×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
13. oktobris, 2015
Drukāt

Jaunās mūzikas pārsteigumi

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Kameroperas "Marienglass" atskaņojumā piedalīsies pats komponists Beats Gizins.

Aci pret aci sastapties ar nezināmo,  šajā gadījumā – ar mūziku, kas tapusi šeit un tagad. No piektdienas, 16. oktobra, līdz pat 6. novembrim šādu iespēju jau četrpadsmito reizi sniegs jaunās mūzikas festivāls “Arēna”.

Šogad šis mūzikas forums – viens no retajiemLatvijā, kura centrā ir mūsdienu mūzikas aktualitātes, – klausītājiem piedāvās neredzēti plašu programmu – Rīgā, Siguldā un Liepājā skanēs desmit laikmetīgās mūzikas un mākslas programmas akustiski un vizuāli neparastos risinājumos. Pirmo reizi festivālā būs arī īpaša programma bērniem “Meža dziesmas”, aicinot viņus arī pašiem meistarklasēs komponistes Marinas Gribinčikas vadībā gatavot mūzikas instrumentus (22. oktobrī Rīgas Latviešu biedrībā).

Īpašs notikums gaidāms jau festivāla atklāšanā, kad Rīgas Reformātu baznīcā klausītājiem būs iespēja būt klāt un pašiem līdzjust akustiski un vizuāli unikālā iestudējumā – šveiciešu komponista Beata Gizina kameroperā “Marienglass”, kas sacerēta pēc Franca Kafkas romāna “Pils” motīviem. Darba atskaņojumā piedalīsies pats komponists Beats Gizins, kontrtenors Havjērs Hāgens un aktieris Filips Boē no Šveices, kā arī virtuozais latviešu čellists Ēriks Kiršfelds. “Marienglass” centrā būs stāsts par cilvēka uztveri. Kas īstenībā ir realitāte un kas – iztēles augļi? Operā izmantoti seši romāna fragmenti, nepārstāstot Kafkas darbu, bet gan izdzīvojot galvenā varoņa eksistenciālo apjukumu, ko ar austiņu palīdzību būs iespēja fiziski izjust arī skatītājiem. Uzvedumā vienlaikus skanēs gan ieraksti, gan mūziķu dzīvais izpildījums, akustiski pārklājoties trīsdimensionālā telpā. Neparasts būs arī mākslinieku un klausītāju izvietojums speciāli uzbūvētajā akustiskajā telpā – daļa publikas gulēs skatuves vidū, šādi nonākot Kafkas romāna galvenā varoņa intīmajā, neaizsargātajā situācijā, bet pārējie sēdēs visapkārt kā ciema iedzīvotāji, kas visam seko līdzi.

Neparastāko un skaistāko festivāla notikumu vidū jāizceļ arī Latvijas Radio kora projekts “Canto 33” – šveiciešu komponistes Helēnas Vinkelmanes radītajā muzikālajā kompozīcijā, kas pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos 23. oktobrī Erfurtes katedrālē, izmantoti Dantes Aligjēri nemirstīgās “Dievišķās komēdijas” teksti. Unikālu muzikālu pieredzi sola arī latviešu un šveiciešu folkloras un mūsdienu mūzikas sastapšanās improvizācijas koncertos “No Alpiem līdz Gaiziņam”, kuros uzstāsies latviešu etnomuzikologs, komponists un mūziķis Valdis Muktupāvels kopā ar šveiciešu komponisti un vijolnieci Helēnu Vinkelmani. Savukārt 1. novembrī kultūras telpā “3 māsas” notiks franču komponista Fran­suā Sarāna muzikālās performances “No say No way” pasaules pirmatskaņojums. Tajā piedalīsies gan neordinārā perkusioniste Dženifera Torensa (ASV/Norvēģija), gan pats autors, būdams arī šā uzveduma scenogrāfs. Atskaņojumā netiks izmantoti klasiskie sitaminstrumenti – vien ķermeņa perkusijas jeb body percussion un sadzīves priekšmeti. Pilnu “Arēnas” programmu sk. www.arenafest.lv.

“KULTŪRZĪMJU” TOP5

Beata Gizina kameropera “Marienglass” (16. oktobrī plkst. 19, 17. oktobrī plkst. 15 un 18 Rīgas Reformātu baznīcā).

“Canto 33” (30. oktobrī plkst. 19 Sv. Pētera baznīcā).

“No Alpiem līdz Gaiziņam” (27. oktobrī kultūras pilī “Ziemeļblāzma”, 28. oktobrī “Hotel Promenade” Liepājā un 31. oktobrī koncertzālē “Baltais flīģelis” Siguldā)

“Meža dziesmas” (Liepājā “Hotel Promenade” Hika zālē 14. oktobrī plkst. 13).

Latvijas Radio kora, “Sarband”, “Canticum Canticorum” koncerts (6. nov. Sv. Pētera baznīcā plkst. 19).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+