Foto – LETA

Jaunās mūzikas festivāls “Arēna” šogad klausītājus pulcēs septiņos koncertos 0

Jaunās mūzikas festivāls “Arēna, kas jau 11 gadus pēc kārtas priecē ar daudzveidīgiem laikmetīgās mūzikas meistardarbiem, šoreiz klausītājus pulcēs septiņos koncertos, kas notiks no 17.oktobra līdz 26.oktobrim, aģentūru LETA informēja pasākuma organizētāji.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Pirmo reizi festivālā uzstāsies Liepājas Simfoniskais orķestris, kas diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā festivāla noslēgumā 26.novembrī Lielajā ģildē atskaņos trīs komponistu – Džona Keidža, Ērika Ešenvalda un Pētera Vaska – darbus, liecina festivāla programma.

Šajā koncertā piedalīsies arī klarnetists Ints Dālderis. Koncertā skanēs viens no šā gada jubilāra Keidža vēlīnajiem opusiem “Twenty-Three” 23 stīgu instrumentiem un divi latviešu komponistu skaņdarbi. Latvijā atkal skanēs spēcīgu kontrastu un emocijām cauraustā Vaska Otrā simfonija, un nedēļu pēc Liepājā notikušā pimatskaņojuma Dālderis Lielajā ģildē atskaņos atskaņos Ešenvalda “Arktikas nakts vīzijas” koncertu klarnetei ar orķestri un elektroniku.

CITI ŠOBRĪD LASA

Festivāla programma tiks atklāta 17.oktobrī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā ar elektroakustiskās mūzikas koncertu “Balss no citurienes”. Šajā koncertā tehnoloģiju ierosināti izteiksmes ceļi savīsies ar balss transformāciju iespējām un smalkām instrumentālo skaņu impresijām.

Programmā iekļauts argentīnieša Alehandro Vinjao darbs “Chant d’aillures”, kas vēsta par kādu imagināru kultūru, kurā sadzīvo augsti attīstīta tehnoloģija apvienojumā ar dabas procesos balstītu dzīvesziņu un dzīvesveidu. Koncertā skanēs arī franču skaņraža Filipa Lerū opuss “Voi (Rex)”, kas uzskatāms par vienu no 21.gadsimta elektroakustskās mūzikas šedevriem, kā arī skanēs komponista Džonatana Hārvija skaņdarbs “Mortuos plango vivos voco” elektronikai, kuru komponists balsta Vinčesteras katedrāles zvana un sava dēla balss transformatīvā apstrādē, radot izsmalcinātu elektroniskās skaņu pasaules poētiku.

Festivāla atklāšanas koncerta intriga būs latviešu elektroniskās mūzikas meistara Rolanda Kronlaka jaundarbs soprānam, saksofonam un elektronikai, kas būs šī darba pasaules pirmatskaņojums.

Atklāšanas koncertā piedalīsies soprāni Elīna Kalnakārkle, Gunta Davidčuka un Iveta Romancāne, saksofonists Arvīds Kazlausks, “Sinfonietta Rīga” mūziķi, diriģents Normunds Šnē, kā arī Rolands Kronlaks.

Latvijas Radio kora un diriģentu Sigvarda Kļavas un Kaspara Putniņa, ērģelnieka Aigara Reiņa izpildījumā 19.oktobrī Svētā Jāņa baznīcā būs klausāms festivāla piedāvātais koncerts “Šekspīra sapnis”, kurā skanēs Viljama Šekspīra iedvesmota mūzika un mūzika no Šekspīra laika.

Šīs koncertprogrammas pirmsākumi meklējami šovasar Cēsīs notikušajos sestajos starptautiskajos komponistu meistarkursos, kuru dalībnieki īpaši Latvijas Radio korim radīja skaņdarbus ar moto “Šekspīra sapnis”, iedvesmojoties no Šekspīra tekstiem un idejām. Meistarkursu noslēguma koncertā līdz ar studentu darbiem izskanēja arī trīs lektoru – igauņu mistiķa Toivo Tuleva, Mikaēla Levinasa un Viljama Brūka kompozīcijas. Festivāls “Arēna” šajā koncertā piedāvās ieskatu daļā no meistarkursos izskanējušajiem opusiem kombinācijā ar divu latviešu komponistu – Ešenvalda un Kristapa Pētersona – jaundarbiem un mūziku no Šekspīra laika. Koncertā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos Pētersona skaņdarbs “Incessant Gelousy” un Ešenvalda darbs “O, she doth teach the torches to burn bright!”.

Reklāma
Reklāma

Festivālā viesosies amerikāņu apvienība “Bang on a Can All-Stars”, kas uzstāsies 20.oktobrī “Rīgas mākslas telpā”. Dibināts pirms 20 gadiem, šis sešu mūziķu kopums brīvi un nepiespiesti šķērso dažādu žanru robežas, brīvi klejojot starp azartisku džeza brīvību un pārbaudītām klasiskās mūzikas vērtībām, hipnotisku minimālisma izteiksmi un tautas mūzikas nesamākslotību, rokmūzikas tiešumu un nekad nenogurstošu vēlmi eksperimentēt.

Savukārt 21.oktobrī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāšu zālē “Arsenāls” izskanēs festivāla vienīgā soloprogramma ar dāņu ģitāristu Mikelu Andersenu galvenajā lomā. Dāņu mūziķa izpildījumā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos divu komponistu jaundarbi – Santas Bušas “Elektrokardiogramma” un Luisa Agirres “A souls Journey”. Programmā būs iekļauti arī citu komponistu darbi, tostarp Andra Dzenīša “Narrow Paths and dreamy steps”.

Festivāla turpinājumā 23.oktobrī Spīķeru koncertzālē, piedaloties Latvijas Radio kora grupai, diriģentam Sigvardam Kļavam, pianistam Rihardam Plešanovam un videoscenogrāfam Robertam Rubīnam, izskanēs koncerts “Keidža nakts”.

Šis gads aizrit Džona Keidža simtgades zīmē un viens no ietekmīgākajiem un provokatīvākajiem 20.gadsimta komponistiem un domātājiem šogad ir arī jaunās mūzikas festivāla “Arēna” uzmanības lokā. Keidžs pazīstams kā jaunu tembru meklētājs un drosmīgs eksperimentētājs, kurš azartiski rīkoja performances un hepeningus, apbrīnoja klusumu un cīnījās par skaņas pastāvēšanu.

Koncertprogrammā pirmatskaņojumu piedzīvos Plešanova veltījums Keidžam “Mushrooms rhapsody”.

Lielajā ģildē 25.oktobrī notiks koncerts “20.gadsimta melnās pērles”, kurā piedalīsies “Sinfonietta Rīga”, basklarnetists Guntis Kuzma un diriģents Normunds Šnē. Koncertprogrammā būs iekļauti komponista Georga Frīdriha Hāsa, Konlona Nenkerova un Janna Ksenaki skaņdarbi.

Biļetes iepriekšpārdošanā uz festivāla koncertiem varēs iegādāties “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.