×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
8. februāris, 2016
Drukāt

Jaunā režisora Vimbas filma – par palicējiem, ne aizbraucējiem

Foto: LETAFoto: LETA

Producente Aija Bērziņa un režisors Renārs Vimba.

Jauna latviešu spēlfilma “Es esmu šeit” uz kinoekrāniem Latvijā iznāks 26. februārī, pirmdien informēja filmas producenti no “Tasse Film” un režisors Renārs Vimba, kuram šī ir debija spēlfilmu žanrā.

“Filma ir par to, kas paliek, nevis par tiem, kas aizbrauc. Man liekas svarīgi, ka runājam par to, kas mums ir, nevis par to, kas mums nav, un veidojam savu dzīvi izejot no tā,” pirmdien teica režisors.

Filma stāsta par meiteni Raju, kura kopā ar jaunāko brāli dzīvo laukos un cīnās par savu vietu dzīvē, par savām mājām, par savu un brāļa nākotni. Bērnu tēvs ir miris, bet māte devusies meklēt darbu Anglijā. Bērni mīt kopā ar vecmāmiņu lauku mājās, taču arī viņa pēkšņi iet bojā. Bērni nonāk izvēles priekšā, vai ziņot par negadījumu, riskējot nonākt bērnunamā.

Filmas darbība notiek Latgalē, un filmas scenāriju rakstījis režisors. Viņš stāstīja, ka viņam ir svarīgi just pārliecību, ka viņš pazīst vidi, par ko var ļoti precīzi stāstīt. Viņš veicis izpēti, tomēr tas nav tiešs kāda stāsta pārnesums filmā. “Ir filmā atsevišķas situācijas, kuras varētu sazīmēt, ka tas ir noticis tuvākā vai ne tik tālā pagātnē Latvijā, tā ir, bet, kad scenārijs iet pēdējā fāzē, tad notikumi palikuši diezgan dziļi apakšā un ar tiem ir mazs sakars,”viņš norādīja.

Pēc režisora vārdiem, šo filmu varētu uzņemt jebkurā Autrumeiropas valstī, varbūt arī dienvidu valstīs, kur sociāliekonomiskais fons ir ļoti līdzīgs. Viņš pieļauj, ka tā varētu būt panākuma atslēga, kāpēc filma iekļuvusi Berlīnes kinofestivāla konkursa programmā jauniešiem.

Filmas operators ir no Islandes Arnars Torisons (Arnar Thorisson). Sākotnēji tā plānota kā kopražojums ar Islandi, tomēr krīzes dēļ filma šīs valsts finansiālu atbalstu nesaņēma. “Uzskatu, ka sadarbība bija veiksmīga. Svarīgi ir tas, ka mums saskanēja uzstādījums, ka mēs maksimāli izmantojam dabīgu gaismu, neaizraujamies ar formālām lietām, mēģinājam būt ļoti vienkārši un tajā pašā laikā ļoti tieši,” stāstīja režisors.

“Man bieži jautā, kāpēc esmu izvēlējies filmēt Latgales reģionā. Galvenais iemesls ir tas, ka es personīgi Latgalē redzu priekš sevis ļoti interesantas faktūras. Šajā filmas kontekstā tas bija ļoti nepieciešams – vairāk redzēt, parādīt ar eiroremonta kārtu nepārklātās faktūras, ēkas, ceļus, dubļus. Ceru, ka tas šajā filmā ir daudz, un to nevajag interpretēt, ka tā Latvijā dzīvo un mums nav nekā cita. Filma tomēr kaut kādā veidā nav dzīves patiesība, tā ir konkrētās filmas mākslinieciskā patiesība,” viņš stāstīja.

Galvenās lomas filmā spēlē Elīna Vaska (Raja), Andžejs Jānis Lilientāls, Edgars Samītis (skolotājs Oskars), Zane Jančevska, Ruta Birgere. Filmas mūzikas autors ir Ēriks Ešenvalds.

Filma tapusi studijā “Tasse Film”. Filmas budžets ir 500 tūkstoši eiro. Filmēšanas process organizēts četros posmos, tostarp filmēšana notika Londonā.

Šī jau ir otrā jaunā Latvijas spēlfilma šogad. Janvāra beigās uz kinoekrāniem iznāca Dāvja Sīmaņa filma “Pelnu sanatorija”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+