×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.6°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
15. marts, 2016
Drukāt

Jaunā Tautas frontes muzeja ekspozīcijā – “politiskā makšķere”, Jeļcina pulkstenis un citas Atmodas relikvijas

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Tautas frontes muzejā 18. martā tiks atklāta Latvijas Republikas Augstākajai Padomei veltīta ekspozīcija, LA.lv uzzināja Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā.

Anna Zeibārte, LNVM nodaļas Tautas frontes muzejs vadītāja atgādina, ka 1990. gada 18. martā notika Latvijai liktenīgās Latvijas PSR Augstākās Padomes vēlēšanas, kurās uzvarēja Tautas fronte.

“Šī diena uz visiem laikiem iezīmē “parlamentārās revolūcijas” sākumu PSRS okupētajā Latvijā. Ar 1990. gada 4. maija balsojumu par Latvijas PSR likvidāciju. Ar Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu. Ar komunisma un totalitārisma sistēmas demontāžu. Ar vēl joprojām neizvērtētu, iespaidīgu likumdošanas aktivitāti demokrātiskas valsts veidošanā, tirgus ekonomikas ieviešanā. Ar atgriešanos “dzimtajā Eiropā”,” norāda bijušais LTF pirmais priekšsēdētājs, pašlaik LNVM pētnieks Dainis Īvāns.

Vēsturiskā notikuma 26. gadskārtā Tautas frontes muzejā Rīgā būs aplūkojama Latvijas Nacionālā vēstures muzeja sadarbībā ar “Dd Studio” veidotā Latvijas Republikas Augstākajai Padomei veltīta ekspozīcija.

No 19. marta apmeklētāji tajā varēs apsēsties toreizējo deputātu cietajā, neērtajā sēdeklī un toreizējo runasvīru “vadībā” virtuāli izmēģināt roku balsošanā par valstij vitāli svarīgiem likumiem, kuri mūsu dzīvi iespaido joprojām. Atzīmējams, ka šajos Latvijas PSR laikos tikai īslaicīgām un formālām “darbaļaužu deputātu” sēdēm paredzētos koka klabekļos tautfrontieši trīs gados nereti pieņēma pat līdz pārdesmit likumu un lēmumu dienā, bet 1991. gada janvāra barikāžu laikā pat nakšņoja.

Jaunajā ekspozīcijā vēl būs aplūkojami muzeja jaunieguvumi no bijušo AP deputātu personīgajiem arhīviem – sākot no viņu pašrocīgi rakstītajiem likumprojektiem un beidzot ar privātiem talismaniem. “Būs “izmesta” arīdzan “politiskā makšķere”, kas 1990. gadā lietota neformālā Augstākās Padomes vadītāju un Krievijas prezidenta Borisa Jeļcina kopējā makšķerēšanas izbraukumā uz Kaņiera ezeru, kā arī pulkstenis, ko šis Krievijas valstsvīrs, apliecinādams atbalstu Latvijas patstāvības centieniem, pateikdamies par sadarbību, dāvinājis Latvijas Republikas Augstākās Padomes priekšsēdim Anatolijam Gorbunovam,” stāsta Zeibārte. Savā vietā atradīsies “čekas telefons” – augstfrekvences tālruņa aparāts, ko tiešai saziņai ar Maskavu Latvijas PSR Augstākajā Padomē bija uzstādījusi PSRS VDK.

Latvijas muzejiem pirmreizējā ekspozīcija par to, kā no Latvijas PSR veidojās Latvijas Republika, papildinās vēl pavisam nesen “Dd studio” mākslinieku materializēto vēsturnieku stāstu par mūsu Trešo atmodu, par to, kā Latvijas “garaspēka karaspēks” spējis uzvarēt agresīvu un šķietami neuzvaramu impēriju.

Tāpat kā Tautas frontes muzejs kopumā, arī šī ekspozīcija turpmāk būs
apskatāma bez maksas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+