×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.3°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
6. decembris, 2016
Drukāt

Jaunās monētas dēļ pie Latvijas Bankas rīts sākas ar rindām (3)

Publicitātes foto.Publicitātes foto.

Latvijas Bankas kasēs šorīt veidojās jaunās piecu eiro sudraba kolekcijas monētas “Ziemassvētku kaujas” pircēju rindas.

Jau tradicionāli, Latvijas Bankai laižot klajā jaunu kolekcijas monētu, tā rosina lielu cilvēku interesi. Šorīt Latvijas Bankas kasēs veidojās pāris simtu cilvēku rindas. Pirmie interesenti kasēs tika ielaisti plkst.7, bet monētu tirdzniecība tika sākta plkst.8.30, aģentūru BNS informēja Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns.

Latvijas Bankā prognozē, ka tuvāko stundu laikā rindas beigsies un monētu “Ziemassvētku kaujas” varēs iegādāties bez ilgas gaidīšanas.

Lai iespēja iegādāties monētu būtu pēc iespējas plašākam cilvēku lokam, noteikts trīs monētu limits iegādei kasēs vienam pircējam.

Centrālā banka prognozē, ka monētu pietiks visiem interesentiem. Monētas “Ziemassvētku kaujas” maksimālā tirāža ir 5000 eksemplāru.

Kā ziņots, kolekcijas monēta “Ziemassvētku kaujas” veltīta Ziemassvētku kauju varoņiem – latviešu strēlniekiem.

Vienas monētas cena Latvijas Bankas kasēs ir 53 eiro.

Monēta ir sešstūraina. Tās aversā fonā attēlota latviešu strēlnieku grupa, kreisajā pusē – latviešu strēlnieku bataljonu kareivja krūšu nozīmē attēlotās saules stilizēts atveids ar sarkanas krāsas klātu centru, astoņiem lauztiem stariem un slīpi vietotu zobenu. Labajā pusē ir gadskaitlis 2016, zem tā uzraksts Latvija, bet monētas lejasdaļā ir uzraksts “5 euro”. Savukārt monētas reversā kreisajā pusē atainota sniegpārsliņa, labajā pusē – lodes trāpījuma atveids, bet monētas lejasdaļā ir uzraksts “Ziemassvētku kaujas”.

Šīs monētas dizaina izstrāde tika uzticēta māksliniekam Kristapam Ģelzim. Plastiskā veidojuma autore ir Ligita Franckeviča.

Monēta kalta Lietuvas kaltuvē UAB “Lietuvos Monetø Kalykla”.

Pirmā pasaules kara Ziemassvētku kaujas norisinājās no 1916.gada 23.decembra līdz 29.decembrim jeb no 1917.gada 5.janvāra līdz 11.janvārim pēc jaunā kalendāra. Krievu armijas plānos šīs operācijas mērķis bija pārraut vācu pozīcijas, lai tālāk uzbruktu gar abiem Lielupes krastiem Jelgavas virzienā. Šajā kaujas operācijā pirmo reizi izmantoja jaunu taktiku – negaidītu nakts uzbrukumu bez artilērijas sagatavošanas uguns. Galvenās uzbrukuma triecienvienības bija divas latviešu strēlnieku brigādes, kas Ziemassvētku kauju laikā tika apvienotas Latviešu strēlnieku divīzijā.

Ziemassvētku kaujas bija lielākā krievu armijas militārā operācija Rīgas frontē Pirmā pasaules kara laikā. Latviešu strēlnieku vienības kaujās cieta ļoti lielus zaudējumus. Apmēram 5000 latviešu strēlnieku Ziemassvētku kaujās un apmēram 4000 strēlnieku tām sekojošās janvāra kaujās krita, tika ievainoti vai pazuda, liecina aģentūras BNS arhīva informācija.
“Pieminot Ziemassvētku kauju varoņus un viņu nemirstīgo ieguldījumu nākamības vārdā, kaldināta īpaša kolekcijas monēta, kas iemūžina bezbailīgo acu skatienus un ložu cirstās rētas,” tā jauno kolekcijas monētu raksturo Latvijas Banka.

Kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī. Tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāk apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas. Kolekcijas monētu nominālvērtība ir atšķirīga no apgrozības monētu nominālvērtības, piemēram, pieci vai desmit eiro. Kolekcijas monētu specifikācijas (krāsa, diametrs, svars, materiāls) būtiski atšķiras no apgrozības monētu raksturlielumiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Fotogrāfējiet !
    Fotogrāfējiet tos rindās stāvētājus !
    Lai vēlāk ir pierādījumi !

    • siberija jau gadsimtiem nav pa velti raudājusi pēc tādiem, kam darba laikā laiks stāvēt rindās un par 10 reiz lielāku cenu pirkt bleķus.

  2. Atvainojiet, bet monēta ir maksāšanas līdzeklis. Šie “produkti” par tādām nevar tikt uzskatīti. Tas, ka “bleķa gabalam” virsū rakstīts 5 EUR nenozīmē, ka tas der kā maksāšanas līdzeklis 5 EUR vērtībā. Tad jau rublis ar uzralstu LENIN arī jāuzskata par gabaliņu no proletariāta vadoņa.
    Pareizais nosaukums būtu – piemiņas medaļas, kā tas visu laiku vēsturiski ir bijis un noticis. Bet iesaistās mūsdienu mārketinsgs un rodas “MONĒTA”

Draugiem Facebook Twitter Google+