rulle. Monēta “Zelta saktas. Ripsakta” izgatavota Austrijas kaltuvē “Münze Österreich”.
Monēta “Zelta saktas. Ripsakta” ir neregulāra apļa formā, tās diametrs – 18 milimetri, svars – 3,1 grams.

Ripsaktai veltītā monēta ir pirmā zelta kolekcijas monēta, ko Latvijas Banka izdod pēc eiro ieviešanas. Līdz šim Latvijas centrālā banka izdevusi sudraba eiro kolekcijas monētas.

Kolekcijas monēta “Zelta saktas. Ripsakta” ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā, tomēr maz ticams, ka šāda monēta reāli nonāks apgrozībā, jo pēc būtības tā ir mākslas darbs un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasīta.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+