×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.0°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
9. marts, 2017
Drukāt

Jaunas idejas, kā palīdzēt iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem: skars pensijas, bērnus, trūcīgos (41)

Foto LETAFoto LETA

Labklājības ministrija (LM) sagatavojusi priekšlikumus politikas pasākumu īstenošanai minimālo ienākumu palielināšanai nabadzības visbiežāk skartajām iedzīvotāju grupām. Plāns paredz sniegt lielāku valsts atbalstu pensijas vecuma personām ar lielu darba stāžu, palielināt ģimenes valsts pabalstu ģimenēm ar vairākiem bērniem, kā arī citus atbalsta pasākumus.

Plāns par minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveidošanu ceturtdien, 9. martā, izsludināts valsts sekretāru sanāksmē atzinumu sniegšanai. Tas vēl jāapstiprina valdībā, dodot uzdevumu Labklājības ministrijai sagatavot attiecīgo normatīvos aktus.

“Latvijā jau vairāk nekā desmit gadus saglabājas relatīvi augsts nabadzības riskam pakļauto iedzīvotāju skaits un izteikta ienākumu nevienlīdzība. No vienas puses, skaitļi rāda, ka iedzīvotāju kopējie ienākumi aug, tomēr tajā pašā laikā cilvēki ar zemākajiem ienākumiem situācijas uzlabošanos ikdienā neizjūt. Situācijai ir jāmainās. Tāpēc ar šo dokumentu uzsākam plašākas diskusijas par tiesību aktos noteiktajiem ienākumu apmēriem un atbalstu, lai nepieciešamības brīdī aizsargātu sabiedrības daļu ar zemākajiem ienākumiem,” uzsvēris labklājības ministrs Jānis Reirs.

Minimālo ienākumu atbalsta plānā paredzētie pasākumi ļaus pakāpeniski sniegt lielāku un mērķētu atbalstu dažādām iedzīvotāju grupām – ģimenēm ar bērniem, pensijas vecuma iedzīvotājiem, kā arī trūcīgajām personām. Plānots noteikt augstākus trūcīgās personas ienākuma un garantētā minimālā ienākuma līmeņus, kas ir izriet no vidējiem valstī un ir samērīgi pret kopējiem mājsaimniecību rīcībā esošajiem ienākumiem.

2018. gadā paredzēta pensiju indeksācijas pārskatīšana personām ar lielu stāžu un ģimenes valsts pabalstu par trešo bērnu 50,07 eiro apmērā. No 2019. gada paredzēts trūcīgas personas ienākumu līmeni noteikt 188 eiro apmērā līdzšinējo 128.06 eiro vietā. Savukārt garantēto minimālo ienākumu līmeni noteikt kā pusi no trūcīgas personas līmeņa 94 eiro apmērā līdzšinējo 49.80 eiro vietā. 2019. gadā paredzēts palielināt minimālo vecuma pensiju personām ar lielu darba stāžu līdz 94 eiro.

Sākot ar 2020. gadu, rosināts noteikt vienotu dzīvokļa pabalsta tvērumu visā valstī un noteikt vienotu maznodrošinātās personas ienākumu līmeni, lai iedzīvotājiem ar līdzīgiem ienākumiem sniegtu vienādas iespējas saņemt atbalstu.

Plānu atbilstoši Valdības rīcības plāna uzdevumiem par mērķtiecīgu „trešā bērna” politiku, minimālo ienākumu atbalstu un valsts vecuma pensiju indeksāciju izstrādāja Labklājības ministrijā izveidota darba grupa, kas veica sociālās palīdzības, valsts sociālo pabalstu, minimālās pensijas un bezdarbnieka pabalsta esošās situācijas regulējuma analīzi, izvērtējot to efektivitāti un lietderību nabadzības un ienākumu nevienlīdzības kontekstā. Tika noteikta arī sociālās palīdzības, valsts sociālo pabalstu, minimālās pensijas un bezdarbnieka pabalsta sasaiste ar minimālā ienākuma līmeni, aprēķināts pasākumu izpildei nepieciešamo finansējums, izdalot to pēc finanšu avota (valsts budžets, speciālais budžets, pašvaldības budžets).

Minimālo ienākumu atbalsta sistēmas piedāvājuma izstrādē piedalījās nozaru ministriju pārstāvji, Latvijas Pašvaldību savienība un Latvijas lielo pilsētu asociācijas eksperti, sociālie partneri no Latvijas Darba devēju konfederācijas un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības, diskusijās piedalījās arī nevalstiskās organizācijas.

Pievienot komentāru

Komentāri (41)

 1. šausmas Latvija ar lielu stažu un….94 eiro pensija! Igaunija minimala pensija ir 170 eiro ar minimalo stažu!
  Vai vērts maksat nodokli vai vispār strādāt ?
  Paldies, ka atverat aci tautai !
  Brauksim visi prom !

 2. Tas ir tik tālā nākotnē–bet cilvēki grib ēst jau šobrīd !
  Daudzi nemaz nesagaidīs to 2018 vai 2019 gadu !
  Pareizi dara , ka pamet šo valsti !

 3. Pagaidām Labklājības ministrija varētu vismaz izdiskutēt jautājumu par VDEĀVK telefonu pieejamību invalīdiem tikai par paaugstinātu maksu!

 4. Paldies,sapratu! Atbildēt

  Diskutēsim,plānosim,pārskatīsim,sagatavosim,pilnveidosim un pakāpeniski sniegsim!

 5. Par labklājības ministrijas uzturēšanas naudu varētu katram trūcīgajam atrast darbu un istabu dzīvošanai.

 6. Kāpēc sākot ar 2018.gadu vai 2020.gadu? Lai iet ar 2025. vai pat 2030.gadu, tad visi veči un nabagi būs izmiruši… Galvenais jau ir pasolīt! Pretīgi lasīt.

 7. viss acu aizmaaleesanai

 8. beidziet vienu reizi muldēt ,gads tiko sācies ,,un sola pēc gada kautko neviens jums netic stulbeņi samazinat jusu t’ukstošus ,,,, sociala nauda aiziet veselibai un ceļu uzturešanai ,,nevajag mānit cilvekus ,,,vēlēt neiesim ,,ejiet lasit ogas ,,,vecos pensionarus no saimas ārā ,,vai tad vēl maz tie tūkstoši lai citi ari dabu jus stulbeņu bars ,,,,

 9. Lai nu tā būtu,tautieši!!!?

 10. “2019. gadā paredzēts palielināt minimālo vecuma pensiju personām ar lielu darba stāžu līdz 94 eiro.”
  Tur kâds cipars priekšā tam 94 ir pazudis!!! Vai arī tur kāds ir “sapīpējies” šo visu izdomājot….

 11. Neeeeeeeeeeeeeee Atbildēt

  Lai ko ariivaldiba nepiedavatu, tie ir klaji meli, lai sev nodrosinatu vietu velesanaas pie siles.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 12. Nekādas konkrētības Atbildēt

  Vieni miglaini solījumi! Tā teikt,kā var nesolīt!

 13. Balstīsim maznodrošinātos-nepietiks vēl Veselības,Satiksmes un Izglītības un zinātnes ministriju ierēdņu prēmijām un algu paaugstināšanai!

 14. Kā var nesolīt!Tuvojas taču vēlēšanas.Tad parēķiniet,kā jau izmainījušās un līdz tam izmainīsies cenas visam,ja katru gadu inflācija ir paredzēta vismaz 3% apmērā…

 15. Tas vēl jāapstiprina valdībā? Valdības ārkārtas sēdēs ar sociālo partneru piedalīšanos tika,piemēram,apstiprināta (2008.gadā) gan valdības samazināšana tuvākajā nākotnē,līdz 11 ministrijām,tās apvienojot,gan (2009.gadā) pilnīga pāreja uz progresīvo ienākuma nodokli no 2010.gada!

 16. ratā visus ejam mežā nav ko gausties

 17. Es visu laikun gribu uzzināt, kas tie par nacionālajiem varoņiem ir MAZNODROŠINĀTIE ! Ko viņi tādu valsts labā vai vismaz savas ģimenes labā tādu ir sasnieguši, ka viņiem ir jādod visādi pabalsti, jānodrošina ar to un šito, jāatņem citiem un jāatdod tiem ! Kā viņi, tādi čakli, strādīgi, izglītoti, bez kaitīgiem ieraduiem nonākuši tādā priviļigētā stāvoklī ? Es arī gribu lai man dod, lai mani nodrošina, lai par mani raksta avīzēs ! Lai citi vienmēr ir vainīgi, ka es esmu tāds !
  Un gribētu paskatīties acīs šiem maznodrošināto aizstāvjiem ( protams, uz citu rēķina ! ) acīs un šo to viņiem pajautāt !

  • “Es arī gribu …”
   Tad tev vnk. jāsāk izdzīvot ar kādiem 200 EUR mēnesī un “kas lūgs, tam arī tiks dots” vai apm. tā.

  • Un kādus gan dižos pabalstus piešķir maznodrošinātajiem? Kad man nomira vīrs,paliku viena ar 4 bērniem, vienīgie pabalsti skaitījās bērniem brīvpusdienas un vēl zāles apmaksāja, ja bija nepieciešams ,līdz zināmai summai gadā, laikam 100 eiro. Tev šķiet uz to var baigi iedzīvoties? Un jā, es kopš 18 gadu vecuma strādāju, izņemot vienīgi bērnu kopšanas laiku…

   • Diemžēl tādas kā Tu arī nekādus dižos pabalstus nesaņem! Toties tiek tiem profesionālajiem “maznodrošinātajiem” kuri kau trešajā paaudzē nestrādā. Pavisam nesen te bija raksts: tad kāpēc man vajadzētu strādāt!

    • Nu es nezinu cik tālu jādegradējas,lai dzīvotu no tiem pabalstiem.. Tak tur tās summas vng ir niecīgas. Vai tādiem tiešām neko vairāk nevajag? Nez, man gribās bērnus kkur aizvest ekskursijās, tāpēc ir mašīna.. Tāpat bērniem gribas kādu kārumu vai mantu jaunu.. nu grūti jau brīžiem savilkt tos galus, bet dzīvojam un vairs neprasu neko,man tas likās tik pazemojoši, ka jāatskaitās par katru kapeiku.

  • maznodrošinātie ? Tas vēl ir ,sū…..s salīdzinājumā ar ,,TRŪCĪGAIS ” trūcīgie nemaksā par daudz ko .
   Par slimnīcu u.c pakalpojumiem
   bet visumā man patīk teikums rakstā :..“Latvijā jau vairāk nekā desmit gadus saglabājas relatīvi augsts nabadzības riskam pakļauto iedzīvotāju skaits un izteikta ienākumu nevienlīdzība. No vienas puses, skaitļi rāda, ka iedzīvotāju …….
   Kaut kas līdzīgs bija pirms 25. gadiem kad tika atgūta Neatkarība . Toreiz ,gan solīja ,pensionāri ,,,,
   pacietieties , dažus gadiņus u.t.t. Un te ,lūk , kaut kādi 10. gadiņi …….

  • maznodrošinātie ? te nesen nettā vienu kazu no Jelgavas iefilmēja kas pat lepna ka jau 15 gadus nestrādā un nedomā to darīt toties bērns iet Socu apmaksātā b/dārzā,elektrību apmaksā valsts,dzīvokli tāpat + vēl nauda kā maznodrošinātai ģimenei un .. strādāt ja tāda moļene ?

  • Redzi,pie tiem nacionālajiem varoņiem pieder lielākā daļa mākslinieku un komponistu,kas visus,,padomju,,laikus ir sūri grūti strādājuši lai celtu Latvijas slavu visā pasaulē,lai celtu tautas kultūras līmeni.Tagad , pateicoties mūsu valdībai,mēs esam trūcīgo statusā,jo tagad tiek novērtēta tikai NAUDA.Cik zinu,tad talantīgajam komponistam Mārtiņam Braunam pensija arī ir knapi pari 100 Eu.Liels paldies par to valdībai.

 18. Ja darba devējs nevar nodrošināt pat minimālo algu par 20 darba dienām un 12-14 stundu darba dienām, tu ietu un strādātu? Apceļ jau ar kā mazos nazīšus…

 19. Paredzēsim, izstrādāsim, noteiksim, uzsāksim, palīdzēsim, ….. Viena valsts ar šādiem lozungiem sabruka. Ka tik šitai ar nebūs jāiet pa skuju taku.

 20. tuvojas pārvēlēšanas 2018 .g un nu jau jāsāk atkal kaut ko solīt , lai taču cilvēki atkal noticētu , bet sola tikai 2019 gadā vai 2020 gadā visu kaut ko – un cilvēki atkal noticēs, cerēs un gaidīs un pa šiem gadiņiem naudiņa aizplūdīs tālēs zilajās – nu nekas nav mainījies un nekas nemainīsies , ja kāds varētu saskaitīt cik tās naudiņas aizplūdušas tas skaitlis būtu nenormāli liels – miljardi un čiks vien ir bijis un galvenais neviens neparko nav atbildīgs- ku -kū

 21. Nav jau kur to naudu valstij ņemt,jo Latvijā jau neko tā pa lielam neražo,tātad arī nauda nav!Vienīgais varētu tos miljonārus apgraizīt,a to tā savairojušies uz nabaga strādnieku rēķina!

 22. “Jaunas idejas, kā palīdzēt iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem: skars pensijas, bērnus, trūcīgos”: protams… jo naudu valstī vairs nav kur ņemt kā tik no šī slāņa, turīgie šai valstī ir svētās govs statusā- neaizskaramie,tiem vienmēr par maz un pa īsu… viņus nu nekādi nedrīkst apdalīt, neizdzīvos nabadziņi… (eh) 🙂

  • Neizlasījāt rakstu, jeb neko nesapratāt? Komentārs galīgi nevietā.

   • teikšu godīgi, nelasīju, jo cerēju ka virsrakstā ir galvenā domā, bet izrādās žurnālistiem patīk radīt sensācijas ar piesaistošiem virsrakstiem , bet ne pēc būtības rakstīt…
    Ja ir pretēji tam kā sapratu, tad tas ir CERĪGI un LABI…, ja tik REALIZĒSIES un nepaliks kā skaista iecere kā ar šo to jasu bijis…

 23. kad saks domat par invalidiem jo viņiem maksa no76-130eur noperc zales samaksa par elektribu un tt EST NEPALIEK TIKAI AUG PARADI drņķi viņi ir slimie civeki viņi neko nevar PAR VIŅIEM NEKO NERUNA KUR PALIKA INVALIDU BIEDRIBA LABI SAŅEM NAUDIŅU UN KLUSE vai valdibai nav bail ka reiz pa visiem reizem tauta sacelsies tad neglabs pat krievs vai tramps

  • viņi jau arī domā par šo slāni kā ātrāk šos piebeigt… izsūkt pēdējo… Vai tad parazīts domā par to uz kā rēķina parazitē???

 24. Jāmeklē ceļš,kā izķidāt trūcīgo personu statusa ieguvējus. Citādi cilvēkiem ar mūža darbu pensija smieklīga,bet tiem.kuri gandrīz visu mūžu nav strādājuši,jo nav gribējies to darīt,turpina ērti iekārtoties uz strādājošo rēķina. Tas nu galīgi garām un tādu augoņu veselā miesā ir simtiem.

  • Pilnīgi piekrītu! Jo vairāk tāpēc, ka esot jūtams strādājošo trūkums. Lai nebūtu jāieved strādnieki no ārzemēm, mūsu pašu slaistiem 2 x piedāvāt darbu, bet ja atsakās- statusu nost!

   • darbs ir viena lieta, bet ja darba devējs spekulē ar zemo atalgojumu vai vispār muhļī, tad nevajag gan novelt uz to ka cilvēks nevēlas vergot, pieraduši pie mums tā bagāti tapt… ka tas smagi beigās neatlec tiem “pārgudrajiem”… kā tas šur tur eiropā notiek, kad ar citu vietu domā…

   • Ja darba devējs par 12-14 stundu darbu nevar pat minimālo nodrošināt par 20darba dienām, tu ietu un strādātu? Apceļ jau ar tos strādniekus par muļķiem,pašī tik ne!!!

   • Ja darba devējs nevar nodrošināt pat minimālo algu par 20 darba dienām un 12-14 stundu darba dienu, tu ietu un strādātu?

    • Diemžēl nākas strādāt par pusi minimālās algas uz pusslodzi, un jāpiestrāda citā darba vietā ar 0.25 slodzi jo lielāku slodzi neviens nepiedāvā, no kuras ietur nodokli no npirmā eiro un jāpriecājas par to pašu jo laukos darba vietu nav.

  • Kļūdījāties tajā,ka GANDRĪZ nemaz nav strādājusi 1.paaudze no trūcīgās gimenes,jo otā un trešā paaudze nav strādājusi vispār!

Draugiem Facebook Twitter Google+