Kultūra
Mūzika

Jaunatklājēji stīgu kvartets “Kronos Quartet”0

Publicitātes foto

Ventspils teātra nams “Jūras vārti” 9. septembrī jauno sezonu atklās ar izcilā amerikāņu stīgu kvarteta “Kronos Quartet” vienīgo koncertu Baltijas valstīs. “Kronos Quartet” ir šī brīža ievērojamākais stīgu kvartets pasaulē un viens no ietekmīgākajiem akadēmiskās mūzikas kolektīviem.

Jau vairāk nekā 40 gadus “Kronos Quartet” – Deivids Haringtons, Džons Šerba, Henks Dats un Sanija Jenga – īsteno māksliniecisko vīziju, kurā sastopas bezbailīga jaunatklāšanas tieksme un nepārtraukti, arvien no jauna pārrakstīti stīgu kvarteta pieredzēšanas noteikumi. “Šis stīgu kvartets atšķiras no visiem pārējiem ar to, ka viņi aicina cilvēkus nevis uz slavenām koncertzālēm, bet iet pie viņiem. Viņi uzstājas visur, un viņiem nav tie komiskie apģērbi – frakas un viss pārējais. Viņi spēlē džinsu biksēs un kedās. Viņi ir tādi paši kā mēs. Viņi vienkārši grib uzrunāt cilvēkus, kuri varbūt nekad nav dzirdējuši nevienu stīgu kvartetu, un varbūt arī tos, kuri ir mazliet piesardzīgi no tā, ka es tur neko nesapratīšu,” tā mūziķus raksturo komponists Pēteris Vasks.

Jau tālajā 1973. gadā kvarteta līderis D. Haringtons, noklausījies Džordža Kramba skaņdarbu “Melnie eņģeļi” – tam laikam neierastu, Vjetnamas kara iedvesmotu darbu, kurā izmantotas ar lociņu spēlētas glāzes, teksta deklamācija un elektroniski efekti, nolēma dibināt apvienību, kuras uzmanības centrā būtu jaunā, laikmetīgā mūzika un eksperimenti tajā. Jau no pirmajām uzstāšanās reizēm “Kronos Quartet” savu repertuāru sāka būvēt izteikti eklektisku, iekļaujot tajā 20. gadsimta dižgaru – Bartoka, Vēberna, Šnitkes, džeza leģendu – Čārlza Mingusa, Teloniusa Monka, rokmūziķu – Džimija Hendriksa, Pīta Tounzenda, “Sigur Ros” un žanrus principā noliedzošu mākslinieku kā Lorijas Andersones, vizuālās mākslas pārstāvja Trevora Paglena, dzejnieku kolektīva “Youth Speaks” darbus.

“Šis kvartets spēlē vienīgi tikai mūsdienu mūziku. Viņi ir nepārtraukti atvērti visam jaunajam. Viņi meklē jaunas koncertēšanas formas. Tādi neparasti, neparasti cilvēki, kuri nav pazaudējuši to atvērtību vai interesi par to, kas notiek pasaulē,” tā P. Vasks. Ap tūkstošgades miju ar kvartetu iepazinās arī Pēteris Vasks, par kura 3. stīgu kvartetu mūziķi bija sajūsmā, un jau drīz vien komponists savu 3. stīgu kvartetu radīja tieši “Kronos Quartet”. Darba ieraksts 2004. gadā tika nominēts prestižajai “Grammy” balvai kā labākais kamermūzikas atskaņojums. “Kronos Quartet” tuvāko domubiedru lokā ir pagājušā un šī gadsimta spilgtākie mūziķi un komponisti. Minimālisma “tēvs” Terijs Railijs, poļu komponists Henriks Goreckis, Filips Glāss, Stīvs Reihs un daudzi citi ir radījuši darbus speciāli kvartetam pēc mūziķu lūguma un balstoties uz abpusēju cieņu un patiku. “Tā ir viena apbrīnojama vienība, kas ir saglabājusi to iekšējo uguni un degsmi. Tur nav ne miņas no noguruma, apātijas. Viņi nāk pie klausītāja. Apbrīnojams, brīnišķīgs kolektīvs. Viņi paplašina klausītāju pulku, kas grib dzirdēt, un līdz ar to dara mūzikas pasauli daudz interesantāku, daudz bagātāku,” neslēpj sajūsmu P. Vasks.

 

9. IX 17.00 Teātra nams “Jūras vārti” Ventspilī

Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv

Cena: No EUR 15 līdz 20

LA.lv