×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
27. janvāris, 2014
Drukāt

Latvijā selekcionēta jauna kārklu šķirne, kas garšo bitēm (1)

Foto - Dagnija LagzdiņaFoto - Dagnija Lagzdiņa

Latvijā selekcionēta jau otrā ātraudzīgo kārklu šķirne – villainzaru kārkls ‘Visvaldis’, par to liecina publikācija oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”. Ar šo publikāciju selekcionāri piesaka tiesības uz jauno šķirni un tās nosaukumu. Šķirnes pārbaudes, kas ilgst vairākus gadus, gan vēl priekšā.

Kārkls ‘Visvaldis’ ir “puika”, tas ir, vīrišķais augs, kam pavasarī ir ziedošas spurdzes. Tātad biškopjiem no kārklu pūpoliem būs pirmie pavasara putekšņi. “Šo kārklu var labi izmantot kā vēja aizsargjoslu, kā plantācijas ārējo līniju, jo tam ir blīvs cers, kas aiztur vēju, un arī meža zvēri īsti netiek cauri,” pastāstīja mežzinātnes institūta “Silava” selekcionāre Dagnija Lazdiņa. Jaunajam kārklam ir dekoratīvi tumši zaļas krāsas dzinumi, tāpēc kārkls izmantojams arī kā apstādījumu augs.

Jaunā kārklu šķirne ir universāla un izmantojama arī šķeldas iegūšanai, kas “trīs līdz piecu gadu aprites ciklā veido samērā pieklājīgu biomasu”, atzīst D. Lazdiņa. Tiesa, tā kā šis kārkls veido plašāku ceru nekā intensīvās skandināvu kārklu šķirnes, to nebūtu ieteicams stādīt plantācijās, kuras paredzēts novākt ar pašgājējsmalcinātājiem. Taču nozāģējot un tad sašķeldojot ar mobilajiem šķeldotājiem, šis kārkls novācams ļoti labi.

Kā “Latvijas Avīze” jau rakstīja, pirms gada reģistrēšanai Latvijas augu šķirņu katalogā pieteikta arī mežzinātnes institūtā “Silava” selekcionētā kārklu šķirne ‘Monika’. Abas jaunās kārklu šķirnes izveidotas, pateicoties Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumam.

Nākotnē, iespējams, varētu tikt atlasīti arī kādi jauni vītolu kloni – vītols pēc būtības ir tas pats kārkls, tikai krūma vietā veido koku. Kā uzskata pētniece, ar spraudeņiem pavairojamo vītolu būtu lietderīgi stādīt mazos, mitros nogabalos un plantāciju mežos zemes gabaliņos mežmalās, kurus citādi izmantot neatmaksātos.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vai ir kāds epasts, kur varētu uzzināt sīkāk par šo kārklu iegādi un audzēšanu?

Draugiem Facebook Twitter Google+