×
Mobilā versija
+15.1°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
2. janvāris, 2012
Drukāt

Jaunajām pensijām vairs nebūs piemaksu


Foto - LETAFoto - LETA

Labklājības ministrija apkopojusi šogad paredzētās izmaiņas, kas skar sociālo jomu, tostarp pensiju sistēmu. Ar būtiskākajām no tām iepazīstinām arī mūsu lasītājus.


 

No 2012. gada 1. janvāra:

Pagarināta priekšlaicīgā pensionēšanās iespēja līdz 2013. gada 31. decembrim, t. i., cilvēki var divus gadus agrāk pieprasīt vecuma pensiju (no 60 gadiem), ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem.

Pagarināts atvieglojuma piemērošanas termiņš līdz 2013. gada 31. decembrim attiecībā uz pensijas sākuma kapitāla aprēķināšanu, kas noteic, ka cilvēkiem, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem, bet kuru ienākumi ir bijuši zemāki nekā vidēji valstī pensijas sākuma kapitāla aprēķināšanai nozīmīgajos gados (1996.–1999.), tiek izmantota nevis individuālā apdrošināšanas iemaksu alga, bet gan šajā periodā vidējā alga valstī.

Sākot ar 2012. gada 1. janvāri, nepiešķir piemaksas par apdrošināšanas stāžu līdz 1996. gadam, taču tiek saglabātas jau piešķirtās piemaksas esošajā apmērā.

 

Līdz 2013. gada 31. decembrim pagarināta iespēja no agrāka vecuma (kas pakāpeniski no katra gada 1. jūlija tiek paaugstināts par pusgadu, līdz tiks sasniegts vispārējais pensionēšanās vecums) pieprasīt vecuma pensiju par darbu sevišķi smagos un sevišķi kaitīgos, kā arī smagos un kaitīgos darba apstākļos.

 

Vienlaikus izslēgta iespēja pieprasīt vecuma pensiju pēc atvieglotiem noteikumiem vēl piecus gadus agrāk.

Valsts pensijas saņēmēja nāves gadījumā noteiktas tiesības uz vienreizējo pabalstu mirušā laulātā divu pensiju apmērā arī pārdzīvojušajam laulātajam, kurš ir izdienas pensijas, kas piešķirta saskaņā ar speciālajiem izdienas pensiju likumiem, saņēmējs.

Cilvēkiem, kuriem izdienas pensija piešķirta saskaņā ar nolikumu “Par iekšlietu iestāžu ierindas un komandējošā sastāva darbinieku pensijām (darba devēju pensijām)”, sasniedzot pensionēšanās vecumu, izdienas pensijas vietā tiks piešķirta vecuma pensija, kā tas jau normatīvajos aktos ir noteikts attiecībā uz izdienas pensijām, kas piešķirtas saskaņā ar nolikumu “Par izdienas pensijām” un speciālajiem izdienas pensiju likumiem.

Maksātnespējas procesa administratoram maksātnespējas procesa laikā būs tiesības iesniegt un precizēt darba devēja ziņojumus par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Šogad obligātās sociālās iemaksas strādājošajiem no darba ienākumiem būs jāveic 35,09% apmērā, no kuriem 24,09% veiks darba devējs, bet 11% – darba ņēmējs.

Mainās sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes personām, kuras nav pakļautas visiem sociālās apdrošināšanas veidiem (pašnodarbinātajiem, strādājošiem pensionāriem un invalīdiem u. c.).

 

pemnsijtabs

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+