×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
24. aprīlis, 2017
Drukāt

Jauna versija par PSRS galu (11)

Pēc vienošanās protokola parakstīšanas par NVS izveidi. Foto no "Wikipedia".Pēc vienošanās protokola parakstīšanas par NVS izveidi. Foto no "Wikipedia".

PSRS likvidācijas iemesls neesot ekonomikas problēmas, naftas cenu kritiens un pat ne neveiksmīgais 1991. gada augusta pučs, apgalvo pazīstamais krievu ekonomists Andrejs Illarionovs. Viņš, atsaucoties uz dažādiem avotiem, izvirzījis jaunu versiju par to, kas īsti notika 1991. gadā. “Terminoloģija, kuru mēs tagad lietojam – “PSRS sabrukums”, “PSRS krahs”, vai, kā labāk saprotošie saka, – “PSRS atlaišana”, neatbilst patiesībai. Tā nebija. Ja lietojam antromorfiskos terminus, PSRS tika nodurta vai nosmacēta,” radio “Eho Moskvi” sacījis A. Illarionovs. “PSRS nesabruka pati no sevis, neviena organizācija pati nesabrūk,” viņš piebilst. Savu versiju viņš sīkāk izklāstījis arī interneta dienasgrāmatā.

Izšķirošie notikumi norisinājušies 1991. gada nogalē, un līdz tam aktuāla bijusi ideja PSRS nevis likvidēt, bet reformēt, pārveidojot par Suverēno valstu savienību (SVS). Šajā savienībā, protams, vairs nebūtu Baltijas valstu, kuru neatkarība tobrīd jau bija starptautiski atzīta, un kuras Maskavai vairs nebija iespējams atgriezt savā orbītā. Lai gan Rietumos tobrīd diezgan atsaucīgi esot uztverta “pārveidotās PSRS” saglabāšana, svītru šai idejai esot pārvilkušas Jeļcina iebildes, ka jaunajā savienībā krietni pieaugtu islāma ietekme, kas, iespējams, ātru vien nomainītu bankrotējušās komunisma idejas. To atklājot arī nesen publiskotās Jeļcina sarunas ar tā laika ASV prezidentu Džordžu Bušu.

Illarionovs atgādina, ka 1991. gadā esot apspriesti divi “savienības” varianti – 9 republikas (Krievija, Baltrkievija, Ukraina, Modova, Kazahstāna, Kirgiztāna, Uzbeksitāna, Tadžikistāna, Turkmenistāna) un 7 republikas (bez Ukrainas un Moldovas). Lai gan tobrīd vēl amatā esošais PSRS prezidents Mihails Gorbačovs esot bijis gatavs arī otrajam variantam, ja Ukraina tomēr nepiekristu iesaistīties, Jeļcins esot ieņēmis kategorisku pret pozīciju. Sarunā ar prezidentu Bušu 1990. gada 30. novembrī viņš saka: “Prezidenta kungs, es saprotu jūsu rūpes par mūsu savienību. Taču šobrīd līgumu ir gatavas parakstīt tikai septiņas valstis – piecas islāma un divas slāvu. Tas mani ļoti satrauc. Teikšu atklāti – savienība bez Ukrainas būtu ļoti vāja. (..) Tas novedīs pie dramatiskām līdzsvara izmaiņām starp slāvu un musulmaņu tautām.”

Piemēram, SVS pārvaldes modelī bija paredzēts vietu sadalījums jaunajā savienības parlamentā ar noteiktu deputātu vietu skaitu katrai no republikām. Ja deviņu republiku modelī tā sauktās “eiropeiskās” republikas (ar Ukrainu un Moldovu) vēl saglabāja nelielu pārsvaru (113 pret 102), tad septiņu republiku modelī, vairākums jau būtu “aziātiskajām” republikām (72 pret 102).

Sarunās ar domubiedriem Jeļcins esot paudis arī bažas par islāma fundamentālisma ideoloģijas iespējamo izplatību jaunajā savienībā. A. Illarionovs uzskata, ka šim aspektam, vērtējot 1991. gada notikumus un tajā laikā pieņemtos lēmumus līdz šim pievērsta pārāk maza uzmanība, lai gan viņaprāt tieši tie spēlējuši izšķirošo lomu.

1991. gada 8. novembrī Jeļcins kopā ar Ukrainas vadītāju Leonīdu Kravčuku un Baltkrievijas republikas Augstākās padomes vadītāju Staņislavu Šuškeviču Belovežas gāršā paziņoja, ka sarunas par jauno savienību ir nonākušas strupceļā, tāpēc trīs republikas izstājas no PSRS. Līdz ar to savienība pārstāja eksistēt. Formāli gan tika radīta jauna organizācija – Neatkarīgo valstu savienība, taču tā vairs nebija vienota valsts.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Pravietisnejaukais Atbildēt

  CCCP sabruka , jo bija bezdievīga un meloja no rīta līdz vakaram. Valstis, kuras šo atkārtos, arī sabruks.

 2. Tas bija tikai viens no daudziem iemesliem, kādēļ PSRS sabruka. Bet, pati informācija rakstā, ir labi pamatota un ticama. Šis ie viens no retajiem rakstiem, kad avīžniekiem var ticēt un nebaidīdies par lobismu medijos.

 3. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  > šajā pašreizējā MZ SILES “valstī” krampjaini agonējošajos masmēdekļos (t.sk. la-vīzē u.c. taml. necilās w-bedrēs) bezcerīgi truli parazitējošajiem PRETLIKUMĪGU CENZŪRU piekopjošajiem administratīvajiem izpildfunkcionāriem (u.c. taml. nožēlojami juridiski analfabētiskiem “lielākajiem kretīniem”)

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. C.E.N.Z.Ū.R.A ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

 4. Nekas nepareizs rakstā nav. Izņemot virsrakstu “Cita versija par PSRS sabrukumu”. Rakstā par to nav runas – šī ir versija par to, kas izveidojās pēc PSRS sabrukšanas. Žurnālists varētu rakstu vismaz izlasīt un tad likt virsrakstu.

 5. Tajā tālajā gadā Jeļcinpaps jestri labā noskaņojumā uzšāva ar plaukstu meičai pa dupsi nosakot “… nu i hjuj sņej…” un visa veida savienības, vēl lāgā nenodibinājušās, sabruka…

 6. imperijas nedzīvo mūžīgi Atbildēt

  … īpaši tik tumsonīgas, asiņainas un aizvēsturiskas impērijas kā Krievu impērija (vienalga ka tā sauktos).

 7. Galvenais PSRS sabrukuma iemesls bija B. Jeļcina godkārība un milzīgs naids pret Gorbačovu. Novācot Gorbačovu, beidza beidz eksistēt PSRS. Ja Gorbačova vietā būtu Ļeņingradas vietvaldis Romanovs,tad PSRS pastāvētu.Tomēr Romanovam nebija pareizais uzvārds un traucēja viņa meitas skandalozās kāzas, izmantojot no Ermitāžas ņemtos galda piederumus,no kuriem pēc tam daudzi pazuda.Subjektīvie faktoriem reizēm lielāks svars kā objektīviem.

 8. Krievija tāpat no islāma tālu neaizbēgs. Kadirovs ir ietekmīgākais cilvēks valstī.

 9. Jeļcins jautrs. Ir aizdomas par iemesliem?

 10. Šādu rakstu sarakstīt ir nepieciešama vismaz stunda laika. Kāpēc nevar veltīt par 5 minūtēm vairāk un pārlasīt? Tik daudz kļūdu, ka pretīgi lasīt.

Draugiem Facebook Twitter Google+