×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.1°C
Hermīne, Estere
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
15. jūnijs, 2018
Drukāt

Anda Līce: Cieņa pret vājo (4)

Lice_VI

Anda Līce

Līdz Latvijas 13. Saeimas vēlēšanām mūsu pastkastītēm būs ko turēt, jau tagad tajās parādās smaidīgu un daudz sološu deputātu kandidātu sejas. Kaut gan visi atkal ir pilni ar apņemšanos strādāt Latvijas labā, daudzi valsts pilsoņi nezina, kur ņemt ticību šiem solījumiem, jo pamainās jau tikai kučieri, rati ripo pa to pašu iebraukto sliedi, dažās vietās pietur retāk un pa dažiem ceļiem vispār nebrauc.

Ir taču acīmredzami, ka tehnoloģiju straujās attīstības un robotizācijas laikmetā, kad neapturami pieaug bezdarbs un nabadzība visā pasaulē, sociālie sprādzieni, kas savās galējās izpausmēs pārvēršas bruņotās revolūcijās, kļūst neizbēgami. Ir sācies pilnīgi jauns cilvēces attīstības laikmets, kurā ir jāmeklē jauni sociālie modeļi, jo vecie darbojas vairs tikai ar grūtībām. Jaunais sākumā vienmēr šķiet utopija.

Pavisam nesen Kijevā notika daudzos pasaules karstajos punktos pabijušā žurnālista, spilgtas personības un Krievijas pašreizējās politikas pretinieka Savika Šustera grāmatas “Vārda brīvība pret bailēm un pazemojumu” prezentācija. Tas ir neparasts pētījums, kurā ir salīdzināti valsts reģionu, paaudžu un dzimumu triju emociju izpausmes: pazemojums, bailes un cerība. Ir izveidota vienas valsts – Ukrainas – emociju karte. Pētījuma autors uzskata: “Mums ir jāiemācās cienīt vājākos, tad mēs kļūsim stipri.” Pētījumā ir piedalījušies apmēram 5000 cilvēku, un tā rezultāti pamatīgi atšķiras no dažādām socioloģiskām aptaujām. Šāds pētījums nepieciešams arī par Latviju, jo abu valstu problēmas ir tik līdzīgas. Pētījuma autors secina, ka stabila emocionāla situācija valstī iespējama vien tad, ja trīs no četriem iedzīvotājiem dzīvo cerībā par savu nākotni. Mums šajā jautājumā ir tumša bilde, tomēr līdzīgi kā Ukrainā milzīgi daudz cilvēku jūtas pazemoti un dzīvo bailēs par rītdienu. Līdz ar to pieaug ģimeņu nestabilitāte, savstarpējās agresijas līmenis, emigrācija un korupcija ne ar kādiem līdzekļiem nav apturama. Sabiedrība riņķo pa apburtu apli. Šī problēma jau tagad skar daudzas valstis, ir jāmeklē izeja.

Ar ideju par beznosacījuma universālu bāzes ienākumu nodrošināšanu katram, kas valstī dzīvo likumīgi, klajā ir nākuši Šveices zinātnieki. Pēc S. Šustera domām, Ukraina pašreizējos apstākļos varētu atļauties par bāzes ienākumu pieņemt divas minimālās algas. Tas palielinātu pilsoņu drošību, emocionālo saskaņu un stipri samazinātu korupciju. Viņš ir pārliecināts liberālais demokrāts un uzskata, ka demokrātija ir instruments, bet liberālisms – cieņa pret vājo. Šādu attieksmi nevar īstenot no augšas, taču to spēj pilsoniskās organizācijas. Un tieši tāpēc tik svarīga ir vārda brīvība.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.”

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 2. Bezdarba,nabadzības postu un sociālo sprādziena iespējamību valstu valdošā kasta sekmīgi sekmīgi piebremzē un attālina .Palielinās to valstu skaits ,kas legalizē t.s. vieglās narkotikas,organizē un popularizē praidu,trūcīgiem dzīvības vikšanai izsniedz pabalstus . Esmu novērojis,ka Latvijā pie slēgtu skolu ēkām vēl lepni mastā plīvo valsts karogs,ko vajadzētu nolaist pusmastā kā to dara sērās.Daudzi slēgto skolu audzēkņi ar ģimenēm dodas labākas dzīves meklējumos ārpus valsts,tā novēršot sociālā sprādziena iespējamību nākotnē.

 3. ha ha hā! .. kāda neizglītotība! Atbildēt

  Ak tad pazemojums, bailes un cerība ir “triju emociju izpausmes” !!! 🙂 … Vai autorei ir kaut kāda sajēga par to , ka emocijas un instinkti pieder pie atsevišķām kategorijām. Proti, bailes ir instinkts. … Lūk, kas notiek, kad komuniste sāk uzlaikot neoliberālisma jērādiņu :))

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+