×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.8°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
10. oktobris, 2014
Drukāt

Jaunās tehnoloģijas palīdz pētīt “antīko Titāniku”

Foto: Brets Seimūrs, "Atgriešanās Antikitērā".Foto: Brets Seimūrs, "Atgriešanās Antikitērā".

Aptuveni starp 70. un 60. gadu pmē. netālu no nelielas Grieķijas saliņas Antikitēras nogrima dažādiem dārgumiem pildīts romiešu kuģis, kurš no Mazāzijas atgriezās mājās Romā. Kuģa vraku – savu izmēru dēļ tas nodēvēts par “antīko Titāniku” – atrada pirms vairāk nekā simt gadiem, bet tā izpēte sākusies tikai tagad, ziņo portāls livescience.com.

Patlaban no dzelmes izcelts svina enkurs, milzīgs vara šķēps un antīki galda piederumi.

Pēdējās nedēļās jūras arheologs Brendans Folejs kopā ar kolēģiem, izmantojot augstās tehnoloģijas – tostarp daļēji robotizētu akvalangista eksoskafandru, pētījuši slaveno Antikitēras vraku.

Pirmais pārsteigums bija tā izmēri – vraks aizņēma ievērojami lielāku teritoriju nekā tika lēsts pēc sūkļu zvejnieku stāstiem, kas kuģi atrada 1900. gadā. Taču vēl pārsteidzošāka bija tā krava – bronzas un marmora statujas, rotaslietas, mēbeles, stikla priekšmeti, kā arī Antikitēras mehānisms – sarežģīts astronomisks kalkulators. Taču pirms simt gadiem pētījumi 55 metru dziļumā bija bīstami – viens nirējs gāja bojā, divi tika paralizēti.

Vraku apmeklēja arī Žaks Kusto, atrodot vēl aizraujošākus objektus. Tādēļ Folijs kopā ar savu komandu Grieķijas Kultūras ministrijā nodibināja misiju “Atgriešanās Antikitērā”. Tās pirmie rezultāti – jaunas augstas izšķirtspējas 3D kartes – liecina, ka kuģa avārijas vieta pārklāj aptuveni 300 kvadrātmetrus, un pats kuģis, iespējams, bijis 50 metrus garš.

Nirēji, kuriem jaunākās tehnoloģijas atļāva uzturēties zem ūdens līdz trim stundām, atrada vairākas detaļas, kas liecina – ievērojamas kuģa daļas varētu būt saglabājušās neskartas smiltīs.

Atrasti arī dažādi priekšmeti, starp tiem divus metrus garš bronzas šķēps, kas, ticams, bijusi statujas sastāvdaļa. Nirēji pirms gadsimta avārijas vietā atrada četras milzīgas marmora zirgu statujas.

Grupa nākamajā gadā grasās atgriezties pie Antikitēras vraka tālākiem pētījumiem, portālam livescience.com sacīja Folejs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+