×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
17. janvāris, 2012
Drukāt

Jauna sirds ārstēšanas iespēja bērniem

Foto no BKUS arhīvaFoto no BKUS arhīva

“Pirmo reizi Latvijā tiks veikta pilna cikla operācija bērnam, kuram smagas iedzimtas sirdskaites dēļ ir tikai viens sirds kambaris jeb puse no sirds. Šādiem bērniņiem parasti dzīve ir ļoti īsa – ja neveic tā saucamo Fontāna cirkulācijas operāciju, viņi mirst jau pirmajā dzīves gadā.

 

Lai nodrošinātu asins cirkulāciju, operācijas laikā tiek izveidots tiešs savienojums starp sistēmiskajām vēnām un plaušu artēriju, apejot sirdi. Bieži vien šīs operācijas norisinās vairākos etapos un tām ir dažādas modifikācijas, jo iedzimtas sirdskaites mēdz būt ļoti dažādas. Latvijā jau ir veiktas pirmā etapa operācijas, tagad veiksim arī otro,” stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) sirds ķirurgs Valts Ozoliņš.

Pateicoties ilgstošai sadarbībai starp Itālijas labdarības fondu “The Heart of Children”, reto slimību biedrību “Caladriuss” un Bērnu slimnīcu, Latvijā jau ceturto reizi ieradušies izcili savas jomas speciālisti no Itālijas, lai no 12. līdz 19. janvārim operētu kopā ar BKUS sirds ķirurgiem Valtu Ozoliņu un Lauri Šmitu.

Jaunākajam no septiņiem bērniem, kurus plāno izoperēt apvienotā itāliešu un latviešu bērnu kardiologu komanda, ir tikai divi mēneši, vecākajam – 11 gadi. Viņiem visiem ir smagi, iedzimti sirds bojājumi, kurus var ārstēt, vienīgi veicot ļoti sarežģītas operācijas.

 

Latvijā ik gadu pasaulē nāk apmēram 200 mazuļu ar iedzimtām sirdskaitēm. Par laimi, tik sarežģītas operācijas nepieciešamas vien desmitai daļai no viņiem. Vienīgā vieta, kur iespējams veikt šādas operācijas, ir BKUS Bērnu kardioloģijas un kardioķirurģijas klīnika, kurā pērn tika atvērta viena no Latvijā modernākajām operāciju zālēm un reanimācijas nodaļām.

 

“Dažas sirdskaites mēdz būt ļoti retas, tādēļ ķirurgi visā pasaulē apmainās ar pieredzi. Arī mēs, veicot operāciju pirmo reizi, cenšamies pieaicināt šīs jomas ekspertus, lai samazinātu risku pacientam. Esam ļoti priecīgi, ka mums izveidojusies tik cieša sadarbība ar Itālijas kardioķirurgiem,” uzsver Valts Ozoliņš.

Asociācija “The Heart of Children” ir Itālijā reģistrēta labdarības organizācija, kas darbojas kopš 2002. gada. Tās dibinātājs ir viens no vadošajiem bērnu kardioķirurgiem profesors Vitorio Vanini. Asociācija apvieno Itālijas bērnu sirds ķirurgus, kuri dalās pieredzē ar citu valstu un slimnīcu speciālistiem, sniedzot konsultācijas, kopā veicot izmeklējumus un operācijas, uzstādot un mācot lietot jaunākās tehnoloģijas bērnu sirds operāciju veikšanai.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+