×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
30. aprīlis, 2013
Drukāt

Jaunās skatuves mākslas parādē varēs novērtēt jaunākās vēsmas Latvijas teātrī

foto - publicitātesfoto - publicitātes

Jaunās skatuves mākslas parādē, kas no 3. maija līdz 30. maijam norisināsies teātrī “Dirty Deal Teatro”, skatītāji varēs iepazīt un novērtēt jaunākās vēsmas Latvijas teātrī, šodien pasākumam veltītajā preses konferencē žurnālistiem pastāstīja teātra direktore Anna Sīle.

Šajā mēnesī skatītāji varēs atnākt un novērtēt, kāda ir iespējamā teātra nākotne, un spriest par tās kvalitāti. Jaunās skatuves mākslas parādē būs 80% līdz 90% darbu, ar ko jaunie mākslinieki absolvē Latvijas Kultūras akadēmiju. Lai darbi nebūtu jāskatās atrauti viens no otra un skatītājiem būtu vieglāk orientēties, “Dirty Deal Teatro”, kas ir jaunajiem profesionāļiem atvērta platforma, tiek rīkota šāda parāde, pauda Sīle. Viņa norādīja, ka teātris tādējādi sāks tradīciju iepazīstināt skatītāju ar vienas “Dirty Deal Teatro” sezonas laikā tapušo jauno teātra profesionāļu darbiem.

Teātra dramaturgs Jānis Balodis pastāstīja, ka “Dirty Deal Teatro” regulāri top jauno profesionāļu darbi. Un, kad jaunie veidoja savus diplomdarbus, šķita loģiski tos iekļaut vienā pasākumā, lai kopējā ainā parādītu svaigāko, kas ienācis teātrī. Viņš norādīja, ka jaunās skatuves mākslas parāde būs domāta gan tiem, kas jau nāk uz teātri, gan arī tiem, kas uz teātri vēl nenāk, jo šāds pasākums ir laba iespēja ieraudzīt, kas teātrī notiek. “Maijs tradicionāli ir teātra sezonas beigas, un šis ir labs veids, kā sezonu noslēgt,” izteicās Balodis, piebilstot, ka “Dirty Deal Teatro” ir vispiemērotākā vieta, kur tādai skatuves mākslas parādei norisināties.

Jaunās skatuves mākslas parādē 3.maijā būs skatāma izrāde – diptihs “Otrais”/”Pati uzmanība”, 18. maijā un 19. maijā – izrāde “Paspēlēsim mājās”, 27. maijā un 30. maijā – “Labākais cilvēks Tahkurannā”, bet 28. maijā un 29. maijā interesentiem tiks piedāvāta izrāde “Porcelāna dūmi”.

Izrādes “Labākais cilvēks Tahkurannā” režisors un dramaturgs Andris Kalnozols pastāstīja, ka viņš skatītājiem piedāvās romantisku un vieglu komēdiju par paaudzi, kas dzīvo informācijas, bet tanī pat laikā dezinformācijas laikmetā. Cilvēki rada informāciju, bet tanī pat laikā nezina, ko ar to iesākt. Izrādes galvenais varonis būs students, kurš dodas svētceļojumā no mazās, sparīgās Igaunijas, kur cilvēkiem ir milzīgs domas ātrums, uz Mongoliju, kur cilvēka domai piemīt meditatīvs ātrums, bet nokļūst Tahkurannā – mazā ciematiņā Igaunijas dienvidos. Viņš apmetas dārza būdiņā, kur sastopas ar mazliet ķertu pašpasludinātu antropoloģijas studentu, kas vēlas uztaisīt dokumentālo filmu par savu bērnības draugu, Hannu, kuras vecmāmiņai šī būdiņa pieder, kā arī Igaunijas vēsturē neveiksmīgāko zagli. Tomēr ciematiņā uzietā dārza būdiņa kļūst par vietu, kur, slēpjoties no pasaules, var atrast sevi.

Kalnozols izteicās, ka savām izrādēm literāro materiālu viņš rada pats, jo vielu izrādēm, vēlmei izteikties viņš rod savā pieredzē. “Es nevaru atrast materiālu, kas precīzi atspoguļotu to, ko gribu pateikt, tālab radu to pats. Bet strādāt ar savu materiālu ir sarežģīti, jo man pašam liekas, ka tur viss ir saprotams un paskaidrojumi nav vajadzīgi,” pauž režisors.

Savukārt izrādes “Porcelāna dūmi” režisore Paula Prozoroviča uzsvēra, ka viņas darbā atklāsies skats uz tām bērnībā piedzīvotajām situācijām, kuras cilvēki labprāt aizmirst vai vismaz noliek atmiņas tālākajos plauktos, bet kuru iespaids tomēr veido viņu skatījumu uz pasauli. Režisore pauda, ka izrādes veidotāju komandas galvenais uzdevums bijis būt godīgiem pašiem pret sevi. Izrādē varoņi nokļūs izdomātā situācijā, kas sniegs impulsus sarunām par bērnību un tajā piedzīvoto. Tās būs situācijas, kas izraisa kaunu, bailes un neveiklību un kuras ikviens var atpazīt savā vai līdzcilvēku pieredzē un pārdzīvojumos.

Radošā apvienība “HarF” skatītājus iepazīstinās ar izrādi “Paspēlēsim mājas”, kuras pamatā ir apvienības jauniešu pieredze un sajūtas, kas radušās, divās ekspedīcijās apmeklējot pamestās mājas Latgalē. Kā žurnālistiem sacīja izrādes režisors Viesturs Roziņš, darbs pie izrādes sācies pagājušā gada pavasarī. “Bija beidzies referendums par valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai, un daudz tika runāts par Latgales autonomiju. Mēs, radošā grupa, gribējām attālināties no politikas, braukt uz pamestām mājām Latgalē, sajust šo māju gaisotni un fantazējot uziet, kas varēja būs šajās mājās un ko tajās esošās lietas liecina par cilvēku būtību. Radās stāsts, kas transformē mājas sajūtu un ļauj skatītājam izjust, kas ir mājas,” stāstīja Roziņš, piebilstot, ka stāsts nav tikai par Latgali – no konkrētas vietas ir attīstījies stāsts par vispārcilvēciskiem, ikvienam svarīgiem jautājumiem. Izrādei “Paspēlēsim mājas” oriģinālmūziku sacerējis komponists Kristaps Rasins, kurš pats ir no Latgales.

Tāpat jaunās skatuves mākslas parādes laikā būs iespēja noskatīties diptihu “Otrais”/”Pati uzmanība”. Izrādē skatītājam vistiešākajā veidā tiek dota iespēja tapt par šī diptiha līdzautoru, jo abu izrāžu mijiedarbē radītā sajūta taps nevis uz skatuves, bet skatītāja galvā, skatītājam atstājot teātri un dodoties mājās. Izrāde “Otrais”, ko veidojušas horeogrāfes Sintija Siliņa un Evita Birule, būs stāsts par pirmā un otrā attiecībām, bet horeogrāfa Sergejs Taraseņa izrādes “Pati uzmanība” centrā būs cilvēka uzmanība un spēle ar to. Zināmā mērā izrāde turpinās izrādes “Otrais” iesākto jautājumu par pirmā/otrā un nākamo attiecībām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+