Uncategorized

Jaunās cenas jāskata ar lupu 0

Foto – Timurs Subhankulovs un Ilze Pētersone

Kamēr Stasijas kundze vājās redzēs dēļ ar lupu veikala plauktos lūko jaunās cenas un nosmej, ka arī ar to nekādi nevarot saskatīt starpību, tirdzniecības zālē darbinieki vienu pēc otras steidz nomainīt preču cenu zīmes.

 

Gan Stasija, gan vairākums citu 1. jūlija rītā uzrunāto pircēju pie “Rimi”, “Maxima” un “Iki” veikaliem bez šaubīšanās saka, ka PVN samazinājumu par vienu procentu viņu maciņš nejutīs. Pie cūkas kakla karbonādes gabala vecās cenas Ls 3,69 vietā tagad – Ls 3,66. Ieguvums – trīs santīmi, ja pircēja pārtikas grozs ņem pretī šādu pirkumu. Santīmu nekrāsi, pie lata netiksi – vēsta paruna un arī valdības lēmums samazināt PVN pamatlikmi par 1% no 1. jūlija.

 

Uzņēmēju godaprāts un pircēju vērīgums

Absolūtais vairākums (83%) ekonomiski aktīvo Latvijas iedzīvotāju tomēr netic, ka tirgotāji un pakalpojumu sniedzēji no 1. jūlija samazinās cenas par 1%, liecina pētījumu aģentūras TNS sadarbībā ar telekompānijas LNT raidījumu “900 sekundes” veiktais pētījums. Tikai 13% aptaujāto, šķiet, noticējuši gan pārtikas, gan degvielas tirgotāju pārstāvju maijā parakstītajam sadarbības memorandam ar valdību, kas pauž atbalstu iecerei samazināt PVN. Pārtikas tirgotāju asociācija apņēmās nodrošināt, ka “tās biedri cenu noteikšanā balstīsies uz jauno, samazināto pievienotās vērtības nodokļa pamatlikmi”, savukārt Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas un Degvielas tirgotāju un ražotāju savienības solījums bija izteikts “informēt un aicināt” formā.

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Valdis Turlais apliecina, ka veikalu tīkli “Rimi”, “Maxima” un “Iki” cenas no 1. jūlija samazinās, savu apņemšanos publiski paudis arī “Elvi”.

Uzticies, bet pārbaudi – vēl viens prātīgs atzinums, kas šoreiz paliek pircēju ziņā. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) nav plānojis veikt monitoringu vai pārbaudi par pazeminātā PVN ieviešanu, stāsta Sanita Gertmane, Patērētāju tiesību aizsardzības centra Patērētāju informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja.

 

“Tāds uzdevums nav dots nevienai institūcijai, un arī resursi neatļauj veikt šādu monitoringu,” skaidro S. Gertmane un aicina pircējiem pašiem būt vērīgiem. “Patērētājiem ir jāskatās, vai PVN likme tirdzniecības vietās ir kļuvusi zemāka, un jāsalīdzina cenas. Viņiem ir izvēle, kur un ko iegādāties.

 

Valdība, samazinot šo likmi, ir paļāvusies uz uzņēmēju godaprātu un ir noslēgusi memorandu ar lielākajiem uzņēmumiem, kuri solījušies pazemināt cenas. Ceru, ka viņi būs pietiekami godprātīgi un cenu pazeminājums notiks. Varbūt, tas gan ir pieņēmums, paši uzņēmēji informēs gan patērētājus, gan mūs, kādus pazeminājumus viņi ir veikuši,” spriež PTAC pārstāve.

 

Kura cena īstā?


Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

“Es veikalā nemaz nevarēju saprast, kurām precēm ir pazemināta cena, kurām – nav. Redzu, krējumam nemaz nav pazemināta cena, arī maizei,” stāsta pircēja Anda pēc pirkuma veikšanas. Tikai pie kases pārdevēja paskaidrojusi, ka daudzām precēm cenu zīmes vēl nav nomainītas.

“Tūkstošiem un desmitiem tūkstošu cenu zīmju nomaiņas process ir ļoti darbietilpīgs, tāpēc tas ilgs vairākas dienas, bet atsevišķos veikalos var turpināties līdz pat divām nedēļām. Taču pircēji bez aizkavēšanās varēs iegādāties preces par jaunajām, zemākajām cenām, jo kases aparātu pārprogrammēšana līdz 1. jūlijam tiks pabeigta un, norēķinoties par pirkumiem, kases čekā būs redzama jau jaunā cena,” skaidro “Maxima Latvija” preses sekretārs Ivars Andiņš, līdzīgi izsakās arī citu lielāko tirdzniecības tīklu pārstāvji.

A. Deglava ielas “Rimi” un Mūkusalas ielas “Maxima” veikalos darbinieki lielākajai daļai preču cenu zīmes jau nomainījuši, bet, piemēram, Mūkusalas ielas veikala “Iki” pārdevējs skaidro, ka pirmo cenu nomaiņa sākšoties tikai vakarpusē.

Veco un jauno cenu juceklī pircējs pie kases, saņemot pirkuma čeku, varētu būt arī patīkami pārsteigts, sak, daži santīmi mazāk – patīkami.

 

Precēm zem lata – viss pa vecam

Vilšanās sagaida tos pircējus, kas pēc 1. jūlija cer uz cenas samazinājumu visām precēm. Daļa veikalu, t. sk. “Rimi”, “Maxima” un “Iki”, apliecina, ka samazinās cenu precēm, kuru vērtība pārsniedz vienu latu. Tas attiecināms uz 70% sortimenta – vairāk nekā 25 tūkstošiem dažādu preču katrā veikalā.

 

Aleksandrs jūtas sarūgtināts, jo viņa ikdienas pirkumos visvairāk ir pārtikas produktu, kas maksā mazāk par vienu latu. “Maize, piens, biezpiens, kartupeļi – visi maksā lētāk par vienu latu. Tad jau Latvijas nabagiem – atkal nekā!” nosaka vīrs un vēl smejot piebilst: “Pat aliņš nav lētāks!”

 

Aleksandram piekrīt Kārkliņu ģimene, jo arī viņi pārtikas veikalos lielākoties iegādājas par latu lētākus produktus – pienu, maizi, miltus, putraimus, Latvijā audzētos dārzeņus u. c. “No dārgā gala pērkam tikai gaļu un labu eļļu. Lašiem, zušiem un citām delikatesēm nesanāk. Ieguvēji būs turīgi ļaudis, kas pērk dārgas mantas,” skumji nosaka mamma Indra.

Ieguvēji būs arī veikali, kas jauno PVN likmi nepiemēros par vienu latu lētākām precēm – summas starpība, kas rodas šo preču kopapjomā, paliks tirgotāju kabatā. I. Andiņš to skaidro kā “lietu sākotnējo kārtību”: “Precēm, kas zem lata, arī tad, kad pāris gadu iepriekš notika PVN paaugstināšana, cenas necēlām, tāpēc tikai loģiski, ka tagad lietas atgriežas to sākotnējā kārtībā. Lai gan no PVN viedokļa Latvijā sākotnējā kārtība būtu 18%, bet tas jau ir cits stāsts.”

Ne visi Latvijas veikali sekos lielo tirdzniecības tīklu paraugam, veicot pārrēķinu lielākajam preču apjomam. Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA), kuras sastāvā darbojas 800 objektu, paziņojusi, ka daļa tirgotāju būtiski samazinās cenas atsevišķām preču grupām. “Ir veikali, kas samazinās cenu, piemēram, kafijai un tējai. Vēl cita daļa veikalu dos kopējo atlaidi precēm, kas atbilst PVN samazinājumam. Daudzi vēlas samazinājumu veikt pakāpeniski,” skaidro LTA prezidents Henriks Danusēvičs.

 

Valdības rūpes – inflācijas mazināšana

Iedzīvotāji lielu interesi par jauno PVN likmi pagaidām neizrāda, jo daudzi secinājuši, ka ikdienas izdevumus tā nesamazinās. Vismaz tā atzīst 81% ekonomiski aktīvo Latvijas iedzīvotāju jau pieminētajā pētījumā.

Toties PVN jaunums izraisījis nesaskaņas tirgotāju vidū. Uzņēmums “Rimi Latvia” 29. jūnijā pat pavēstīja par izstāšanos no Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA), jo, kā norāda “Rimi Latvia” valdes priekšsēdētājs Valdis Turlais, tam nav pieņemami LTA paziņojumi par it kā gaidāmo cenu pieaugumu pēc PVN likmes samazināšanas. “”Rimi”, parakstot sadarbības memorandu ar Ministru prezidentu Valdi Dombrovski, apņēmās samazināt produktu cenas veikalu plauktos atbilstoši PVN likmes samazinājumam. Esam rūpīgi gatavojušies, lai tas varētu notikt, un esam neizpratnē, kādēļ LTA nolēmusi diskreditēt šo pozitīvo signālu Latvijas ekonomikai,” skaidro V. Turlais.

 

LTA prezidents H. Danusēvičs skaidro, ka aizstāv tirgotājus, kam pāreja uz jauno PVN likmi izmaksās gandrīz deviņus miljonus latu. Viņš uzsver, ka pareizākais risinājums bija noteikt samazināto PVN pārtikai, no kā iegūtu gan iedzīvotāji, gan uzņēmēji.

 

“Tas ir arī lielo tirgotāju viedoklis, es nesaukšu vārdā, kuru, bet arī viņi ir tādās pašās domās par samazināto PVN pārtikai. Esam runājuši ar deputātiem, kuri arī piekrīt, ka pazeminātā 12% PVN piemērošana pārtikai dotu jūtamu efektu, kā arī būtu citi plusi – tas sekmētu vietējo ražotāju konkurētspēju, dotu atspaidu mazturīgajiem, jo būtu jūtama cenu starpība.”

Latvija ir viena no retajām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kas nav izmantojusi iespēju piemērot pazemināto PVN likmi pārtikai. Tā vietā valdība samazinājusi PVN visām precēm, lai vairotu konkurētspēju un mazinātu inflāciju.

 

Preču cenu salīdzinājums lielākajās tirdzniecības ķēdēs


RIMI

MAXIMA

IKI


30.06. 1.07. 29.05. 1.07. 29.05.,30.06. 1.07.
Cūkas kakla karbonāde, 1 kg 3,69 3,66 3,35 3,32 3,49 nav pārdošanā
Vistas fileja, 1 kg 3,79 3,76 3,76 3,72 3,75 3,75
Olas, 10 gab. 1,52 1,50 1,09 1,5 1,52 1,57
Saulespuķu eļļa “Brolio”, 1 l 1,75 1,73 1,75 1,73
Tualetes papīrs “Zewa” (8 ruļļi) 2,45 2,43 2,49 2,45 2,45 2,43
Veļas pulveris “Tide”, 2 kg 4,09 4,05Velas pulveris “Bonux”, 2 kg

3,25 3,22 3,25 3,25
Rīgas šampanietis “Oriģinālais” 2,95 2,93 2,89 2,86 2,89 2,69
Zefīrs “Maigums”, 280 g 2,50 2,48 2,28 2,26 2,39 2,39
Šķīstošā kafija “Jacobs”, 100 g 4,49 4,45 4,49 4,45 4,49 4,45
Kafija “Merrild”, 250 g 2,85 2,83 2,85 2,82 2,85 2,29
“Whiskas” kaķu barība, 1 kg 2,35 2,32 2,49 2,47 2,49 2,57
Suņu barība “Chappy”, 3 kg 3,19 3,16 3,35 3,32 3,39 3,35

RIMI (A. Deglava iela 161), MAXIMA (Mūkusalas iela 73), IKI (Mūkusalas iela 95)

 

LA.lv