Foto – LETA

Jaunas iespējas Latvijas pacientiem 1

Šodien, 25. oktobrī,  visā Eiropas Savienībā, arī Latvijā stājas spēkā direktīva par pacienta tiesību piemērošanu pārrobežu veselības aprūpē. Tas nozīmē, ka ikviens Latvijas iedzīvotājs, kas saņems medicīnas pakalpojumus vai iegādāsies zāles (arī kompensējamās) kādā citā ES valstī, atgriezies dzimtenē, varēs saņemt atpakaļ to daļu, ko Latvijā valsts kompensē.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktora vietniece Biruta Kleina skaidro, ka pacientam par medicīnas pakalpojumiem ārzemēs vispirms būs jāsamaksā pilna maksa. Izdevumus atlīdzinās tikai tādā gadījumā, ja saņemtais pakalpojums Latvijā iekļauts valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu grozā, turklāt tikai tādā apjomā, kā tie novērtēti Latvijā. Piemēram, ja operācija citā ES valstī maksā 300, bet Latvijā – 100 eiro, atgriežoties mājās, varēs atgūt 100 eiro, ja visi ārzemēs izsniegtie čeki un citi maksājuma dokumenti būs iesniegti Nacionālajā veselības dienestā (NVD). Lai saņemtu medicīnas pakalpojumus citā ES valstī, pacientam tāpat kā Latvijā nepieciešams ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījums, jābūt veiktiem izmeklējumiem un noteiktai diagnozei.

Ar šodienu sāksies arī recepšu savstarpēja atzīšana visās ES valstīs, turklāt tā attieksies arī uz valsts kompensējamiem medikamentiem. Ar Latvijas ārsta izrakstīto recepti sev nepieciešamās zāles pacients par pilnu maksu varēs iegādāties ikvienā ES aptiekā, bet, iegādājoties kompensējamo zāļu sarakstā (KZS) iekļautos medikamentus, atgūt zāļu iegādei iztērētos līdzekļus, bet tikai tādā apjomā, kādā tās tiek kompensētas Latvijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

No 25. oktobra NVD sāk darboties arī Ārstniecības riska fonds, kurā pacienti varēs vērsties, lai pieprasītu atlīdzību par dzīvībai vai veselībai nodarīto kaitējumu, kā arī par izdevumiem, kas radušies saistībā ar tā novēršanu (operācija, medikamenti, rehabilitācija u. c.).

Plašāk par Ārstniecības riska fondu lasiet “LA” šīs dienas numura 9. lpp.

Uzziņa


Vairāk informācijas par pārrobežu direktīvu un Ārstniecības riska fonda darbību var iegūt NVD interneta mājas lapā un pa bezmaksas informatīvo tālruni 80001234.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.