Kultūra
Teātris un kino

Jaunajā Pakalniņas filmā “Zirdziņ, hallo!” fiksēta pierobežas dzīve divu gadu garumā 16

Publicitātes attēls

Šajā nedēļā savas konkursa programmas un citas skates izziņojis Lokarno starptautiskais kino festivāls (Šveice, 2.-12. augusts), un kļuvis zināms, ka oficiālajā atlasē startē Lailas Pakalniņas jaunākā, nupat pabeigtā dokumentālā filma “Zirdziņ, hallo!”, informē Nacionālā kino centra speciāliste Kristīne Matīsa.

24 minūtes garā filma “Zirdziņ, hallo!” veidota ar īpatnēju darba metodi – minimāla uzņemšanas grupa (režisore, operators un skaņu režisors) apmēram reizi divos mēnešos divu gadu garumā devās prom no Rīgas, braucot Latvijas un Eiropas Savienības austrumu robežas virzienā, un tur, aiz Krāslavas, kādā septiņus kilometrus garā ceļa posmā filmēja to, kā viss mainās, paliekot tāds pats – vienas un tās pašas kadru kompozīcijas dažādos gadalaikos un diennakts laikos, noskaņās un krāsās.

“Visi trīs filmēšanas grupas dalībnieki uzskatāmi par pilnvērtīgiem autoriem, jo režisores Lailas Pakalniņas filmās ārkārtīgi būtiska nozīme ir gan attēla gan skaņas kvalitātei,” norāda Matīsa.

Operatoram Ivaram Burtniekam, kurš kinoizglītību ieguvis Dublinā (Īrijā) un atgriezies strādāt Latvijā, šī ir praktiski pirmā patstāvīgā filma, savukārt Anrijs Krenbergs ir Latvijā titulētākais un pieredzējušākais skaņu režisors, kurš veidojis skaņu gandrīz visām Lailas Pakalniņas filmām kopš 1994. gada.

Filma finansiāli atbalstīta Nacionālā Kino centra filmu ražošanas konkursā. Latvijā filma “Zirdziņ, hallo!” pirmizrādi piedzīvos rudens sākumā, Rīgas starptautiskā kinofestivāla (Riga IFF) īsfilmu konkursā “Short Riga”, un noteikti būs nākamgad iekļauta arī Nacionālā Kino centra 4. maija Latvijas filmu maratonā, kur Lailas Pakalniņas filmu klātbūtne jau ir stabila tradīcija.

Lokarno kontekstā šī ir jau piektā Lailas Pakalniņas filma, kas iekļauta starptautiskā kinofestivāla programmā – te dažādās skatēs savulaik startējusi viņas pilnmetrāžas spēlfilma “Ķīlnieks” (2006), dokumentālā filma “Par dzimtenīti” (2008) un spēles īsfilmas “Uguns” (2007) un “Akmeņi” (2008).

Lokarno festivāls ir viens no Eiropā vecākajiem, tā pirmais seanss notika 1946. gada 23. augustā un šāgada festivāls ir jau 70. pēc kārtas. Lokarno tiek pasniegtas piecas speciālbalvas kinovēsturē nozīmīgām personībām, taču visvairāk festivāla komanda lepojas ar šajos ilgajos gados izturētu tendenci meklēt un atrast “nākotnes kino” – Lokarno programmās uz starptautiskas skatuves savulaik debitējuši Džims Džārmušs, Atoms Egojans, Milošs Formans, Aleksandrs Sokurovs, Bela Tārs, Abass Kiarostami, Gass van Sants, Fatihs Akins un citi šobrīd ievērojami autorkino režisori.

Lailas Pakalniņas filmas “Zirdziņ, hallo!” pasaules pirmizrāde Lokarno festivāla ietvaros plānota 10. augustā.

LA.lv