×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
9. janvāris, 2012
Drukāt

Jaunās sarūk…

Vai šogad, dodoties pensijā, rēķinās arī piemaksu par darba stāžu līdz 1996. gada 1. janvārim, kā bija agrāk?
 Anna Alūksnē

 

Valsts rūpējas par to, lai pensijas neiznāk pārlieku treknas. Tādēļ no šā gada 1. janvāra tiem, kas noformēs pensiju no jauna, vairs nerēķinās piemaksu par darba stāžu līdz 1996. gada 1. janvārim. To paredz kārtējie grozījumi likumā “Par valsts pensijām”, kas stājās spēkā šā gada 1. janvārī. Agrāk piešķirtās piemaksas saglabās.

Dažiem vēl ir iespēja ielekt aizejošā vilcienā. Domājot perspektīvā, tiem, kam šogad paliek 62 vai 61 gads (ja viņiem ir 30 gadu darba stāžs), ir izdevīgi noformēt priekšlaicīgo pensiju pēc pagājušā gada noteikumiem, pieprasot to ar atpakaļejošu datumu – piemēram, no 2011. gada 31. decembra (ja līdz šim datumam bijāt sasnieguši 60 gadu vecumu). Tad piešķirtā pensija iznāks lielāka divu iemeslu dēļ:

• tiks piemēroti labāki koeficienti (jo pašreizējie pēdējos trijos gados samazina uzkrāto pensijas kapitālu);

• vēl tiks aprēķināta piemaksa par apdrošināšanas jeb darba stāžu līdz 1996. gada 1. janvārim – 70 santīmi par katru gadu. Piemēram, ja darba stāžs līdz šim datumam ir 26 gadi, piemaksa būs 18,20 lati. Ja līdz pilnam gadam pietrūkst kaut vai vienas darba stāža dienas, piemaksu par šo gadu nerēķina.

Par to, kā tagadējie koeficienti samazina no jauna piešķirtās pensijas, rakstījām mūsu žurnāla pagājušā gada 23. decembra numurā, rakstā “Koeficients noēd pensijas”.

Tiem, kam šogad paliek 60 gadi, arī ir iespējas pieprasīt pensiju priekšlaicīgi (ja ir 30 gadu darba stāžs), taču tā jau būs mazāka, jo vairs nerēķinās piemaksu par stāžu līdz 1996. gada 1. janvārim; arī koeficients, ar kuru reizina pensijas kapitālu, būs sliktāks.

Pieņemot kārtējos grozījumus likumā, Saeima līdz 2013. gada beigām kaut kādā mērā parūpējusies par tiem, kas deviņdesmitajos gados pelnīja mazas algas vai vispār nestrādāja. Līdz 2013. gada 31. decembrim pagarināts termiņš, kad, aprēķinot pensijas sākuma kapitālu, tiem, kuru stāžs ir vismaz 30 gadi, bet alga 1996. – 1999. gadā (jo tieši šie četri gadi ir ļoti svarīgi pensijas lieluma aprēķināšanā) bija zemāka par vidējo valstī, aprēķinos izmanto lielāku summu – vidējo algu valstī. Ja 2014. gadā šīs normas darbības laiku nepagarinās, daudziem pensijas iznāks krietni mazākas.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+